škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Balata Değişimini de hallettim

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;458343
Kullanılmış, aşınmış, incelmiş diski tornaya verince kalınlaşıyor mu?
Amaç daha da incelmesi mi??:):(:):(

Hiç bir mesajımda böyle tuhaf bir iddiada bulunmadım, meslegim gereğide bulunamam dostum ayrıca kimsenin nasıl fren işini hallettiği beni çokda ilgilendirmez ben sadece emin oldugum konularda bilgimce paylaşırım, insan benim için önemlidir hiçbir insanın kanına giremem bakın hiç bir mesajımda bulamazsınız ' ben böyle yaptım sizde böyle yapın ' diye bir saçmalık ben sadece dedigim gibi yaşadıgım ve dogru oldugunu bildigim olayları paylaşırım yıllarca bu ciddiyet ve tavır ile otomobil forum sahipliği ve yöneticiliği yaptım az çok da olsa neyin ne oldugunu bilen bir insanım şu son bir haftam istanbulda kartal ve pendik ve bostancı sanayiinde geçti hep dost ziyareti ve bilglenme işleri ile ihtiyaçları giderme baglamında oldu, forumumda araçlarda kullanılan kimyasalları bile kendi aracımda kullanmadan üyelere ismini ve satıcıyı bildirmedim.
Bu benim tarzım ve insanlara saygımdır
Kusura bakmayın ama mesajınız bana bu baglamda sıg ve basit geldi özür diliyerek kendimi mesajınızı okumamış kabul ediyorum
Tekrar yazıyorum kimseye sıkıntı olsun diye degil kimse benîm gibî yapsın dîye degil sadece ve adece burayı da kendimin ve yöneticilik yaptıgın forumlar gîbi PAYLAŞIM FORMU OLDUGUNU ZANNETTEGİM için yazmıştım bana desenizki abî sen yazma rahatsızlık verip boş yapıyorsun , sıkıntı yok teşekkür eder , daha selam. Bile vermem. Çünkü bazı tespitler mesleki bilgimi sorgulamaya test etmeye başladı...
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende tornalatıyorum ve aracımı ciddi bir şekilde sert kullanırım benimde kafamda ilk zamanlarda disk ısıdan patlar diye soru işaretleri vardı ama bir sıkıntısını görmedim ve daha sonraki disklerimde de aynı işlemi yaptırdım.

Bu arada herkes için akıl vermek kolay ama paranın nasıl kazanıldığını hiç kimse düşünmüyor.En basitinden benim ön disk takımım 180 tl tutuyor.Torna desen 30 tl.Niye gidip fazladan para vereyim ki?

Tornadaki amaç disk yüzeyindeki balatanın oluşturduğu derin çizinleri olabildiğince az incelterek ortadan kaldırmak.Özellikle diskin en diş kısmında fazlasıyla birikme yapar.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ethem bende sanamı karşı çıksam acaba neetsem.

hiç bir mahsuru olmayan bir işlem (tabii ilk kezinde bile  iyi tesbit etmek gerek) disk kalınlığı müsaade ettikten sonra hiç sorun yok adam yeni takıyo ama çatlak diskle geziyo ruhu bile duymuyor sorarsan yeni disk e ama çatlak...
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı therasmus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sevgili hayrettin bey,
Mesajlarınızdan çok sinirlendiğiniz belli ama ortada bu kadar sinirlenecek birşey yok ki!
Tabiri caizse yanardağ gibi patlamışsınız. :)

Siz sadece bir olayı anlattınız forumdaki vatandaşlarda bu konuya olan bakış açılarıyla yorum yaptılar,o kadar.
İyi forumlar...

