škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Chiptuning 1.6 TDI 105 PS yaptıranlar ve deneyimleri

devrimecz · 198 · 102722

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı olcayozdogan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: deathbomb;482318
Hangi firmaya yaptırdınız?

Ecufast

Çevrimdışı azraili4402

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bi tanidik aracina megachips yapmiş. 140 küsür beygir olmuş araci...dedigine göre 0-1009.8sn falan max hiz 260ı görmüş superp lerde mümkünmüdıür böyle birsey +garanti bozmuyor eğer doğruysa hemen yapıcam...Fikirleriniz Nedir?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azraili4402;482355
Bi tanidik aracina megachips yapmiş. 140 küsür beygir olmuş araci...dedigine göre 0-1009.8sn falan max hiz 260ı görmüş superp lerde mümkünmüdıür böyle birsey +garanti bozmuyor eğer doğruysa hemen yapıcam...Fikirleriniz Nedir?

"Garanti bozulmuyor" lafı tamamen yazılımdan para kazananların lafıdır ve gerçekliği yoktur. Servis bir şekilde araçta yazılım olduğunu anlarsa araç direkt olarak garanti dışı kalır. Ha bu çok olası bir durum değildir, o ayrı.

Daha önce de yazdığım gibi 105 hp TDI motorlarda 140 hp güç alınabiliyor. Ancak arkadaşınız 260 km. hızı nerde görmüş çok nerak ettim. Düz yolda olnadığına eminim, hatta yokuş aşağı bile mümkün görmüyorum. Bir ihtimal, o da bir ihtimal dyno testi yapılırken dyno üzerinde görmüş olabilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Megachips den uzak durun derim daha tecrubwli firmalara yonelin.

Ankara da Vmax ve Booster
Istanbul da Revo Evotech  Ecufast Pasaoglu

Çevrimdışı Boldenon

• Fast & TDI
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;482360

Istanbul da Revo Evotech  Ecufast Pasaoglu

Megachips ten niye uzak durmalıyız.

Çevrimdışı adanur61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar milleti bilmem ama ben çok araştırdım ve sonunda yazılım yaptırdım. Yaklaşık 2 hafta oldu.

Öncelikle belirtmeliyim ki aracınızı dsg aldıysanız sınırlarınız kesinlikle belli. Bu araçları 170 hp ve 330 tork a kadar çıkarabiliyorlar. Fakat şanzuman max 300 tork a müsaade etmektedir. Bu değere göre araca en uygun uzun ömürlü ve sağlıklı motor için 132-139 hp ve 292-298 tork arası yapılması gerekmekte. Değer aralığı verdim çünkü aynı yazılımla bu değerler arası değişken sonuçlar çıkıyor. Kesinlikle bu değerleri geçmeyin.

İkincisi aracınıca mutlaka gaz tepkime cihazı takın derim. O zaman yazılımın gerçek farkını görüyorsunuz. Racechip den alırsanız yavaşlatma modu var. Yıkamada veya vale de araca patinaj çektiremesinler gazlayamasınlar diye. 6 kademe ve çok kullanışlı. Tavsiye ederim.

Üçüncüsü aracın beyni silecekler arasında plastik ızgara altında bulunuyor. Ve beyinler 2 değişik marka. Bosch ve siemens. Bosh marka beyinlere direk yazılım yapılabiliyor. Fakat siemens marka beyinler için ya giriş kodunu bilmek lazım yada beyin açılarak şifresinin geçici diyotla kırılıp tekrar kapatılması gerekiyor. Her aracın beyin giriş kodu farklıdır. Bu kodu bilemeyeceğimiz için beyni açtırmamız gerekiyor. Mutlak surette araç garanti dışı kalır. Ama serviste arkadaşlarınız varsa problem olmaz. Çünkü özellikle bakılmazsa anlaşılmaz. Diyelim serviste tekrar yazılım attılar aracınıza bu tekrar beynin açılıp kodun kırılması anlamına gelir. Anlayacağınız bu kod yazılımsal birşey. İkinci defa yazılım yapımına yarı ücret istiyorlar.

