škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Bilgilendirme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrtyl07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar Octavia A7 alacagiz bilen arkadaslara sorum olucak cevaplayanlara tesekkurler.

Octaviada hız sabitleyici ile giderken ondeki arabanin hizina gore otomatik yavasliyor mu ?

Serit takip asistani var mi ?

Yorgunluk tespit sistemi var mi ?

Bolero ekrandan aracin surus modlarini sport , eco , normal gibi degisyirebiliyo muyuz ? Degistirebiliyosak etkili oluyor mu ?

Otomatik park yardımcısı nasıl bir sey ?

Anahtarsız giris ve koltuk ısıtmanın fiyatları neler ?

Ve octaviada size gore en buyuk eksik nedir ?

Simdiden herkese tesekkur ederim bilgilendirenler icin

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,şimdiden hayırlı olsun.Aracım 2013 tdi dsg elegance paket,ekstrası yok.
-Aktif cruise-control yok.
-Şerit takip yok.
-Yorgunluk tespit sist. var.
-Bolero ekrandan mod değişimi yok.
   Sanırım tüm bunlar ekstra paketlerle alınabilen özellikler.

_ Şahsen bana göre aracın en büyük zaafiyeti,ne yapacağı belirsiz DSG vitesidir.Konforlu,ama hep bir tedirginlik konusu bana göre.İyi bir ZF şanzuman konsaydı en az 7-8 yıl elden çıkartmayacağım bu aracı,3,en geç 4 yıl sonra sırf bu nedenle değiştireceğim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dissector;456341
_ Şahsen bana göre aracın en büyük zaafiyeti,ne yapacağı belirsiz DSG vitesidir.Konforlu,ama hep bir tedirginlik konusu bana göre.İyi bir ZF şanzuman konsaydı en az 7-8 yıl elden çıkartmayacağım bu aracı,3,en geç 4 yıl sonra sırf bu nedenle değiştireceğim.
Konuyu saptırmış olacağım, ancak bu konuda biraz daha açıklama yapmanızı rica edeceğim. (ve ya başka bir konu açıp devam edelim)
Neden tedirginlik var içinizde? Bir sorun mu yaşıyorsunuz?

Çevrimdışı mcanerol

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
DSG ile ilgili söyle bir şey söyliyim çok fazla teknik detaylarını bilmiyorum ama bende ayrıca 2013 160 hp DSG scirocco var. Skodanın vitesleri daha sorunsuz az hissedilerek geçiyor vurma gibi bir his olmadı daha bence sciroccoya kısayla daha iyi vites geçişleri. sciroccoda frenle birlikte 3ten 2 ye çektiği zaman bir anda küt diye vuruyor araba servise gittim bnun normal olduğunu söylediler. o zaman için ban söyledikleri çalışma prensibi gereği araç manuel gibi çalışıyor aslında ama siz değilde bunu kendi yapıyor. aslında mauelde olduğu gibi vites kutusunun içinde baskı balata var diğer tam otomatiklere farkla. bence yarı otomatik olması biraz sıkıntılı bir şey böyle fazla bilip bilmeden yazmayım da laf yemiyim sonra :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG ile ilgili tedirginlikten kasıt sanırım arıza riski nedeniyle. Haricinde kullanim ve konfor ile ilgili sorun yok. Bu sorunu firma bildiği için garantiden, garanti sonrası da iyi niyet garantisinden yapıyor. Tedirginliğe gerek yok, keyfini çıkarın..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mcanerol;456344
...frenle birlikte 3ten 2 ye çektiği zaman bir anda küt diye vuruyor araba...
Aynı durum firmadaki Rapid' de de var. Yalnız o durum sanırım kararsız kalmasından kaynaklanıyor gibi geliyor bana.

Çevrimdışı casg70

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
iyi günler,
ben 2014 ocak'ın ilk haftası gümüş renk dsg şanzumanlı oktavia aldım. benim aracımda sunroof+17" lastikler(stepne 16")+bluetooth+metalik boya mevcut. bence en büyük eksiği navigasyon. eğer benim gibi daha önceden otomatik vitesli araç kullanmadıysanız sürüşü çok farklı gelebilir. ama alışınca süper. çünkü "d " konumunda ağır ama tamamen ekonomiyi düşünen araç, "s" konumunda ise içinizdeki heyecanı çok iyi bir şekilde yola yansıtan bir araç oluyor. bahsettiğiniz özelliklerin 1 tanesi hariç opsiyonlu versiyonlarda var. fiyat kalite karşılaştırması yapacak olursak tabiki bir passat değil ama, fiyat karşılaştırmasında jettadan ucuz fiyatı ile passat donanımı olan bir araç diyebilirim. ayrıca bagaj her açıdan çok kullanışlı.
ağırlık olarak baktığınız zaman muadillerinden 100kg. civarı hafif. bu da aracı daha seri ve ekonomik yapmış.
vw'nin başka bir aracı olan seat altea xl dsg şanzumanlı araçla karşılaştıracak olursak, oktavia vites geçişleri çok iyi.
eger marka sorununuz yoksa bana göre bu fiyata alınabilecek en iyi araç.

Çevrimdışı mrtyl07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Konu disindaki bos yorumlarinizi yeni konu acarak tartismayi deneyebilirsiniz

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrtyl07;456337
Merhaba arkadaslar Octavia A7 alacagiz bilen arkadaslara sorum olucak cevaplayanlara tesekkurler.