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şunu açık yüreklilik ve tüm samimiyetim ile ifade ediyorum; hiç sinirlenmedim bilakis paylaşım için memnunum soru geldikçe memnun olurum tornlama makinesini insanların aklında soru olmasın diye özellikle arkadaşımdan müsaade alarak çektim izin vermiyebilir çünkü.
  evelde Octavia A4 de olayın bahsi geçmişti bende kendimi iş edindim sanki vazife miş gibi düşündüm ( ki burada yazıyorsam vazife olarak görürüm) artı aracımdaki benim için malum yazın almıştım bu aracı aklımı meşgul eden sıkıntıları aştığım için menuniyetimi sizlerle paylaşırken iş edindiğim şeyleri aktarmak istemiştim, ancak hayırlı olsun, güle güle kullandan çok işin yüzey kalitesine malzeme durumuna kadar inildi konu degilki konu BENİM ve fren değişimim zaten burada mükerrer olan mesajların ben teknik detayını bahsettiğim yerde yazdım şimdi bence forumlarda biraz içeriğe ve yazanın amacına saygı olmalı diyorum ben bu başlığı açmaz hazır başlıkdaki yerden devam eder arkadaşın o başlığını katlederdim ama saygım var yapmadım burayı açtım iş de nerdese sen nerden bilcen yahuya gitmeye başladı gitti demiyorum başladı diyorum.
 önceki mesajımda da yazdım değerli kardeşim anlamanızı beklerdim, istemeden de olsa bahsetmek durumunda kalıyorum artık babam torna aölyesi olan bir teknik öğretmendi kayınpederim de teknik öğretmen üstelik oda tesviyeci yeni adı makine teknolojileri bende yine teknik öğretmenim ve makinacıyım yıllarca istanbulda meslek liselerinde görev yaptım 1991 den beri de memleketimde devam ediyorum bu sene bu görevde 32. yılım yani 32 yıldır MALZEME BİLGİSİ ve ÖLÇME KONTROL DERSİ VERDİM YANİ 32 YILDIR ANADOLU TEKNİK LİSESİ ÖGRENCİLERİNE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ÖGRENCİLERİNE TEKNİK RESİM VE MAKİNA RESMİ DERSİ VERDİM. 4 yıl da CELAL BAYAR ÜNİV. MESLEK YÜKSEK OKULUNDA imalat işlemlerini ve ölçme ve kalite dersi anlattım bu sene İmalat işlemleri (11. sınıf cnc ci öğrencilerime) ve 10. sınıf öğrencilerime de temel imalat işlemleri dersi anlatıyor ve uygulatıyorum. tabii resim leride içinde bunun.
 bunları bana yazdırdığınız için gerçekten özür dilerim ama bazı kelimeler maalesef küt diye düşüverince sizin niyetiniz veya durumunuz benzetilen o hal değilse siz nasıl olurdunuz. ben olsam bozulurdum ama yine de insanlara doğru olanı yazmaktan geri durmazdım dostum
 şimdi ben size soruyorum lütfen eski mesajlarımdaki kelimeleri irdeleyerek cevap verin elinizde vicdanınız da olsun
 "Tabiri caizse yanardağ gibi patlamışsınız. :) "

bu şimdi bana uygunmu sanal ortamda kimse birbirini kolay bilemez ben bunu biliyorum ve öncelikle yukarıdaki mesajlarımda da bazı kendimle ilgili ufak da olsa belirteçler uyguladım mesajlarıma.
 tekrar başlığımı belirteyim
 bu ne demek iş bitti hayrını gör demek değilmi yoksa yanardağ olan bi insan anlamaz mı dersiniz ben bunu soru olarak sormadım ki sonu ne yapayım değildi o ucu açık çünkü herkes fikir belirtsin dir. ilk soran arkaşlara da kırmadan dilim döndüğünce kısaca yazdım ama arkası geliyor başladı bizim meslek irdelenmeye kardeşim ucu açık kinaye sözler girmeye başladı ama ben üslubumu bozmadım ki hiç yaşım gereği bilirim tavır yordamını yani hele ki yanardağ lık kusura kalma ama bana hiç uymayan hatta hak etmediğim bir benzetme
 bak sakin sakin sadece anlatıyorum bu arada bu gibi durumlarda hiç sıkıntı yapmam sadece yazarım tabii sizde haklısınız beni nerden bileceksiniz ama şunu anlamanızı beklerdim her mesajımda özür dilerim kusura bakmayın derim çünkü bunu diyebilmek benim için bir erdemdir insanlara etiket koymaksa kolaydır da bana uymaz işte ben bu forumda arkadaşlarım kibar kibar yazdıklarını gördüpümde durduk yerde onlara seviyelerinden ötürü teşekkür etmişti msanırım birisi ugur A idi hafızam beni yanıltmıyorsa
 bana yazılan mesajları görüncede açıkcada sordum; " bana desenizki abî sen yazma rahatsızlık verip boş yapıyorsun , sıkıntı yok teşekkür eder , daha selam. Bile vermem"