Dördüncüsü herkes çok konuşuyor ama işe gelince saçmalıyor. Bana tavsiye edilen başka bir yazılım şirketine ben kaç hp ve tork yapacaklarını sordum telefonla ve bana 145 hp 308 tork yapacaklarını söyledi. Çok değilmi sorusuna şu cevabı aldım. "Sen bilmiyosun ama bu arabalarda 2000 motorun bloğu var." Beynim yanacaktı neredeyse. Abi zaten 2000 motor bloğu olsa 2000 motor olur bu araba. Neyse beynime itimat etmedim servisteki arkadaşımı aradım. O da aynı şeyleri söyleyince bu arkadaşların saçmaladığını anlamış olduk. Sonra tavsiye üzerine powershop a gittim. Arkadaşlar bilgili. Zaten önce kendi arabalarında deniyorlar. Problem olmazsa diğer araçlara yüklemeye başlıyorlar. Dynontest de var. İsteyen yaptırabilir. Çok memnunum.

Sonuç olarak aracımda yakıtta değişiklik görmedim. Aynı km yapıyor. Her hafta bir depo bitiriyorum. Ama aracın hızlanması araya yetişmesi özellikle rampa çıkışı at la eşşek gibi fark ediyor. İnanılmaz bir değişim. Mutlaka yaptırın derim. Tem de Hadımköy sapağından avcılar sapağına 235 gördüm. Aracım yazılımsızken 252 yi görmüştüm. Ama uzuuuun bir rampa aşağı yolda.aynı rampada tekrar denicem. 243 te foto çekebilmiştim. Çünkü aynı anda viraj dönüyordum.

Ciddi manada aracı satıp octavia rs alacaktım. Net olarak vaz geçtim.

İstanbul beylikdüzünde oturan arkadaşlar aracımı görebilirler. Sormak istediğiniz başka birşey varsa cevap verebildiğim kadar yardımcı olurum arkadaşlar.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2014, 05:43:49 Gönderen: adanur61 »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;482360

Istanbul da Revo Evotech Ecufast Pasaoglu

Sadece ekleme yapmak isterim; Evotech'in Ankara'da da bayiisi var, aracımda şu an yüklü olan yazılım orada yapıldı.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@Boldenon:
Megachips in yaptığı, garanti verip kırdığı birçok aracın konusu forumlarda mevcut aratırsanız bulursunuz zaten. ek olarak benim şahsi tecrübeme gelince: A7 yi ilk aldığımda yazılım araştırıyordu. DH formunda bir kişi Megachips in yaptığını söyledi. İstemeyerek de olsa aradım. Önce remap olan şey sonrasında box çıktı. Sorunsuz denilen box için yaptıran bir iki kişi sorun yaşadı. Bununla ilgili defalarca mail atmama rağmen geri dönüş olmadı.

@ Adanur61:
Söylediklerinizden anladığım kadarıyla siz remap değil bildiğimiz racechip in box ını kullanıyorsunuz.

Dediğiniz gibi ister box- ister remap olsun DSG için max tork sınırı 300nm dir. Ancak hp için bir sınır vermek anlamsız olur. Hazır remap ler ve box lar belirli oranlarda geldiği için size hp sınırı verilmiş. Oysa ki custom bir remap ile 300nm altında 140 hp yi geçen güçler de alınabilir. Ama firma herkese ayrı ayrı yazılım yapmak yerine standard bir değer tutturmuş ve müşterilerine de bu en uygunudur demiş.

Racechip vb uygulamalar sözüm ona güç ayarlaması ve kolay tak-sök ile cazip olsa da özellikle TDI teknoloji motorlar için uzun vadede sorun çıkarmaya büyük adaydır. Bu tür box ların yaptığı yegane şey turbo basıncını biraz artırmak, daha fazla yakıtı enjektöre iletmektir. Bu daha büyük patlamay ve dolayısıyla güç artışına neden olur. ancak zaten çok hassas olna TDI enjektörleri bu yüksek basınç karşısında kısa sürede deforme olur. Bir süre sonra aracınız eskisinden daha sesli çalışmaya başlayacaktır. Daha uzun sürelerde çok daha ciddi mekanik problemlerin yaşanması kaçınılmazdır.

Sırf bu sorunlar yüzünden VW eskiden garanti verdiği ABT box larını artık garantiden çıkardı.

Ek olarak Octavia A7 ler için Siemens beyinli olanlar TR ye gelmedi. Tüm A7 ler Bosch beyinli. Ancak Suberb ve Rapid için siemens beyinlere rastlamak mümkün. Ayrıca beynin açılması çok büyütülecek bir olay değil. Eskiden neredeyse tüm beyinler OBD yerine açılarak fiziksel müdahele ile remap leniyordu.

