škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2014 Octavia 1.2 TSI 105 HP DSG

tycho · 22 · 30946

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba

2014 fiyat listesinde yeni gelen 1.2 tsi dsg modeli dikkatimi çekti. Daha önceden jettada gördüğümüz bu motor şanzıman ikilisi için internette henüz bir detaylı test bulamadım. Model çok yeni daha çok konuşulacağını tahmin ediyorum. Benim gibi 1.6 tdi dsg modelini almayı düşünüp de 1 ay içinde 3+2+2 biner liralık artış gören arabanın yerine bir alternatif olabilirmi?

1.2 TSI 105 HP DSG Green Tec Optimal paketi 61.400TL'lik fiyatıyla bana çok mantıklı geldi.
Bu modelin test aracı galerilerde olurmu pek ummamakla beraber eğer İstanbul içinde test aracı görürseniz buradan yazabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada fiyatları

1.2 TSI 105 HP Green Tec   *        Ambition          51.900
1.2 TSI 105 HP Green Tec           *Optimal          56.200
1.2 TSI 105 HP DSG Green Tec*   *Optimal          61.400
1.2 TSI 105 HP DSG Green Tec*   *Elegance          66.600

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
google'da da aratınca ilk bu sayfa geliyor, demekki henüz kimsenin bilgisi yok :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Optimal ile Elegance arasındaki donanım farkı ihtiyaca göre karar verilebilecek bir unsur.

1.6TDI ile 1.2 TSI ı karşılaştırırsak bence TSI tüketim olarak da perf olarak da TDI yerini tutmaz. Her iki motor 105 hp olsa da TSI torku 170nm iken TDI 250nm. Bu da özellikle ara hızlanmalar ve yokuşlarda kendini hissettirecektir. Tüketim olarak da site verilerine göre aralarında 1,5 lt lik far far ki normal kullanımda bu rahat 3 lt yi bulur.

Bütçe TDI için çok zorlanacaksa 1.2TSI manuel bence daha uygun bir seçenek olur.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI 105 HP DSG Green Tec* *Optimal 61.400

:kat:

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selam

Test etmek lazım tabi ama genelde galerilerde dizel full donanım araşçları teste veriyorlar. Bu arada 2013 modellerde çok olduğu konuşulan arka süspansiyon sorunu 2014 model araçlarda acaba giderilmiş olabilirmi diye de bir umut taşıyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Wall bu bence şans işi çünkü benim A7 de yok süspansiyon problemi

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de aşırı abartılmış bir sorun ve araç bi bağımsız süspansiyon gibi çalışmıyor ama oturup da dinlemezseniz her kasiste kendinizi kasıp lan ne kadar sarstı acaba diye düşünmezseniz sürekli kendini hatırlatan bi durumu yok.
Konuyla pek alakası yok ama bir arkadaşım 5s aldı telefondan sallayınca kilit tuşundan şıngırtı geliyor. Çocuk bayağı morali bozuldu iade edicem falan dedi sonra bi arkadaşımızın iphone 5 i vardı onu da salladık ondan da ses geliyo kimse farketmemiş. İşin garibi bu iphone 5s alan arkadaş 1 sene 5 kullanmıştı ve hiç farketmemiş. Sonuç olarak böyle bir sorun var ancak dikkat kesilip dinlemediktem yada arabayı cayır cayır limitlere zorlayıp virajlarda koparmaya çalışmadıkça asla rahatsız eden bir durum yok araçta. Saygılar

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Açıkcası şu anda araba almak için pek uygun bir zaman değil gibi. Hem araba fiyatları, hem ÖTV hem de banka faizleri arttı. Ben ÖTV'nin ve faizlerin düşmesini beklemiyorum ancak araba üreticilerinin mart - nisan ayı gibi kampanyalara gireceğini düşünüyorum yoksa satışlar geçen seneye kıyasla baya kötü.
Mart- nisan gibi kampanya olur fiyatlar veya ödeme kolaylıkları rahatlarsa bu model dizele alternatif olarak mantıklı geliyor. Kasası da rakiplerine göre hafif bir araç tüketim olarak üzmeyecektir diye umuyorum. Bu arada 1.2 tsi dsg için internet sitelerinde teknik özellikleri yer almıyor :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evt 1.2 tsi manurl var. Ama 1.6 TDI manuel le TSI manuel e bakarsak perf kriteleri (hp ve nm olarak) aynı. 1.2 TSI manuel ile DSG arasında da değişiklik olduğnu zannetmiyorum.

Ama 1.2 TSI dsg olarak geliyor mu onu sormak lazım

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;458938
evt 1.2 tsi manurl var. Ama 1.6 TDI manuel le TSI manuel e bakarsak perf kriteleri (hp ve nm olarak) aynı. 1.2 TSI manuel ile DSG arasında da değişiklik olduğnu zannetmiyorum.

Ama 1.2 TSI dsg olarak geliyor mu onu sormak lazım

Gelicek diye duymuştum yanlış hatırlamıyorsam

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Geliyor zaten fiyat listesini de paylaştım. Jetta 1.2 tsi dsg yakıt tüketimi çok fazla umarım onun gibi olmaz ...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben onu bunu bilmem. İşin içine turbo besleme ve benzin girince motor istediği kadar küçük olsun tüketim yüksek olacaktır. Bana göre 1.4TSI ve benzeri motorların tek avantajı benzer güçleri üreten atmosferik ve yüksek hacimli motorlara göre daha az tüketmeleri. Yoksa bir dizel kadar tasarruflu değiller.

Ha bundaki en büyük etken ülkemizdeki yakıt fiyatları o da ayrı konu. Ama Turbo+benzin = Tüketim dir her zaman

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;459018
Ben onu bunu bilmem. İşin içine turbo besleme ve benzin girince motor istediği kadar küçük olsun tüketim yüksek olacaktır. Bana göre 1.4TSI ve benzeri motorların tek avantajı benzer güçleri üreten atmosferik ve yüksek hacimli motorlara göre daha az tüketmeleri. Yoksa bir dizel kadar tasarruflu değiller.

Ha bundaki en büyük etken ülkemizdeki yakıt fiyatları o da ayrı konu. Ama Turbo+benzin = Tüketim dir her zaman

Aynen katılıyorum birde atmosferik gibi bi sonu da yok tüketimin 1.4 bir araçta 17-18 li değerler bile mümkün

Çevrimdışı hkeles61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim aracım 1.4 tsi 140 manuel. Şu anda km 1500 ve ortalama yakıt değeri 6.8  Sürüş kurallarına uyarsanız az yakmak biraz elinizde.Hatta sabah okula giderken bir arkadaşımın 208 pejo dizel di yanılmıyorsam. Degerlere gözüm aldığında ortalama tüketim 7.7 gösteriyordu. Şaşırdım arabamı  1.4 tsi aldığımdan bir kez daha mutlu oldum.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 13:20:54 Gönderen: hkeles61 »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lütfen yanlış anlamayın 1.4TSI kesinlikle kötü demiyorum. Ama dediğim gibi insanlar mucizeler bekliyorlar TSI dan. Yukarıda da dediğim gibi o performansı veren yüksek hacimli motorlara göre evet az yakıyor. 1.6 kategorisindeki atmosferiklerle hemen hemen aynı tüketime sahip. Bu durumda 1.6 95-110 hp aralığında bir araba alacağım 1.4 TSI alırım hem perf olur hem aynı tüketirim diyebilirsiniz. Ama bazıları abartıp TSI'ın TDI kadar tutumlu olduğunu savunuyor ki olacak iş değil.

Dizelin çok yakmasına gelince arkadaşınızın kullanma durumunu biliyorum ama belki nasılsa dizel diye acımadan gidiyordur. Kullandığı güzergah farklıdır. MEsela benim arkadaşımda da İlk çıktığında Megane dizel almıştı, ortalaması aynen 7 li rakamlardaydı. Meğer arada annesi kullanıyormuş :)