škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Takınca...

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Elantra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhabalar,
Arkadaşlar malumunuz olduğu üzere artık kış lastiği takmak zorunlu (En azından ben öyle anladım). Bu nedenle aracıma (RAPID 1.6 TDI Düz Vites) 4 adet kış lastiği ile, söküp takma derdi olmasın diye, 4 adet de jant aldım. (Merak edenler olabilir 1250 TL / 8 taksit)
Aracım “Elegance” modeli olduğu için üzerinde 7.0 J x 16" Dione tipi alaşım jantlar + 215/45 R16 Bridgestone Turanza ER300 lastikler ile gelmişti. Aldıklarım ise 7.0 J x 15” Kormetal marka alaşım jant ile Pirelli Winter Snowcontrol Serie 3 185/60 R15 ebadında kışlık lastikler. Alalı daha 80 kilometre kadar oldu, o nedenle, özellikle de İstanbul’da bu aralar havalar fena gitmediği için, performansı hakkında henüz bir yorumda bulunamayacağım.
Ancak dikkatimi çeken bir husus var ki sebebini anlayamadım. Araçta orijinal lastik ve jantlar var iken olan hava durumu ile, yeni lastik ve jantlar ile kullandığım hava ve yol durumu, güzergah dahil, aynı iken, araçta sebebini anlayamadığım bir performans düşüşü var. Eskiden gaz pedalına dokununca zıplayan araç, şimdi hızlanmakta nazlanıyor (Jantlar herhangi bir yere sürtme yapmıyor). Bu arada yeni yakıt almadım, çünkü depo zaten dolu idi.
Bazı yerlerde kış lastiklerinde bu tür sorunların olabileceğini okudum ama bana inceltilmiş taban ve azaltılmış jant ebadı ile böyle sorun yaşamak garip geldi, ayrıca bu durum sanki debriyaj baskı ve balatası için de zararlı olur gibi düşünüyorum...
Rapid’de bu tür sorun yaşamış olanlar var ise yorumlarını rica ediyorum...
Şimdiden herkese teşekkür ederim...

Çevrimdışı pasa0040

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Elantra;454237
Herkese merhabalar,
Arkadaşlar malumunuz olduğu üzere artık kış lastiği takmak zorunlu (En azından ben öyle anladım). Bu nedenle aracıma (RAPID 1.6 TDI Düz Vites) 4 adet kış lastiği ile, söküp takma derdi olmasın diye, 4 adet de jant aldım. (Merak edenler olabilir 1250 TL / 8 taksit)
Aracım “Elegance” modeli olduğu için üzerinde 7.0 J x 16" Dione tipi alaşım jantlar + 215/45 R16 Bridgestone Turanza ER300 lastikler ile gelmişti. Aldıklarım ise 7.0 J x 15” Kormetal marka alaşım jant ile Pirelli Winter Snowcontrol Serie 3 185/60 R15 ebadında kışlık lastikler. Alalı daha 80 kilometre kadar oldu, o nedenle, özellikle de İstanbul’da bu aralar havalar fena gitmediği için, performansı hakkında henüz bir yorumda bulunamayacağım.
Ancak dikkatimi çeken bir husus var ki sebebini anlayamadım. Araçta orijinal lastik ve jantlar var iken olan hava durumu ile, yeni lastik ve jantlar ile kullandığım hava ve yol durumu, güzergah dahil, aynı iken, araçta sebebini anlayamadığım bir performans düşüşü var. Eskiden gaz pedalına dokununca zıplayan araç, şimdi hızlanmakta nazlanıyor (Jantlar herhangi bir yere sürtme yapmıyor). Bu arada yeni yakıt almadım, çünkü depo zaten dolu idi.
Bazı yerlerde kış lastiklerinde bu tür sorunların olabileceğini okudum ama bana inceltilmiş taban ve azaltılmış jant ebadı ile böyle sorun yaşamak garip geldi, ayrıca bu durum sanki debriyaj baskı ve balatası için de zararlı olur gibi düşünüyorum...
Rapid’de bu tür sorun yaşamış olanlar var ise yorumlarını rica ediyorum...
Şimdiden herkese teşekkür ederim...

