škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid TDI DSG Garip Sesler..

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

3 Hafta önce Rapid TDI DSG aldım Ümraniye Oğuşlar Skoda Bayii'den. Aracım elegance modeli.. Pek bildiğimiz eleganceler kadar dolu olmasada..

Başımdaki beladan bahsetmek istiyorum sizlere..

Aracımla yoğun trafikde esnasında (adım..adım) ayağımı frenden çekiyorum kendisi hareket etmeye başladığı esnada arka taraflardan bazen önler hatta bazen yanlardan da tam bilemiyorum gacır gacır sesler geliyor. Ama kendisi frenden sonra kalkış yaptıgı zaman geliyor. Ben direk gaza basarak kalkarsam hiçbişe yok. Oğuşlara götürdüm teste çıktık adam bilmiş bilmiş hareketlerle aracımı kullandı bunda bişe yok taş gibi araç bilmem ne.. tam geri dönerken 2-3 defa yaptı al dedim taş gibi araba.. Önce anlam veremedi sora kafama yatmayan bişe söyledi.. Egzosun üstündeki yalıtım maddesi genleşiyor ondandır muhtemelen siz kullanın artarsa bakalım dediler benımde acil işim çıkmıştı gittim.. Sonrasında tekrarlamaya ve çoğalmaya başladı randeu aldım Pazartesi Götüreceğim.. İnşallah önemli birşey değildir.. Başına gelen oldumu hiç bu tür bişey?:uhu:

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayağınızı frenden yavaş kaldırdığınız zaman oluyorsa, yokuş kalkış desteği olma ihtimali çok yüksek. Ayağınızı frenden normal kaldırarak deneyin. Bence kararsız kaldığı için yapıyor.
Bu tür yavaş çekilme ya da frene tam basılmayan durumlar DSG ye zarar verir.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk kalkışlarda oluyorsa kapı fitillerindende gelebilir, deponuz doluysa depodanda benzin sesi çok geliyor.

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;453993
Ayağınızı frenden yavaş kaldırdığınız zaman oluyorsa, yokuş kalkış desteği olma ihtimali çok yüksek. Ayağınızı frenden normal kaldırarak deneyin. Bence kararsız kaldığı için yapıyor.
Bu tür yavaş çekilme ya da frene tam basılmayan durumlar DSG ye zarar verir.

yok başkan yavaş yada hemen kaldırma olayı değil bence. Arabadan teneke sürtmesi gibi gacur gıcır ses geliyor. Ama sadece kendi ayaklandıgı zaman.. Ben Gaza dokunursam herhangi bir şey yok..

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;453996
İlk kalkışlarda oluyorsa kapı fitillerindende gelebilir, deponuz doluysa depodanda benzin sesi çok geliyor.

fitil tarzında bir sıkıntı oldugunu sanmıyorum hocam :) normal mekanik bi ses geliyor..

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim Rapid de de bir ses var ama hala çözülemedi Ankara'ya gidince servise bırakacam artık. Çok yavaşken yatay bir titreşim geldiğinde tıkı  tıkı diye birşeyler vuruyor. Bende çözemedim ya arkadan geliyor ya da ön motor içinden. Belki sorunumuz aynıdır, birde ön göğüstende ses geliyor bakalım onlar için napacaklar.

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;454002
Bizim Rapid de de bir ses var ama hala çözülemedi Ankara'ya gidince servise bırakacam artık. Çok yavaşken yatay bir titreşim geldiğinde tıkı  tıkı diye birşeyler vuruyor. Bende çözemedim ya arkadan geliyor ya da ön motor içinden. Belki sorunumuz aynıdır, birde ön göğüstende ses geliyor bakalım onlar için napacaklar.

umarım çözerler. Servisler pek ilgilenmiyor bu tarz zamanı belli olmayan sorunlarla iş satışa gelince yağlıyorlar ballıyorlar.. servis sorumlusu test etti aracımı ukala bi tavırla taş gibi bunlar, bu yuzden aç kaldık servise gelmiyorlar hiç bilmem ne.. ama sorunumu çözemediler

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muratmisirli;453999
yok başkan yavaş yada hemen kaldırma olayı değil bence. Arabadan teneke sürtmesi gibi gacur gıcır ses geliyor. Ama sadece kendi ayaklandıgı zaman.. Ben Gaza dokunursam herhangi bir şey yok..