Octaviada hız sabitleyici ile giderken ondeki arabanin hizina gore otomatik yavasliyor mu ?

Serit takip asistani var mi ?

Bolero ekrandan aracin surus modlarini sport , eco , normal gibi degisyirebiliyo muyuz ? Degistirebiliyosak etkili oluyor mu ?

Yorgunluk tespit sistemi var, diğer donanımlar ise maalesef yok. Anahtarsız giriş 1200 tl, koltuk ısıtma(ön/arka) 1100 tl. En büyük eksiklik ön park sensörünün standart donanımlarda olmaması.

Çevrimdışı mcanerol

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;456347
Aynı durum firmadaki Rapid' de de var. Yalnız o durum sanırım kararsız kalmasından kaynaklanıyor gibi geliyor bana.

aynen o sıkıntı bencede kararsızlıktan ama birazda bu araçların yarı otomatik çalışıyor olması gibi geliyor. şöyle bir şey söylemişlerdi ilk yazdığım zaman üşendim yazmaya :) viteslerin yani dişlilerin üzerinde bulunduran milin biraz boşluklu olduğunu söylediler ve bu şekilde çalıştığı söylediler bunu da spor ve seri çeksin diye yapılmış ama sanki bunun yüzünden birazda vuruyor gibi geliyor bana bilemiyorum devamınıda :)

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;456342
Konuyu saptırmış olacağım, ancak bu konuda biraz daha açıklama yapmanızı rica edeceğim. (ve ya başka bir konu açıp devam edelim)
Neden tedirginlik var içinizde? Bir sorun mu yaşıyorsunuz?

Tedirginliğimin en önemli nedeni,DSG şanzumanının verebileceği arızalara karşı sadece 2 yıllık garantinin yetmeyeceğine olan inancımdır.+1 yıl daha ''iyi niyet garantisi'' ve parayla alabileceğimiz + 2 yıl ek garanti ,şu andan itibaren max 4 yıl koruma sağlıyor,daha sonra olabileceklere karşı savunmasızız ve firmanın insafına kalıyoruz.USA ve Çin gibi pazarlara sağlanan 10 yıl DSG garantisi eminim ki bizleri çok rahatlatacaktır.Biliyorum ki siz de forum DH aktif kullanıcısısınız ve bu konuları da en az benim kadar takip etmişsinizdir.Orada yıllar ve sayfalar dolusu DSG tartışmaları sürer,yine de gidip DSG almamın sebebi,piyasada tüketim/konfor parametrelerini karşılayan daha ekonomik bir rakibi bulamamamdandır.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrtyl07;456337

bu elegance dahil hiçbir versiyonunda yok. belki isteğe bağlı eklenebiliyordur ama aksesuar fiyat listesinde bu yoktu?

Serit takip asistani var mi?
avrupadaki sürümlerde var burda yok. aksesuar listesinde fiyat verilmemişti dolayısıyla yapmıyorlar diye yorumluyorum.

var

avrupada var burda yok

güzel bir şey. paralel ve dikine gayet güzel parkediyor. paralel parkta dar alandan çıkartabiliyor.

güncel fiyatları bilmiyorum ve yukarıda bir arkadaş vermiş sanırım bilgiyi

vatandaşımızın ön yargısı yoksa bu kalitede VW alırsan 5-10 bin vazla veriyorsun.

yukarıda kırmızı ile belirttim.

Çevrimdışı mrtyl07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;456493
yukarıda kırmızı ile belirttim.

Cevaplar icin sagolun evet onyargilar cok komigime gidiyo. Jettaforum da hala ayak aydinlatma , anahtarla uzaktan cam ve ayna kapatmayla ugrasiyolar octavia mukemmel bir arac.

A7 octavia donanimda Direskiyon Yonlendirme Tavsiyesi (DSR) yaziyor o nedir ?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrtyl07;456717
Cevaplar icin sagolun evet onyargilar cok komigime gidiyo. Jettaforum da hala ayak aydinlatma , anahtarla uzaktan cam ve ayna kapatmayla ugrasiyolar octavia mukemmel bir arac.

A7 octavia donanimda Direskiyon Yonlendirme Tavsiyesi (DSR) yaziyor o nedir ?

"DSR" nedir ne ise yariyor ??

Driver Steering Recommandation kisacasi DSR uzun yolda yandan vuran  rüzgarlar yüzünden araci saga ve sola yönlendirmiyor. DSR sayesinde  yandan araca vuran Rüzgarlar araci saga ve sola yönlendiremiyor. Capraz  hizlanma algilayici Ölcüm sensörleri ve Direksyon konumu ünitesi  (Lenkwinkelsensor) sayesinde Ünite bilgileri toparlayip rüzgarli havada  aracin düz gitmesini sagliyor. Bu bir nevi güvenlik ve komfort dur.  Direksyon bir nevi karsi yöne hafif bir sekilde ayni Serit takip  Asistani gibi rüzgara karsi dönüyor araci düz yolda tutabilmesi icin.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir de Multi Collision Brake ile ilgili bilgi vereyim. çok alakalı olacak mı bilmiyorum ama bu özellik çarpışma anında aracın kendiliğinden fren yaparak çarpışmanın etkisini azaltmaya yarayan bir güvenlik elemanı.
ben bunu park esnasında öndeki araca çarpacakken hissettim, araç park esnasında hafif hafif öne giderken tak tak diye ses geldi motordan ve benim iradem dışında fren yaptı. önce aha dedim şansıman elimizde kaldı ama sonra bu geldi aklıma.