škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia motor sorunu???

teyo58 · 12 · 10602

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araçta uzun süredir gariplikler vardı fakat son zamanlarda gariplik arttı araç ayağını hazdan çekince stop ediyor çalıştırıyorsun yeniden stop ediyor özel bir skoda servise gitmemiz üzerine gaz kelebeğinin kirlendiğini söylediler devir saatedi rölantide sabit değildi bunun sebebininde oradan olacağı söylendi temizlendi yeniden takıldı bilgisayarda adaptasyon yapılması gerekiyormuş vag cihazına bağladılar ama araçta gaz kelebeği potansiyometresinde kısa devre hatası belirdi ve silinemedi nihayetinde adaptasyon yapılamadı bu defa araç stop etmedi ama üst devirlerde çalışmaya başladı rölantide ayrıyeten bazen gazı kendi verip devri kendi 6000lere çıkarıyor stop etmesek devamlı çıkıyorda servis gaz kelebeğinin biraz kirlenmesini bekleyelim dedi düzene girmesi bunada bağlıymış sonrasında adaptasyon yapabiliriz dedi ama yine olmadı yeni bir gaz kelebeği aldık ama aynı sorun yineledi şimdi sorunu bulmaya çalışıyoruz aynı sorunu yaşayan var mı çözümü nedir bu sorunun araç 1.6 akl motor ve atiker sıralı lpg var ve takılalı yaklaşık 5 ay olmuş ayrıca belirtmekte yarar var atiker servisine kontrol ettirdik ayarlarını aynı zamanda aynı sorunu benzindeykende yapıyor araba şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla octavia için bişey diyemiyecem ama boğaz kelebeği temizlendikten sonra aracın rolantidekli devri yüksettir buda normaldir zamanla kirlendikçe düzelir ama devirin 6000 lere kadar çıkmasına sebep olabilceğini zannetmiyorum bence başka bir özel servise yada iyi bir motor ustasına daha göstermekte fayda var (burda servisin işini yapmadaığından değil yanılma paylarının olduğunu gözden kaça bileceğini belirtmek isterim)
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Burak bey arıza için geçmiş olsun diyorum umarım tez zamanda arıza bulunur problemsiz bir octiye kavuşursun.Bende bir octi a4 kullanıcısıyım ama bu tür başıma bişi gelmedi ve gelmesinde inş.Yalnız bu tür konularda pek bilgim yok.Anlayamadığım bişi var motorun 1.6 akl motor olduğunu söylüyorsunuz bunun açılımı nedir hiç duymadım bu motor çeşidini.Benim octi 1.6 mpi motor sizin octi kaç model ve hangi serisi?2001 ve üstü gibi görünüyor fotoda ama akl motor işini çözemedim doğrusu.Bu işe hakan ve uğur ve birde benim bildiğim halil bey vardı sanırım rahatsızlığı nedeniyle foruma uğrayamıyor.

Not;bir arkadaşımın opel vectrası vardı rolenti sorununu servis çözemediydi 2004 1.6 versiyonuydu.internetten düzelttilerdi fabrika ayarlarını o şekilde çözmüşlerdi ve bana söylediği,zira octi de dahil buna gaz pedalında tel değil sensör sistemiyle çalışıyorlar.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2009, 12:28:41 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
AKL motor kodu olarak vermiş. mesela bende aracım BNV motor diyorum bilene.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;39318
AKL motor kodu olarak vermiş. mesela bende aracım BNV motor diyorum bilene.
bende zannettim ki skoda(vw)yeni motor çıkardıda benim mi haberim olmadı dedim.:kiki:cahilliğime ver hakan.kusura bakma.:hanz:

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bugün babam proton servisinde bir ustaya götürmüş aracın tesisatında kısa devre varmış ana kontrol ünitesiyle olan tesisatta anladığım kadarıyla(tel ile görüştük) oradaki kısa devreyi usta birtakım cihazlarla tespit etmiş deneme yolu muhtemel nihayetinde arabada görülen kısa devre sorunu gitmiş ayrıca adaptasyonda yapılmış fakat devir saatindeki oynama devam ediyormuş araç şimdi servisteymiş usta gaz kelebeğini söküp potansiyometre bölümünü kontrol etmiş ama yetişmemiş ustanın şuan iki şüphesi var birisi potansiyometredeki motorun bozulmuş olma ihtimali diğer yerleri faalmiş potansiyometrenin diğer şüphe ise kısa devrenin beyinde bir zarara sebeb olması adam kesin konuşmuş beyindede olsa diğer yerdede olsa tamir eder aracı teslim ederim demiş bakalım bekliyoruz inş sorun çözülür buarada araç 2001 model ambiente modeli akl de hakan abi açıklamış motor kodu ruhsatta motor numarasının önünde de yazıyor Allah kimseye sorun vermesin kul yapısı ama bunun gibi sorunları bulmak keşfetmek gerçekten zor

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
meşhur TPS hatası sanrm açılıp bakım yapılınca düzelmesi lazım yada maf sensörunede bakılmalı

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
burak peki şu ana kadar maliyeti ne oldu ve ne kadar daha olma ihtimali var?birde bu tarz arızalar neyden dolayı oluyor,bakımsızlıktan veya ihmalkarlıktan dolayı açıyor mu?

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Muhammet abi biz ikinci el olarak aldık aracı yaklaşık 5 ay felan oldu önceki sahibi sanırsam biraz ihmal etmiş aracın içi ve kaportasının temizliğinin yanında motor ve alt takımla pek ilgilenmemişe benziyor babam ve bende öncelik olarak mekanik aksamına daha fazla önem veriyoruz bu yüzden elden geçiriyoruz yavaş yavaş fakat bu süpriz arızalarda oluyor ne yazıkki sorunun bu boyurlara ulaşması ise tamamen ihmal bence çünkü en ufak bir aksaklıkta araç anlayan bir ustaya veya servise götürülmeli hepimiz biliyoruzki elektronik ağırlıklı bu araçlarda ufak bir arıza büyük arızaları tetikliyor maliyete gelince şuan maliyeti yok skoda servisini tanıyoruz birçok kez sökülüp takımlasına ve birçok kez vag cihazına bağlanamasına karşın sorunun halledilememesi durumunda ücret almıyorlar parça değişimi yapılırsa parça parasını alıyorlar işçiliklerinide makul bi fiyattan yapıyorlar proton servisine götürmüş babam bakalım bu akşam belli olacak maliyeti

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
inşellah sorunsuz bi şekilde binersiniz ve onarımı da en kısa zamanda sorunsuz bi şekilde halledilir değilse inan insan aracından soğumaya başlar.herşey dilediğiniz gibi olur inş.

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araç bugün itibariyle yapıldı araçtaki sorun beyinde bulunan entegrenin zarar görmesinden ötürüymüş entegre Ankara dan sipariş üzerine getirtilip yanan entegreyle değiştirilmiş sorun felan kalmamış şuan maliyete gelirsek eğer entegrenin fiyatı 300 tl gibi bir rakammış onun dışında 70 lira da işçilik almış ustalar toplam maliyet 370 tl arızanın beyinde olması her nekadar korkutsada ustanın yeteneği ile ucuz kurtardık aklınızda bulunsun vag cihazı potansiyometrede hata gösteriyorsa ve temizlendiğinde düzelmiyorsa potansiyometre arızası olmayabilir umarım daha yaşanmaz butür veya farklı sorunlar

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: teyo58;39971
araç bugün itibariyle yapıldı araçtaki sorun beyinde bulunan entegrenin zarar görmesinden ötürüymüş entegre Ankara dan sipariş üzerine getirtilip yanan entegreyle değiştirilmiş sorun felan kalmamış şuan maliyete gelirsek eğer entegrenin fiyatı 300 tl gibi bir rakammış onun dışında 70 lira da işçilik almış ustalar toplam maliyet 370 tl arızanın beyinde olması her nekadar korkutsada ustanın yeteneği ile ucuz kurtardık aklınızda bulunsun vag cihazı potansiyometrede hata gösteriyorsa ve temizlendiğinde düzelmiyorsa potansiyometre arızası olmayabilir umarım daha yaşanmaz butür veya farklı sorunlar

Bizdede sürekli veriyordu sonra bakım yapıldı en son gizli olarak MAF ın arızalı olduğunu bulmuştuk..