2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı therasmus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muallim45;458400
şunu açık yüreklilik ve tüm samimiyetim ile ifade ediyorum; hiç sinirlenmedim bilakis paylaşım için memnunum soru geldikçe memnun olurum tornlama makinesini insanların aklında soru olmasın diye özellikle arkadaşımdan müsaade alarak çektim izin vermiyebilir çünkü.
  evelde Octavia A4 de olayın bahsi geçmişti bende kendimi iş edindim sanki vazife miş gibi düşündüm ( ki burada yazıyorsam vazife olarak görürüm) artı aracımdaki benim için malum yazın almıştım bu aracı aklımı meşgul eden sıkıntıları aştığım için menuniyetimi sizlerle paylaşırken iş edindiğim şeyleri aktarmak istemiştim, ancak hayırlı olsun, güle güle kullandan çok işin yüzey kalitesine malzeme durumuna kadar inildi konu degilki konu BENİM ve fren değişimim zaten burada mükerrer olan mesajların ben teknik detayını bahsettiğim yerde yazdım şimdi bence forumlarda biraz içeriğe ve yazanın amacına saygı olmalı diyorum ben bu başlığı açmaz hazır başlıkdaki yerden devam eder arkadaşın o başlığını katlederdim ama saygım var yapmadım burayı açtım iş de nerdese sen nerden bilcen yahuya gitmeye başladı gitti demiyorum başladı diyorum.
 önceki mesajımda da yazdım değerli kardeşim anlamanızı beklerdim, istemeden de olsa bahsetmek durumunda kalıyorum artık babam torna aölyesi olan bir teknik öğretmendi kayınpederim de teknik öğretmen üstelik oda tesviyeci yeni adı makine teknolojileri bende yine teknik öğretmenim ve makinacıyım yıllarca istanbulda meslek liselerinde görev yaptım 1991 den beri de memleketimde devam ediyorum bu sene bu görevde 32. yılım yani 32 yıldır MALZEME BİLGİSİ ve ÖLÇME KONTROL DERSİ VERDİM YANİ 32 YILDIR ANADOLU TEKNİK LİSESİ ÖGRENCİLERİNE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ÖGRENCİLERİNE TEKNİK RESİM VE MAKİNA RESMİ DERSİ VERDİM. 4 yıl da CELAL BAYAR ÜNİV. MESLEK YÜKSEK OKULUNDA imalat işlemlerini ve ölçme ve kalite dersi anlattım bu sene İmalat işlemleri (11. sınıf cnc ci öğrencilerime) ve 10. sınıf öğrencilerime de temel imalat işlemleri dersi anlatıyor ve uygulatıyorum. tabii resim leride içinde bunun.
 bunları bana yazdırdığınız için gerçekten özür dilerim ama bazı kelimeler maalesef küt diye düşüverince sizin niyetiniz veya durumunuz benzetilen o hal değilse siz nasıl olurdunuz. ben olsam bozulurdum ama yine de insanlara doğru olanı yazmaktan geri durmazdım dostum
 şimdi ben size soruyorum lütfen eski mesajlarımdaki kelimeleri irdeleyerek cevap verin elinizde vicdanınız da olsun
 "Tabiri caizse yanardağ gibi patlamışsınız. :) "