Frenden ayagi yarim çekince, kavrama basliyor bu arada fren tam cekilmedigi icin yokus-kalkis desteği balatayi sıkıp birakmiyor teneke gicirtisi v.b. bir ses geliyor. skodanin soguk havalarda süspansiyondan gelen gicirtisi zaten meşhurdur. Frenden ayagini tam cektikten 2 saniye sonra bu sesten eser kalmiyorsa başka sebep aramayin.  Bu havalarda da rahatsiz edecek duzeyde gelmesi normal..

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muratmisirli;454005
umarım çözerler. Servisler pek ilgilenmiyor bu tarz zamanı belli olmayan sorunlarla iş satışa gelince yağlıyorlar ballıyorlar.. servis sorumlusu test etti aracımı ukala bi tavırla taş gibi bunlar, bu yuzden aç kaldık servise gelmiyorlar hiç bilmem ne.. ama sorunumu çözemediler

Evet bazen çok ukalaca cevap verebiliyorlar, isim vermeyeyim ankaradaki servislerden birine gittim, araba el freni çekmeden rampa aşağı viteste bırakınca araba yavaş yavaş ilerliyordu, bnde sorun var zannederek gittim, servis sorumlusu hemen apar topar cevap verince bende başından savıyor zannettim, direk öteki servise gittim oradaki konuşurken yüzüme bile bakmadı ama aynı cevabı verdi, öylelikle içim rahatladı

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Akif Hoca;454006
Frenden ayagi yarim çekince, kavrama basliyor bu arada fren tam cekilmedigi icin yokus-kalkis desteği balatayi sıkıp birakmiyor teneke gicirtisi v.b. bir ses geliyor. skodanin soguk havalarda süspansiyondan gelen gicirtisi zaten meşhurdur. Frenden ayagini tam cektikten 2 saniye sonra bu sesten eser kalmiyorsa başka sebep aramayin.  Bu havalarda da rahatsiz edecek duzeyde gelmesi normal..
Kesinlikle!
Hatta o ses, fren tam bırakılmadığı zaman manuel viteslilerde de geliyor. Hani fren bıraktım-bırakıyorum-bırakacağım arası bir konumdayken geliyor.

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bence freni bıraktım-bırakıyorum-bırakacağım arasında kalırsa her arabadan ses gelir , önceki arabam era idi onda da vardı, rapidde de oluyor mekaniğin doğası bence.

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;454069
Kesinlikle!
Hatta o ses, fren tam bırakılmadığı zaman manuel viteslilerde de geliyor. Hani fren bıraktım-bırakıyorum-bırakacağım arası bir konumdayken geliyor.

Arkadaşlar, dediğiniz durum farklı. Ben her halükarda denedim ve ses geliyor. Gacur gıcır teneke sesi. Yarın Yüce otoya göstereceğim.

Çevrimdışı Boldenon

• Fast & TDI
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;454069
Kesinlikle!

Özellikle yokuş yukarı bir yola çıkarken, kalksammı kalkmasammı arası kaldınız zaman balata sesi geliyor hafiften. Bence sorun fren yavaş bırakılınca balatadan gelen gıcırtı sesidir. Yokuş aşağı dururken freni yavaş bırakırsam arada benimkide yapıyor gıcırtı.

Çevrimdışı muratmisirli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bugun Yüce Oto ya götürdüm Sorun : Volan + Kavrama Sisteminden kaynaklanıyor. Ve bu sistem 4 Ocak Günü Servisde tamamen değiştiriliyor. Üretim hatası dediler. Yani dediğim gibi frene hafif cok az kısa vs. basmakla ilgisi yok. Umarım kimsenin başına gelmez. Ama artık bu ihtimalide göz önünde bulundurmak gerekli sanırım.

Çevrimdışı Boldenon

• Fast & TDI
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
sorunun çözülmesine sevindim. inşallah sorunsuz kullanırsınız.