škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

garanti içinde xenon far değişimi ?

Ke®eM · 34 · 12334

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;460255
Arkadaşlar ; Far düğme konumunuz AUTO'da mı duruyor. Nedir bu patlak ampul hikayesi anlaşılacak gibi değil. FORD focusların bir hastalığı var, far düğmesini otomatikte bırakırsan, ayda bir ampul kesiyor. Sanıyorum VW için de böyle bir durum var. Virajlarda yanan sis farları opsiyonu iptal ediliyor mu acaba?

Bende yeti elegance var ve iptal edilebiliyor. Arabanın kitapçığında şöyle tarif edilmiş:

"Dinamik viraj farı, Xenon ışıklı ön farların ışık konisinin birlikte dönmesi ile virajların aydınlatılmasını sağlar. Bu fonksiyon 10 km/saatten daha yüksek bir hızda aktif durumdadır. Farların dönmesi, bilgi ekranının ana menüsündeki Yardımcılar menü noktası üzerinden devreden çıkarılabilir/devreye sokulabilir."

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;460260
Bende yeti elegance var ve iptal edilebiliyor. Arabanın kitapçığında şöyle tarif edilmiş:

"Dinamik viraj farı, Xenon ışıklı ön farların ışık konisinin birlikte dönmesi ile virajların aydınlatılmasını sağlar. Bu fonksiyon 10 km/saatten daha yüksek bir hızda aktif durumdadır. Farların dönmesi, bilgi ekranının ana menüsündeki Yardımcılar menü noktası üzerinden devreden çıkarılabilir/devreye sokulabilir."

ama sanırım soru sis farları ile alakalıydı.
yani direksiyonu sağ yapınca sağdaki sis farının yanması ve tersi. sizin bahsettiğiniz virajlarda farların da hafif dönmesi ile alakalı.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;460267
ama sanırım soru sis farları ile alakalıydı.
yani direksiyonu sağ yapınca sağdaki sis farının yanması ve tersi. sizin bahsettiğiniz virajlarda farların da hafif dönmesi ile alakalı.

Acaba Levcho arkadaş mı yanıldı ve "Virajlarda yanan sis farı" dedi..? Octi'leri bilemem ama, benim yeti'deki sis farlarında sadece "corner" fonksiyonu (park ederken veya manevralarda çevreyi aydınlatan) var. Yani Octi'lerde durum değişik olabilir...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;460260

Manevra esnasında ve keskin virajlarda yanan sis farlarını kastetmiştim.
Siz dinamik viraj farı, yani asıl farlak için açıklama yapmışsınız.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;460269
Manevra esnasında ve keskin virajlarda yanan sis farlarını kastetmiştim.
Siz dinamik viraj farı, yani asıl farlak için açıklama yapmışsınız.

Öyleyse octi'ler bir viraja girdiğinde hem normal farlar, hem de sis farları viraj aydınlatması yapıyor olsa gerek.

Bu konuyu açan ve ona yardımcı olmak isteyen tüm octi sahibi forumdaşlardan özür dilerim; bir yeti sahibi olarak bu işe karışmamalıydım. Arabalarımız skoda olmasına rağmen donanımlarda değişiklikler varmış demek ki.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;460273
Öyleyse octi'ler bir viraja girdiğinde hem normal farlar, hem de sis farları viraj aydınlatması yapıyor olsa gerek.

Bu konuyu açan ve ona yardımcı olmak isteyen tüm octi sahibi forumdaşlardan özür dilerim; bir yeti sahibi olarak bu işe karışmamalıydım. Arabalarımız skoda olmasına rağmen donanımlarda değişiklikler varmış demek ki.
Estafurla Tolga abi, burası forum, paylaşım ve yorum yeridir. Konuşuyoruz... :)
Evet, virajlarda hem farlar dönüyor hem de sis farları dönülecek tarafa yardımcı olarak yanıyor.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;460276
Evet, virajlarda hem farlar dönüyor hem de sis farları dönülecek tarafa yardımcı olarak yanıyor.

Yok be arkadaş; alınganlık ediyor değilim. Ama konuyu berbat ettiğim için üzüldüm. Baksana donanımlar arasında farklılıklar var. Mesela bugün nette dolaşırken öğrendim ki, şu bizim bolero teypler bile çeşit çeşitmiş:kiki:

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;460276

Bariz bir yanlış anlaşılma var. O sislerin adı köşe dönüş farı şeklinde geçiyo ve yeti superb octi passat jetta golf te olduğu gibi köşeli dönüşlerde yada dururkenki manevralarda yanıyo onlarda bi değişiklik yok. Adaptif olan farlar 10-140 km hz arasındaydı yanlış hatırlamıyorsam onun da o yola göre eğim alması. Saygılar :)

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: altinel61;460254
Toygar bey,hem telefonda(umarım kayıtlara geçiyordur) hem de yüz yüze servisteki yetkililere durumu sizinde belirttiğiniz gibi anlattım.Bana 15 gün sonra gelcek diyerek 15 gün arabaya binme diyor.