Servisin anlama işine gelince, ECU ya bağlı bir sorun çıkıp da servis ECU nuzun detaylı incelemesini yapmadığı sürece remap işi anlaşılmaz. Servisin yazılım güncellemelri genelde patch yükleme şeklinde olur. Yani yazılım komple silinip yerine yenisi yüklenmez, sadece belirli bir kısmına ek yapılır. Windows a service pack veya update leri yükleme gibi düşünün. bu durumda aracınızdakiperf remap silinmez. Ancak ve ancak servis güncellemesi çok ciddi bir sorun karşında tüm yazılımın silinmesini gerektiren bir güncelleme getirirse o zaman silinir.

Kafaınız rahat olsun istiyorsanız, servise girdiğinizde özellikle güncelleme istemediğinizi belirtip servis kağıdına not aldırın.

Çevrimdışı adanur61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
viperking kardeşim ben remap yaptırdım. Çünkü passat ve superb lerde a7 ve jettalardakinden faklı bir dizel motor kullanılmakta. box dediğimiz şey a7 ve jettalarda çalışıyor fakat passat ve superb lerde çalışmıyor.

box denilen şey aslında beyini yanıltmaktan ibaret. yani beyin fabrika çıkısı bilgileri gönderirken motora arada box bu bilgileri karşılayıp onların yerine kendi bilgilerini motora gönderiyor. bu sebepten dolayıda arabada oluşan arızaları motor algılayamıyor. yani box kullanıyorsanız motorunuzda oluşabilecek bazı hataları anlayamayacaksınız. çünkü arada box var.

hp ye gelince aracın ivmelenmesi tork la bağlantılı. yani siz 170 hp yapıp 300 tork yapsanız farkı anlayamayabilirsiniz. o yüzden .ok abartmanın bir manası yok.

benim aracım siemens beyinli. ben beyni açtırdım ve remap yaptırdım. saten racechip bu araca box olmaz diyerek uyarmıştı.

genel olarak ben aracımdan çok memnunum. herkese de remap olmak kaydı ile güvenilir bir yerde yazılım yaptırmalarını tavsiye ederim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adanur61;482542

Ömer Faruk Bey sanırım racechip kelimesi geçtiği için karışıklık oldu. Yanlış anlamadıysam "sprintbooster" taktırdınız ilave olarak. Yakıt tüketimini nasıl etkiledi ben de bunu merak ediyorum?

Çevrimdışı adanur61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet haklısınız. Ama sprint booster bir marka. ben racechip marka gaz tepkime aleti taktırdım. Herhalde tam açıklamamışım. Siz haklısınız.

Yakıt sarfiyatına gelince malum gaz dip olduktan sonra depo da dip oluyor. ben gaz tepkimeyi orta ayarda kullanıyorum. Yani böylece aracın gaza bastıktan sonra kaybettiği bir kaç saniyeyi ortadan kaldırıyorum. tabi ki son kademe açarsanız dip gaz yapmış gibi yakıyor. fakat orta ayarlarda bir fark yok. En düşük ayar kısmı çok hoşuma gitti aslında. aracı yavaşlatıyor. gaza basıyorsunuz yavaş yavaş kalkıyor araç. Mesela kar da merak ediyorum. Kar yağarsa ilk onu deneyeceğim. önceki arabalarımda sprint booster kullanıyordum. sadece 3 kademe vardı. kapalı, yeşil ve kırmızı olarak. bunda 6 kademe var. 2 yeşil 2 turuncu 2 kırmızı. daha verimli bence.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adanur61;482546
Evet haklısınız. Ama sprint booster bir marka. ben racechip marka gaz tepkime aleti taktırdım. Herhalde tam açıklamamışım. Siz haklısınız.

