škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bir türlü geçmeyen cam buharı, yardım!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ayrıca fabia kataloğundaki ayarlar ile buğuyu çözmeyi denedim ama çok işe yaramadı

http://i.hizliresim.com/xGYdmV.png

Çevrimdışı Ghog

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elektron52;456432
Buğu önleyici bir sprey alıp camları sildim. Dün trabzona gittik. Gündüz bir sorun yok. Akşam üzeri(sıcaklık 13 derece felan) bir yerde 5 dk durdum. Sonra aracı çalıştırdım. Fanı açmamla bir anda ön cam komple buğu oldu. Derceyi arttırıp fanı 4'e aldım. Bir türlü buğu açılmıyor. Bagajdan buğu önleyici spreyi alıp sildim. Camlar tertemiz. Neyse yola devam ediyorum on dakika sonra baktım arka cam buğulu iken biden açıldı. Bu işten birşey anlamadım gitti. Hiçbir şey yokken. durudum, beş dakika sonra arabayı çalıştırmamla on saniye içinde yol görünmez oldu. kuru mikrofiber bez ile siliyorum bana mısın demiyor. Camı buğu çözücü sprey ile siliyorum. cam tertemiz. arka cama işelm yapamama rağmen kendiliğinden o da açılıyor. Çözemedim gitti.

Cam bugu cozucuye para vermeyın ben aldım bı kere kullandım ne oldugunu anladım dırek cope attım ama cozum Şudur
  Temız bezı alıyoruz sabunu kopurtuyoruz sıkıyoruz bezı sabunlu kalıcak hafıften sonra ıcten camı guzelce sılıyoruz bez kalıtelı olucak 1 mılyoncudan almayın  
  Yagmurlu bır havada aracımıza bındıgımızde cam ayak konumuna getırıyoruz 3. ayarda acıyoruz 4 de demıyorum sakıncası varmıs 3 sıcaklık konumunu dırek sıcaklıga vermeyın ters etkı yapar 22 dereceyle sıcaklıgı ortalayın  ayrıca hava sırkılasyonunu 20 sanıye kadar acın aynanda kapatmayı unutmayın genelde unutuyorum sakıncalı ayrıca kapatmazsanız bugunuz cozulmez
  3 d paspas tercıgımdır olmadı kaucuk paspas olması lazım yagmurlu havarlarda bu COK onemlı halı paspas olunca suyu emıyo aracın camlarının bugulanmasına sebeb oluyor bagajınızda vs ıslak bez gıbı seyler bulundurmayınız benım gıbı hastaysanız taksıcıler gıbı bagajdan sarkıtınız ıslak bezınızı kurusun bugu yapmasın :kart:

Çevrimdışı Ghog

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;456018
O zaman ayağınızdaki buğuyu çözer sadece...:) :) :)

ayakkabı ıslanıyo bugu yaptırıyo Kenka :=)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
karadenizde yaşadığınız yer çok nemli biryer. muhtemelen kalorifer sisteminizin bir yerine su kaçıyor ki kaloriferi açınca buğu yapıyor. ya da kalorifer peteğiniz sızdırıyor.ya da belkide (küçük bir ihtimal) iç havalandırma sisteminiz takılı kalıyor sürekli arabanın içindeki havayı döndürüyor.

camınızı iyice silin arabanın içinde nem olmadığından emin olun ve hiç kaloriferi açmadan yola çıkın ne kadar sürede buğulandığına bakın. sonra aynı kişi sayısıyla nemsiz buğusuz aracınızla (ard arda denerseniz daha iyi olur) kaloriferi açarak deneyin. eğer kaloriferli daha çabuk buğulanıyorsa kaloriferinizde nem var demektir.

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi bir süre buğunun tam olarak hangi durumlarda olduğunu test edicem. Netleştirdikten sonra çözümü de bulurum inşallah.

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan beyin dikkatine,
 Size bir şey danışmak istiyorum. Daha önce yukarıdaki başlıkla ani ve aşırı, çözülmeyen cam buharı ile ilgili sorunumu yazmıştım.
Servise gittim bir ay önce. Servis iş yoğunluğu nedeniyle iki gün sonraya gün verdi ve benimde zamanım yoktu. o şekilde kaldı. sadece fana baktı eleman ve normal sıcak üflüyor dedi. tabi ayrıntılı bakma imkanı olmadı.

