škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Pervanenin çalışması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: leventhyilmaz;499390
Herkese merhaba,

Motor durduktan sonra fanın son hız çalışmaya devam etmesi durumunu ben de aracımda gözlemliyorum ve yukarıda üyelerimizin verdikleri açıklamalar da gayet tatmin edici. Ama şöyle bir durum var ki fan son hız çalışırken aracı çalıştırırsanız fan devri düşüyor ve motoru durdurunca da çalışmıyor. Yani bu fan soğutma ihtiyacı sebebiyle son hız çalışıyorsa motoru geri çalıştırınca çalışmasına devam etmesi gerekmez mi? Bu durum bana sanki aracın yazılımsal olarak yanlış bir işlem yürütmesi sonucu oluşuyormuş gibi geliyor. Uzun süre yavaş akan trafikte kalınca motor fanı son hız açıyor ve ardından araç durunca da motor, fana kapatma emrini veremiyor. Ta ki araç yazılımındaki başka bir döngü motor stoptan 5 dk sonra "güç tüketen tüm işlemleri kapat" komutunu iletene kadar.
Bu sadece benim yorumum ve tahminimdir.
Adaşım, senin aktardığın durum farklı gibi görünüyor.
Bizim şikayetimiz DPF yakma esnasında oluşuyor. DPF yakma esnasında motoru stop etsen de, pervane çalışmaya devam ediyor.

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben aracı yaklaşık 3 aydır kullanıyorum, 4000 km kadar da yol yaptım. Daha kadranda DPF temizlemenin devreye girdiği ile ilgili bir uyarı görmedim. Zaten yukarıdaki mesajlardan birinde birisi her DPF temizleme esnasında kadrana uyarı gelmediğini söylemiş. Benim durum anladığım kadarıyla aynı çünkü yanık kokusu bende de geliyor ve bıraksam belki 5 dk sonra fan kapatacak ama ben motoru geri çalıştırıyorum ve fan normal devrine dönüyor, motoru durdurunca da fan bir daha çalışmıyor.

Siz DPF temizlemenin çalıştığını kadrana gelen bir uyarıdan mı anlıyorsunuz yoksa start-stop'un devreye girmemesinden mi?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: leventhyilmaz;499454
Ben aracı yaklaşık 3 aydır kullanıyorum, 4000 km kadar da yol yaptım. Daha kadranda DPF temizlemenin devreye girdiği ile ilgili bir uyarı görmedim. Zaten yukarıdaki mesajlardan birinde birisi her DPF temizleme esnasında kadrana uyarı gelmediğini söylemiş. Benim durum anladığım kadarıyla aynı çünkü yanık kokusu bende de geliyor ve bıraksam belki 5 dk sonra fan kapatacak ama ben motoru geri çalıştırıyorum ve fan normal devrine dönüyor, motoru durdurunca da fan bir daha çalışmıyor.

Siz DPF temizlemenin çalıştığını kadrana gelen bir uyarıdan mı anlıyorsunuz yoksa start-stop'un devreye girmemesinden mi?
DPF ışığı bende de hiç yanmadı şu ana kadar.
Ancak aşinâ olduğum ses ve kokudan anlıyorum. Standart sadece pervane sesi gibi değil, ayrıca bir uğultu da var ses ile beraber. Öyle anlıyorum.

Çevrimdışı ahmetgulsen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;499472
DPF ışığı bende de hiç yanmadı şu ana kadar.
Ancak aşinâ olduğum ses ve kokudan anlıyorum. Standart sadece pervane sesi gibi değil, ayrıca bir uğultu da var ses ile beraber. Öyle anlıyorum.

ayrıca rölentide arac devri 1000 devirde oluyor