škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik vites kolunun kilitlenmesi...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denizlink

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar geçtiğimiz akşam 2004 Octavia Elegance aracımda ESP  ikaz lambası yanarak uyarı verdi. Aracı sağa çekip vitesi Park (P) konumuna aldım. ESP düğmesine defalarca basmama rağmen sistem tekrar devreye girmedi. Ertesi gün ustama götürürüm düşüncesiyle tekrar hareket etmek istedim fakat vites kolunu P konumundan farklı bir konuma alamadım. Dakikalarca uğraştıktan sonra şans eseri vitesi D konumuna aldım ve evime ulaştım. Ertesi gün yine aynı uğraşlardan sonra ustama ulaşabildim. Bu arada ESP uyarısının yanında EPC uyarısı da yanmaya başladı. Sorunun fren pedalındaki fren müşüründen kaynakladığını anladığımızda şanzumanla ilgili herhangi bir problemin olmamasından dolayı epey bir keyiflendim.

Şimdi aklınızda olsun; vites kolunuz hareket etmiyorsa, varsa aracınızda ESP ve EPC gibi uyarılar alıyorsanız yapmanız gereken tek şey o an fren lambalarınızın yanıp yanmadığını kontrol etmek olsun. Yanmıyorsa istisnasız fren müşürü arızası var demek (fren lambalarınızın patlak olmadığından eminseniz :) )... Bu arada müşürün maliyeti 25TL ve işçilik ücreti tamamen ustanızın insafına kalmış. (ustam benden sabah siftahı 10TL aldı) Zira yapılan değişimin toplam süresi 30 saniye.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Paylaşım için teşekkürler.
Hatırladığım kadarıyla, vites kolunu komuta edemiyorsak, vites kolu etrafındaki çerçeveyi çıkarıp, altındaki düğme yardımı ile vites değişebiliyormuşuz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: denizlink;460542
...ustama götürürüm düşüncesiyle tekrar hareket etmek istedim fakat vites kolunu P konumundan farklı bir konuma alamadım. Dakikalarca uğraştıktan sonra şans eseri vitesi D konumuna aldım...
Şans eseri olmamış da fren müşirinin çalışacağı tutmuş o an itibariyle demek ki.:wnk:

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Böyle bir sorun olmasa da araba eğimde, vites P de, el freni çekili değil ya da az çekiliyse de P den çıkması zordur.
O yüzden önce el freni çekilmeli...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)