Yakıt sarfiyatına gelince malum gaz dip olduktan sonra depo da dip oluyor. ben gaz tepkimeyi orta ayarda kullanıyorum. Yani böylece aracın gaza bastıktan sonra kaybettiği bir kaç saniyeyi ortadan kaldırıyorum. tabi ki son kademe açarsanız dip gaz yapmış gibi yakıyor. fakat orta ayarlarda bir fark yok. En düşük ayar kısmı çok hoşuma gitti aslında. aracı yavaşlatıyor. gaza basıyorsunuz yavaş yavaş kalkıyor araç. Mesela kar da merak ediyorum. Kar yağarsa ilk onu deneyeceğim. önceki arabalarımda sprint booster kullanıyordum. sadece 3 kademe vardı. kapalı, yeşil ve kırmızı olarak. bunda 6 kademe var. 2 yeşil 2 turuncu 2 kırmızı. daha verimli bence.
Bu sefer de ben karıştırdım o halde:) Gaz tepkime cihazı olarak genelde sprintbooster ve pedalchipti sanırım, onları görüyorum zira...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet ben racechip lafı geçince bu tür box uygulamalarını düşüne arkadaşlara uyarı olsun diye yazmıştım.

Bu rada basit olarak tork çabuk hızlanmayı hp ise son hızları daha çok etkiliyor. bu yüzden custom yazılımlar kişinin kullanım amacı doğrultusunda çözümler sunulmalı. Ben alt devierler canlansın, aracım çabuk ivmelensin ama top speed önemli değil diyorsam benim için tork ilk plandadır. Yüksek torklu ve torku düşük devirlerde sunan ama beygiri düşük bir yazılım tercih edebilirim.

Öte yandan başka birisi benim aracım hemen hızlanmasa da olur, gücünü sadece üst devirlerde istiyorum ve top seped im otoban kullanımları için artsın diyorsa da, bu kişiye yönelik çözümde tork değil hp ön plana çıkar

Çevrimdışı hanedan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu konu herkesin aklını kurcalayan , yaptırmak konusunda tereddütte kalınan bir konu.
 Bundan yaklaşık 4 ay önce Samsun Megachip'e yaptırdım. Yapılana kadar herşey garantili , problem olursa her türlü oluşacak masraf onlara ait olduğu , hatta sorun olmasa da aracın performansından dahi memnun kalınmazsa iade edebileceğim,para mı geri alabileceğim söylendi :)

Aracı yapmadan önce bana hiç parça değişikliği olmayacağı , sadece yazılım değiştirileceği söylendi, işi yapmaya başladığında ise beyin açıldı içinde bazı küçük parçalar değişti , bu durumdan hiç bahsedilmemişti. Neyse biz bozuntuya vermedik , nasıl olsa parça açıldı dedik dönüşü yok dedik.

Aracın performansı değişti , hız arttı , kontrollü sürüşlerde gözle görülür devir rahatlığı oldu , bunun yanı sıra yakıtta ki değişimi gözlemlemeye zamanımız olmadı. Çünkü aracın ilk yıkamada beyine su kaçtı ... Aradım durumu söyledim , kendilerinin bir kusuru olmadığını , beyne su kaçmasının kendilerinden kaynaklanmadığını söyleyebilecek kadar da zeki arkadaşlar. Ya bu araba yüzlerce defa yıkandı ve hiç bişey olmadı , beyin açıldıktan sonraki ilk yıkamada araba çalışmaz oldu.Beyni açtırdık sudan sırılsıklam olmuş. İçindeki entegre resmen suyun içinde kalmıştı. Durum bu iken bu çok tecrübeli ve bilgili arkadaşlar bizi mağdur etti , 1 Aya yakın parça bekledik , bunca zaman arabasız kaldım, herşeyden vazgeçtik kendimiz ettik kendimiz bulduk dedik , tek bir talebimiz oldu ... Verdiğim parayı geri verin ... Yok arkadaş ona da olmaz dediler ... Bende lanet olsun dedim , bi daha da aramadım.

SONUÇ : Bundan böyle kim ne garanti verirse versin , aracımda orjinalin dışına çıkmam... Piyasa da bu işi yapan arkadaşların çapı da kalitesi de ortada .... National Discovery Kanallarını izleyip gaza geliyoruz :) Bu işi ülkemizde ehil olarak yapan yer sayısı çok az.

Siz siz olun çok sevdiğiniz aracınıza bu tip işlemler yapmayın. Sonra benim gibi bu işlemi neden yaptırdım der durursunuz ....

Saygılarımla ...

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla, beynin kendisi perçinli, açıldıysa büyük ihtimal arada küçük boşluklar kalmışlar.

Ama motoru yıkattıysanız eğer, sizin de ihmaliniz var.