Mrb bu durum kar tipi vakumlu lastiklerin yeri fazla tutmasından kaynaklanıyor olabilir.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, hosgeldiniz, bahsettiginiz olay mantıklı gözüküyor, ispatı kıs lastiklerinin yakıt tüketimini bir miktar arttırdığı gercegi,
yakıt neden artıyor? motora az biraz daha fazla is düsüyor,
normalde 16 janttan 15 janta gecince cekis iyilesir, son sürat düser, lakin siz 45 yanaktan 60 yanaga cıkmıssınız, demekki bunun etkisi daha büyük,
Lastik alımında kesinlikle fabrika cıkıs ebatlarına özen gösterilmeli bence, aracın tüm testleri ona göre yapılmıs sonucta, bizim sonradan kendimiz test yapmamız maliyetli ve yetersiz olur,

Aracınız daha konforlu yumusak olmustur muhtemelen, fakat virajlardada fazla yatacaktır, dikkat...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mustisahin;454251
Merhaba, hosgeldiniz, bahsettiginiz olay mantıklı gözüküyor, ispatı kıs lastiklerinin yakıt tüketimini bir miktar arttırdığı gercegi,
yakıt neden artıyor? motora az biraz daha fazla is düsüyor,
normalde 16 janttan 15 janta gecince cekis iyilesir, son sürat düser, lakin siz 45 yanaktan 60 yanaga cıkmıssınız, demekki bunun etkisi daha büyük,
Lastik alımında kesinlikle fabrika cıkıs ebatlarına özen gösterilmeli bence, aracın tüm testleri ona göre yapılmıs sonucta, bizim sonradan kendimiz test yapmamız maliyetli ve yetersiz olur,

Aracınız daha konforlu yumusak olmustur muhtemelen, fakat virajlardada fazla yatacaktır, dikkat...
Katılıyorum.
Zaten 215/45/16' nın muadili olarak benzin deposu kapağında 195/55/15 yazılı.:wnk:

Çevrimdışı Elantra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhabalar,
cevaplar için hepinize teşekkür ederim. Ancak seçtiğim lastik ebadı zaten Rapid'in diğer 2 donanım seçeneğinde fabrika çıkışı olarak üzerinde gelen ebat, sadece jant, bulamadığım için, 6.0 J x 15" yerine 7.0 J x 15" oldu.
Donanım seçenekleri link: http://www.skodarapid.com.tr/donanim.html
Bu arada evet konfor bir miktar arttı, yol sesi az da olsa azaldı...
Demek ki kışın bu şekilde idare edeceğiz, inşallah baskı-balataya zarar vermez...
Tekrar herkese teşekkür eder, hepinizin yeni yılının hep güzelliklerle, sağlık ve mutlulukla, tüm aile bireylerinizle beraber huzurla geçmesini dilerim...
Allah cümlemizi kazalardan korusun...

Çevrimdışı avni

• CEBELLİ
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşım bende 25.12.2013 te 4 adet 175x65x14 Prelli winter snowcontrol Series3 lastik aldım 4 adet. Bende azbir farkla serilikte düşüş farkettim.Lastikler vakumlu olduğundan yol yapıştığı için böyle yaptığını düşünüyorum. Ama şöyle söyliyeyim lastikler mükemmel benim için pazar günü uludağdaydım aldığıma pişman olmadım diyebilirim.

Orjinal jant ve lastikler evde 195x55x15

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar daha önce de bahsedildi lastik ve jant değişiminde max.+-%2,5 önerilir...http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı alf

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba
Fabia 2 yeni kasa aracıma kış lastiği takıp yaz kış o lastiği kullansam ne olur? İstanbul da oturuyorum. araba yatıyor mayısta İzmire gidiyorum orada da yatıyor. Fazla km yapmıyorum. zaten yılda en fazla 3 bin km ya yapıyorum ya yapmıyorum.Kış lastiği daha çok yakar diyeceksiniz. ona da razı olursam ne zararı olur. Ses yapar derseniz. yapsın.  Gençler bu konuda deneyimlilerdir. Bilgi verirseniz sevinirim

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alf;454468
Merhaba
Fabia 2 yeni kasa aracıma kış lastiği takıp yaz kış o lastiği kullansam ne olur? İstanbul da oturuyorum. araba yatıyor mayısta İzmire gidiyorum orada da yatıyor. Fazla km yapmıyorum. zaten yılda en fazla 3 bin km ya yapıyorum ya yapmıyorum.Kış lastiği daha çok yakar diyeceksiniz. ona da razı olursam ne zararı olur. Ses yapar derseniz. yapsın.  Gençler bu konuda deneyimlilerdir. Bilgi verirseniz sevinirim

İyi akşamlar abi!
Tüketim artışına ve ses yapmasına ilaveten, yaz lastiğine nispeten daha yumuşak hamurdan imal edilmiş kış lastikleriniz daha çabuk aşınacaktır. Yani, kış lastiğine vereceğiniz parayı çöpe atmış olacaksınız:hmm:. Madem her türlü dezavantajı kabulleniyorsunuz; siz en iyisi hiç kış lastiği almayın. Saygılar...

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alf;454468
Merhaba

3bin km arac lux oluyor, taksi kullansaniz yada lazim oldugunda arac kiralasaniz daha karli :)

Araca yazik oluyor kapi onunde, ayrica kislik lastik almaniza gerek yok bence , zaten yazlari bile cikmiosunuz aracla , kislari hic cikmazsiniz.

Araci satacaginiz zaman burdan bildirin piyasasindan %5-10 pahaliya gider :)