Farlar bi-zenon .Servis yetkilisinin! lafına göre ,Philips in Audi ve Vw için özel olarak yaptığı , H5 ampul.Sadece ampulun fiyatı 480 tl .servislerin haricinde bi yerde bulunmazmış(yalan) Bahçelievlerde büyük oto aksesuarcılarının hepsinde var ve 195 ile 210 tl arasında değişiyor fiyatları.

Saygılar

Bizdeki ampüller H5 değil D3S tipi xenon ampül olması lazım. Halojen ampüller H ile ifade ediliyor. Servis demişse sallamış. D3S ampülü de çoğu yerde bulabilirsiniz. Tabi garantiye girdiği için servisin bulup takması lazım.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanma kılavuzu 242. sayfada, far ampullerin değişimi anlatılmış, ancak kullanılan ampul tipi belirtilmemiş. Bı forumda ve ya başka bir forumda okumuştum, D2s ve ya D3s tipiymiş ampuller. Her ikisi de piyasada var. D2S-100 TL cıvarı, D3S 180 TL cıvarı.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
100 -180TL olan ampüllerin Kelvin değeri ve markası nedir acaba? Piyasada o kadar çakma ürün var ki? Benim GTC de xenon un biri patlamıştı. 4300k Philips d2s bulana kadar çatlamıştık. Farlara da bir çiftini 600 lira para vermiştim.

En kötüsü de bu. Tek far patladığında çift almak zorundasınız. Kelvin değeri ve markası aynı olsa da ışık rengi maalesef birbirini tutmayabiliyor. Bu nedenle çift almakta fayda var.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;460318
100 -180TL olan ampüllerin Kelvin değeri ve markası nedir acaba? Piyasada o kadar çakma ürün var ki? Benim GTC de xenon un biri patlamıştı. 4300k Philips d2s bulana kadar çatlamıştık. Farlara da bir çiftini 600 lira para vermiştim.

En kötüsü de bu. Tek far patladığında çift almak zorundasınız. Kelvin değeri ve markası aynı olsa da ışık rengi maalesef birbirini tutmayabiliyor. Bu nedenle çift almakta fayda var.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/philips-85122-d2s-xenon-ampulu-106756765

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/photon-philips-d3s-6000k-oto-xenon-zenon-ampul-105851719

(d3s çakma olabilir düşüncesindeyim)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış hatırlamıyordam bu photon philips lerin çakma olduğunu okumuştum forumlarda. Bence bu farları internet veya aksesuarcılardan değil de direkt satıcısı bulunabiliyorsa oralardan veya servisten almakta fayda var.

Son olarak kelvin değeri de 4100-4300K arasında en iyi aydınlatmayı yapıyor. 6K yı çok önermiyorum

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;460330
Yanlış hatırlamıyordam bu photon philips lerin çakma olduğunu okumuştum forumlarda. Bence bu farları internet veya aksesuarcılardan değil de direkt satıcısı bulunabiliyorsa oralardan veya servisten almakta fayda var.

Son olarak kelvin değeri de 4100-4300K arasında en iyi aydınlatmayı yapıyor. 6K yı çok önermiyorum
Benim bildiğim ; 4300 az parlak beyaz veriyor, 6000 tam parlak beyaz ışık veriyor. Ancak merceksizde olunca, 6k çok rahatsız edici parlak ışık veriyor.
Merceklilerde, 6000k ideal ışık elde ediyor.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış bilgi sayılır.

Parlaklıkla görme arasında doğru orantı yok. Yani ne kadar parlak o kadar iyi görüş açısı demek değil.

İnsan gözünün en iyi gördüğü ışık sarı ışık ve buna en yakın kelvin değeri 4100-4300K arası. Işık bu değerlerden sonra mavileşip sonra giderek pembe vs oluyor. Parlaklık artarken görüş perf ı düşüyor. Bir de mavi ışığın yağış ve siyah asfalt tarafından daha çok emilme durumu var.

Kısaca ister mrcek ister değil en iyi aydınlatma perf ı 4100-4300k da oluyor.