škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG hakkındaki efsaneler ? !

BRS99 · 20 · 5620

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BRS99

• VAG Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
S.a arkadaşlar öncelikle iyi forumlar uzun zamandır yazmıyorum :). Bu konuda çok uzun süredir 7DSG aklımı kurcalıyor bunun hakkındaki olayları merak ediyorum..İnternet'te hep görüyorum ama vazgeçemiyorum ve DSG araç arıyorum. Acaba bu dsg'de ne gibi sorunlar oluyor ? sebepleri nelerdir ? Hiç forumda başına gelen var mı ? Ve en çok merak ettiğim TÜM 7DSG'ler kesinlikle sorun çıkarırmı ? Ne gibi sorun çıkarır cevabını uzun zamandır merak ettiğim sorular.. Diğer sitelerde çk fazla kulaktan dolma bilgiler var.. Cevaplarınızı bekliyorum iyi geceler...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, DSG lerin çoğunda kavrama arızası olduğu bir gerçek. Ancak bu durum çok korkmaya sebep olmamalı. Kavrama arızasında ara ara vites geçişlerin sarsıntı hissediliyor. Değişmese dahi diğer otomatiklerin vites geçişindeki sarsıntı kadar hissediliyor. Hatta çoğu DSG kullanıcısı geçişin sarsıntılı olduğunun farkına varmadan biniyordur. Böyle durumlarda garantiden, garantisi bittiyse servis bakımlı olması kaydıyla iyi niyet garantisinden yaptırılıyor.
Benim kavrama 78-80 bin km gibi titremeye başladı. O kadar az hissediliyordu ki kontrolü yapan servis teknikeri farkedemedi. Başka bir tekniker farketti. Garantim geçeli 18 ay olmuştu. İyi niyet garantisinden %20+işçilik ödeyerek (600-700TL gibi bir rakamdı) değişim yapıldı. Değişim yapılmasa da o şekilde rahat binilirdi.
Sonuç: DSG den korkmayın, alın. Verdiği keyfin, rahatlığın zevkini çıkarın.

Çevrimdışı anarche

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
DSG çok rahat ve kullanışlı ama kullanıcı şikayetlerini okumak lazım.

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=88154445

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunlu mu? Sorunsuz mu?
Kanaat getirmek için, ancak kullanım miktarları (yani, kaç araca takılmış) ve arıza adetlerini bilmemiz gerekiyor.
VW grubu tüm markalarda DSG yaklaşık 7 yıldır çok yaygın olarak kullanılıyor ve hala kullanılmaya devam ediyor. (Audi, VW, Seat, Skoda)
Mantık kurarak düşünmeli ve kanaat getirmeli. Çok çok sorunlu bir ürünü, VW gibi bir firma iyileştirmez mi? İyileştiremezse, alternatif aramaz mı? Alternatif bulamazsa, kullanmaktan vaz geçmez mi?

Ben 4 yıl Corolla M/M (multimod vites) kullandım.
Bu şanzıman tipi çok konforsuz, üstüne üstlük, dsg'den çok daha sorunlu.
* 15bin km'de kalibrasyon edilmesi gerekiyor.
* Rampalarda feci şekilde bayma yapıyor ve kararsızlık içinde kullanıcıyı üzüyor
* Geri viteste zorlayamıyorsun.
v.s......v.s

Gerisi size kalmış.
Sonuç: Alın, kullanın
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2014, 11:19:19 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En son yaptığından sonra otomatik vw grup türkiyede alınmaz doğuş oto bildiğiniz sıvıyor donanım haberde geçen bir konuda bir belge var internet vb.yayın organlarında mali kötülemezseniz 9 bin tl indirim alıp 5 bin tl Ye arızanizi gideriyorlar şaka gibi sen para verip bir ürün alıyorsun ve senin temel hak ve özgürluklerine el koyuyorlar.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG ler İstanbul için hem iyi hem kötü.İyi yanına gelirsek trafikte gerçekten konforlu bir şanzıman kimseyi üzmez.Kötü yönüne gelirsek bu şanzımanda çift debriyaj ile çalıştığı için bizim meşhur İstanbul trafiğimizde dur kalk sırasında aşırı ısınıyor ve kendini korumaya alma gibi bi durumu olmadığından zamanla mekanik sistem yıpranıyor.Nasıl manuel bi arabanın balatası belli bir sürede bitiyorsa buda öyle birşey.Bundan dolayıda zamanla geçişlerde ufak bi boşlukla beraber sarsıntı oluyor.Burda tercih size kalmış bu konfor karşılığında bu masrafı göze alırsanız dsg alın derim ki bir çok kişide bunu yapıyor.Yok ben alırım yıllarca binerim cebimi düşünürüm zaten para zor denkleştirdik derseniz manuele yönelin derim

Çevrimdışı BRS99

• VAG Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
6 İleri DSG'Lerde durum nedir ben kullandım bi süre sıkıntı yaşamadım ? 7dsg açıkcası bir masraf çıkarırsa satmak zorunda kalabiliriz...

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: BRS99;459645
6 İleri DSG'Lerde durum nedir ben kullandım bi süre sıkıntı yaşamadım ? 7dsg açıkcası bir masraf çıkarırsa satmak zorunda kalabiliriz...