bu şimdi bana uygunmu sanal ortamda kimse birbirini kolay bilemez ben bunu biliyorum ve öncelikle yukarıdaki mesajlarımda da bazı kendimle ilgili ufak da olsa belirteçler uyguladım mesajlarıma.
 tekrar başlığımı belirteyim
 bu ne demek iş bitti hayrını gör demek değilmi yoksa yanardağ olan bi insan anlamaz mı dersiniz ben bunu soru olarak sormadım ki sonu ne yapayım değildi o ucu açık çünkü herkes fikir belirtsin dir. ilk soran arkaşlara da kırmadan dilim döndüğünce kısaca yazdım ama arkası geliyor başladı bizim meslek irdelenmeye kardeşim ucu açık kinaye sözler girmeye başladı ama ben üslubumu bozmadım ki hiç yaşım gereği bilirim tavır yordamını yani hele ki yanardağ lık kusura kalma ama bana hiç uymayan hatta hak etmediğim bir benzetme
 bak sakin sakin sadece anlatıyorum bu arada bu gibi durumlarda hiç sıkıntı yapmam sadece yazarım tabii sizde haklısınız beni nerden bileceksiniz ama şunu anlamanızı beklerdim her mesajımda özür dilerim kusura bakmayın derim çünkü bunu diyebilmek benim için bir erdemdir insanlara etiket koymaksa kolaydır da bana uymaz işte ben bu forumda arkadaşlarım kibar kibar yazdıklarını gördüpümde durduk yerde onlara seviyelerinden ötürü teşekkür etmişti msanırım birisi ugur A idi hafızam beni yanıltmıyorsa
 bana yazılan mesajları görüncede açıkcada sordum; " bana desenizki abî sen yazma rahatsızlık verip boş yapıyorsun , sıkıntı yok teşekkür eder , daha selam. Bile vermem"

Tamam,anladım.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konu ''fren''  ise ve acımadan 40-50000 tl verilen bir aractan  200 liralık diski esirgeyen adama ''sen bilirsin'' demekten başka söyleyecek sözüm olmaz.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;458419
konu ''fren''  ise ve acımadan 40-50000 tl verilen bir aractan  200 liralık diski esirgeyen adama ''sen bilirsin'' demekten başka söyleyecek sözüm olmaz.

+10000000

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkesin tercihi farklı olabilir, bize düşen fikirlere saygı göstermek olmalı.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok merak ediyorum arabanizdan başka bir aletiniz varmı ve bunlar arıza yaptığında hemen gidip yenisini mi alıyorsunuz tamir nedir bilmiyomusunuz büyük ihtimalle çalışansiniz ve kıt kanaat geçiniyorsunuzdur bir şeyi tekrar kullanabilme ihtimalim varsa ve bu bana zarar vermeyecekse gidip değiştirmem gider coluguma çocuğuma harcarim o da yoksa eşime hediye alırım he bakın modifiye sevdaniz vardir gider en güzel en guvenlisinden sistemi dosersiniz onu anlarım ama gidip aynisina o parayı vermem.

Bakın bundan 7-8 ay önce eski isyerimde 1.9 dizel bi kangoo vardı dükkanda sanayii sitesindeydi neyse sabah araç çalışmadı 2 dükkan yanımizdaki devasa büyüklükte renault servisinden adam çağırdık dizel motordan hiç anlamam bende gri metal küçük bir kutudan dedi değişmesi gerekli dedi ama parça elinde yokmuş yarın gelir dedi neyse tamam dedik  tabi bu arada parçaya 240 tl dedi bende gittim patrona dedim nasılsa değişecek bi söküp bakalım şuna al bak dedi aldım kutuyu zar zor açtım içinden lehimler capak yapmış söyle guzelcene temizledim tekrar silikonla yapıştırıp taktım araç direk çalıştı o gün hem en kral yemeği yedik hem de o günden beri araç sorunsuz çalışıyormus bu mudur sizin değiştirme sevdaniz buyrun değiştirin.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2014, 15:05:07 Gönderen: anamarina »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de başıma 7-8 yıl önce böyle bir olay geldi. Polo aracimin klima kontrol ünitesi, klimayı açınca fanın 2. Devresini açmıyordu. Yenisini takınca düzeldi. Fiyatını sordum, 100 TL nin üzerinde. Hemen eskisini aldigim gibi tv tamircisine gittim. Baktı, diyot yanmış, değiştirdi. Para istemez dediyse de 5 TL verip çıktım. 10 dk. İçinde sorun çözüldü. İmkan varsa tamir yapılması, paramizin milli servet olduğunu unutmamiz gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Torna işlemi doğrudur yanlıştır bilmem.. Şahsen benim fikrim..torna işlemi ile canımı tehlikeye atmıyorsam.. tamamı ile sağlıklı bir şey ise.. yenisini almam..  beninim gözümde İSRAF tır.. Sakın cimrilik olarak düşünmeyin..Çok paramda olsa.. Aracım 500 bin tl olsa da.. İsfar olmasın diye.. yenisini almam..