Şimdi sıkıntı şu. dışarısı 5-6 derece olduğunda bazen 10 derece olunca bile oluyor. giderken 2-3 saniyede tüm camlar buğu ile kapanıyor. kaloriferi cama veriyorum fanı 4 e açıp sıcaklığı sona da getirsem alttan bir karış yerden başka buğu açmıyor. her türlü kombinasyonu denedim açılmıyor. ancak kilima tuşuna basınca "AC"ye,  ne kadar buğu olursa olsun ve derece kaçta olursa olsun 1-2 saniyede buğu açılıyor ve cam da en ufak buğu oluşmuyor. isterse dışarısı 0 derece olsun.

bu işi anlamış değilim. yalnız şu dikkatimi çekti; normalde bir cama parmağınızı bastırıp çekerseniz temiz olduğunda bir gıcırtı sesi çıkar. benim camlarda ise buğu yaptığında cama parmağımı çektim cam yüzeyinde hafif yağlı bir yüzey var. acaba diyorum bu camın yağlı olması buğunun çözülmemesine neden olur mu? Cam temizliği için ne önerirsiniz?
ama klimanın etkisini anlamış değilim. klimanın yapısını bilmiyorum ama çalştığında arabanın içinden havayı dışarı atıp içeri yeni hava verme gibi bir durumu var mı?

şimdi havalar soğuk değil dolayısıyla gelecek kışa kadar sorun yok ama kışın yine bu durum oluşacak.

arabamı alalı 3 ay oldu. herşeyi çok güzel bu durum can sıkıyor :(

şimdiden teşekkürler...
« Son Düzenleme: 31 Mart 2014, 21:22:38 Gönderen: elektron52 »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kalorifer tesisatınızda su var gibime geliyor. petekte sızıntı da olabilir. bir kontrol ettirin. kuru ve soğuk havada yapıyor mu?

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
normal olarak her araçta olan buğulanma bende hem fazla hem de aniden oluyor. kaloriferi açıp cama verince hiçbir şekilde açılmıyor. Görüş bir anda sıfıra iniyor. Bütün camlarda.  kalorifer çok sıcak üflemesine ve fan hızının 4 de olmasına rağmen. sadece klima tuşuna (AC) basınca anında(1-2 saniye de) açılıyor.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dışardan gelme kapalıysa onu açın etkisi inanılmaz oluyor

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
loc temizlik ürünü.. eşim ev için kullanıyor genelde hanımlar bilir zaten bunu.. bende arabam için kullanıyorum çok memnunum... iyi bir bezle silindiğinde camda en ufak bir iz dahi bırakmıyor...

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen hafta bende aynı dertten muzdariptim öyleki yolda arabayı durdurdum ön camı bir türlü açamıyordu kalorifer haftasonu kolonya ve gazete ile sildim şimdi tiril tiril bakmaya kıyamazsın ya alkol yada kolonya ile silersen hiçbirşey kalmayacaktır veyada hafif tiner maksat camdaki yağlı tabakayı alması için..Oto yıkamacılar hep parlatıucı sürüyorlar sonra öncama komple yayılıyor buna dikkat etmek lazım

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de bir iki temizlik ürünü denedim. cif'in cam sili biraz faydalı oldu bigi ama yine o yağlı tabaka var. Kolonyayı da denerim. Alkol yağ üzerinde etkili olabilir.

Dışarıdan hava girişi açık ama onun bir etkisi olmadı.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aman dikkat alkol kullanacaksanız. göğüsü mutlaka maskeleyin.

Çevrimdışı JrSlim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arabayı her yıkama sonrasında camı kolonya ve gazete ile muhakkak siliyorum hem temizlik hem de buğu açısında çok faydalı tavsiye ederim

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: JrSlim;482493
Arabayı her yıkama sonrasında camı kolonya ve gazete ile muhakkak siliyorum hem temizlik hem de buğu açısında çok faydalı tavsiye ederim

Benim denemediğim yöntem kalmadı gibi. Benim sorunum buğu olması değil, buğu 'nun klimayı açmadan hiçbir şekilde açılmaması. Normal de sıcak havayı cama verince açılır değil mi? Benim araçta öyle olmuyor. Havanın vurduğu avuç içi kadar yer çalıyor. Kalan alandan yolu görmek mümkün değil. Sonuç olarak buğu olunca klimayı açıyorum ve iki saniyede buğu felan kalmıyor. Neyseki klima Fabiş de çok az yakıt farkettiriyor. Aracimda lpg var. 90 tl yakıt ile en az 500 km gidiyorum.