6 ileri yağlı tip DSG ve triptronicler dünyanın en sağlam ve performanslı bir kaç şanzımanından birisi.
vw. elinde böyle bir şanzıman varken hangi geri zekalı sırf 7 ileri olsun diye baş belası bir şanzımanı satmakta hala neden bu kadar israr eder anlamış değilim.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En sıkıntısız alfanın tct si diye biliyorum ama kaç ileri bilmiyorum. Bilen kimse var mı?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu şanzımanların her şeyi elektronik olduğu için kullanırken ne yapacağına karar vermesi için biraz zaman tanımak lazım agresif kullanınca manüel şanzıman'da da  titreme problemleri oluyor şanzımanı bırak araba dağılıyor.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2014, 22:51:05 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;459824
bu şanzumanların her şeyi elektronik olduğu için kullanırken ne yapacağına karar vermesi için biraz zaman tanımak lazım agresif kullanınca manüel şanzuman'da da titreme problemleri oluyor şanzumanı bırak araba dağılıyor.

yerinde sözler, bu şanzıman agresif ve spor kullanımda bekleneni vermezse kendinde hata aramalı insan diye düşünüyorum
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muallim45;459826
yerinde sözler, bu şanzıman agresif ve spor kullanımda bekleneni vermezse kendinde hata aramalı insan diye düşünüyorum

Dediklerinize katılıyorum ancak siz biz yada en azından daha önce en az 300.000 km yol yapmış 40 yaş şöförleri anlayabilir. Herhangi bir bayan sürücü yada ilgisiz bir insanın anlayıp da şanzımana ona göre davranmalarını beklemek abesle iştigal eder

Çevrimdışı BRS99

• VAG Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben 80.000km dsg6 kullandım 140 ps jetta'da en ufak bir problem yaşamadık ama başkası kullanınca araba vites geçişlerinde tekler gibi oluyodu katılıyorum fikirlerinize DSG'yi acemi şöförler bitirdi bence :))))

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;459833
Dediklerinize katılıyorum ancak siz biz yada en azından daha önce en az 300.000 km yol yapmış 40 yaş şöförleri anlayabilir. Herhangi bir bayan sürücü yada ilgisiz bir insanın anlayıp da şanzımana ona göre davranmalarını beklemek abesle iştigal eder

emin kardeş ben aslında biraz sert araç kullanan biriyim hatta zorlarımda yani samara ile direkli bağda odun toplayan biriyim desem...
tüm bunlara rağmen fio yu aldığımda aslında oğlum aldı getirdi ilk yarı otomatik aracımdı dedi ki baba biraz sakin kullanım istiyor dedi duologic için biraz da sorunlu yazılmış dedi (oğlumda bende bir araca yönelmeden ilgili forumlarda çok araştırma yaparız ki yeti için nerdeyse 1 yıl burayı takip ettim ve DSG için yazılanları bilerek gittim aldım) o gün bu gün aracın vites sistemine aşırı dikkat eder oldum. hiç zorlamadım. hatta başka başlıkta nasıl kullanılmalı sorusunun cevabını ısrarla takip ettim...
şimdi bunları bırakıyorum bir kenara benim için bindiğim aracı anlamak ve hakkını vererek kullanmak çok önemli ama demiyorum ki ben iyi kullanıcıyım
dediğim sadece dikkat etmek tir.
e yani netice de para benden çıkıyor.

"Herhangi bir bayan sürücü yada ilgisiz bir insanın anlayıp da şanzımana ona göre davranmalarını beklemek abesle iştigal eder " bu çok doğru ama bende şuradan da bakıyorum ; ne kullandığını bilmeyen hatta nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen ve sadece kullananın yaptığı da abesle iştigal değilmi ? bu ülkede hala ehliyet kurs larında motor dersi var ama maalesef insanımız laf olsun saat tamamlansın diye katılıyor. 2,5 yıl İstanbul'da sürücü kursu motor dersi öğretmenliği yaptım çirkin tekliflerden ötürü bıraktım oysa iyi ücret de alıyordum heee.
adamlar ve bayanlar ders ile ilgileneceklerine bana iltifatla ilgileniyorlardı.
3 yıl da direksiyon sınavlarına girdim kız iki eliyle vites geçirmeye çalışıyordu, araçtan indirdim ve kurs müdürü geldi anlamadığım bi şekilde iyi bir kızımız dır dedi hala anlamış değilim bunu yahu...
gelelim sadede bu ülkede böyle bir toplum var ve bu toplum DSG kullanıyor DSG ci arkadaşlardan özür dilerim onlar benim gibi çare peşinde ama gelip de veya başka yerlerde bi kere yazıp giden ve ortalığı bi cümle ile bozanlar da var yok diyemeyiz.
nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama şöylede bir söylem var şikayeti açan vatandaş için başaran öyle bir şey yoktur bizim başlıklı kâğıdımız üzerine bu yazılmış gerekli hukuki işlem yapılıyor içerikli bi yazı da okudum. ama doğruluğunu diğeri gibi bilmiyoruz.
2020 Karoq 1.6 TDI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: muallim45;459975
...3 yıl da direksiyon sınavlarına girdim kız iki eliyle vites geçirmeye çalışıyordu, araçtan indirdim ve kurs müdürü geldi anlamadığım bi şekilde iyi bir kızımız dır dedi hala anlamış değilim bunu yahu...

Sonra vay efendim trafiğimiz niye böyle. :(