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;458419
konu ''fren'' ise ve acımadan 40-50000 tl verilen bir aractan 200 liralık diski esirgeyen adama ''sen bilirsin'' demekten başka söyleyecek sözüm olmaz.
Beyefendi üslubunuzdan ötürü sizi edebe davet ederim. lütfen biraz daha dikkat edelim .
ben başlığı açarken sizden fikir talep etmedim, sadece yaptığım işlemi anlattım böyle yapmalı mıydım acaba, ben araca 40.000 verdim yoksa yapmamalı mıydım diye sormadım sadece yaptığım işi yazdım ve yukarda da ne denilmesi gerektiğini kibarca belirttim bunun dışında haddi aşarak bişeyler yazmaya gerek yok. siz, inanıyorum ki yazılanları okumadan cevap yazıyorsunuz sadece yazmış olmak için diye düşünüyorum yoksa benim yazdıklarımdan bu konuda kimsenin aklı lütfuna ihtiyacı olmayacak bilgi ve yetenek de olduğumu mesajlarımı okusaydınız anlamış olurdunuz diye düşünüyorum.
yaşınız 40 yazıyor ancak 54 yaşındaki bir insana da ADAMA diye hitap edilmeyeceğini en azından yaşınız gereği bilmenizi bekler üslubunuzu da yaşınıza göre beklerdim.
herşey para değildir ben bir disk değişimine aracımın parasına göre karar verecek kadar kısır bir insan değilim bu iş benim bilgim alanında ve kimsenin bu konuda çakma bilgisine ihtiyacım yok hamdolsun.

bu arada bir şey aklıma takıldı siz servis sahibimisiniz acaba... yoksa parça cımısınız ısrarla bu konuda size sormamama rağmen muhalif olarak yazıyorsunuz aklıma takılıyor işte servismi parçacımı diye, eger öyle ise bileyimde gereksiz yere bu konularda size cevab yazmak zorunda kalmıyayım. çünki bana göre; hiç bir şekilde istemememe rağmen bu konuda parça değişimi için gerekli bilgi ve kanıt sunmuyor sadece 1*2 cümle ile muhalefet ediyorsunuz. kendinizi gereksiz parça değişimine karşı olanlara muhalefetemi adadınız yoksa :) insana değer vermek ERDEM dir. bu uslub ile yazıyorum yoksa fütursuz cümlenize cevab yazmama bile gerek yok.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2014, 01:45:09 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aşınarak eskiyen parça ayrı, arızalanan bir parça ayrıdır, o zaman dişleri biten lastikleri de kaplatın, biten fren ve debriyaj balatasını da çaktırın...

Ama diğer ünitelerde yapılan ve arkadaşların vermiş olduğu arıza örnek konularına ben de katılıyorum...

Muallim bey, bu yanıtım da size; o kadar uzun yazıyorsunuz ve de konuyu esnetip kişisel saldırıya varıyor, tadı kaçıyor yavaş yavaş ...
''Adam'' sözü rahatsız ettiyse diyecek sözüm yok, amacınız burada yazdıklarınızı kabul ettirmek sanırım, edep konusunu da aynen iade ederim zat-ı alinize...ya öğretmensiniz, ya da özeniyorsunuz; normal, ama burası okulunuz değil, biz de öğrenciniz değiliz...
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2014, 17:29:46 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı kritik parcalarda tamir düşüncem olmaz. Zira hareketli parça ise bu daha önem kazanıyor. Fren,  lastik,  far vs bunlar benim gözümde aractaki en önemli parçalar. Bu parcalarda tamir yerine değişim benimde Önerdiğim konudur. Herkesin düşüncesine saygı duyarım o ayrı ama benim fikrim budur.
Imkan olsa 2 yılda bir lastik degistiririm :) farlarim her daim parlak ve güçlü olmalı. Fren sistemi balatalari sürekli ayarlatirim. Taşlama fikri bana maalesef cazip gelmiyor. Ama elektronik aksam olur bunların tamiri olursa mantıklı. Boşuna para vermek istemem. Zor kazanıyoruz kolay harcamayiz sanırım :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI