škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kararan iç-dış dikiz aynaları ??

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar.

yeni kasa superb sahibiyim ve aracıma cam filmi yaptırdım skoda bayinde teslim almadan önce ön cam hariç. film en açık solargard marka ve gece görüşü etkilemeyen bir film kesinlikle.

*sıkıntım şu iç dikiz aynasından arka camdan dışarıyı perdeside çekili olmasına rağmen gece rahatlıkla görebiliyorken, dış yan dikiz aynaları o kadar kararıyorki, gece görüş sıkıntılı ve seçilmez hale geliyor (bu durumun inanın filmle alakası yok, çünkü bu konuda tecrübeliyim ayırt edicek kadar). ama karanlık ortamlarda aynalarda kararma açılıyor ve görüntü sorunsuz oluyor diyebilirim.

**şimdi sorum şu; bu anlattığım durumun sebebi neler  olabilir acaba? araçlarımızda dış dikiz aynalarında kararma özelliği varmı, eminmiyiz? kararma varsa; aynalar kararma özelliklerini iç dikiz aynasına arkadan vuran fara göre mi, yoksa yine öncamdaki far-karanlık sensörüne göremi gerçekleştiriryorlar??..

teşekkürler

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız aynalarını iç dikiz aynanızın üzerindeki ve arka cama doğru bakan sensörler aracılığıyla kararma fonskiyonunu kullanıyor. Arka camın bloke olması, film kaplı olması arkadan sensörün ışık hüzmelerini görmesini zorlaştırır. Zira arkadan göz alabilecek bir ışık gelmiyorsa aynalarınız kararmaz. Ayna kararma fonksiyonu koşul olarak farlarınızın Auto modda ya da normal modda açık olmasını da gerektirir.

Benim kendi teşhisim ise filmli arka camda kararma fonksiyonu uzak araçlardan devreye girmiyor, araç arkada iyice yaklaşınca kararmaya başlıyor. VCDS ile uğraşanlar bilirler, aracın ilgili modülünde tinted rear windows ile ilgili seçenek vardır ve orjinal karartılmış camlarda sensörün doğru çalışmasını sağlamak için hassasiyeti değiştirir.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2014, 10:42:12 Gönderen: rumiexile »

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;461117
Aracınız aynalarını iç dikiz aynanızın üzerindeki ve arka cama doğru bakan sensörler aracılığıyla kararma fonskiyonunu kullanıyor. Arka camın bloke olması, film kaplı olması arkadan sensörün ışık hüzmelerini görmesini zorlaştırır. Zira arkadan göz alabilecek bir ışık gelmiyorsa aynalarınız kararmaz. Ayna kararma fonksiyonu koşul olarak farlarınızın Auto modda ya da normal modda açık olmasını da gerektirir.

Benim kendi teşhisim ise filmli arka camda kararma fonksiyonu uzak araçlardan devreye girmiyor, araç arkada iyice yaklaşınca kararmaya başlıyor. VCDS ile uğraşanlar bilirler, aracın ilgili modülünde tinted rear windows ile ilgili seçenek vardır ve orjinal karartılmış camlarda sensörün doğru çalışmasını sağlamak için hassasiyeti değiştirir.

teşekkürler yorumunuz için amasorun çözüldü :). yeni aracın heyecanıyla bu kadar şaşkınlık olur. sıkıntı geceleyin yağmurlu havalarda oluyordu, aracı teslim aldığımdan beri arka perdelik çekili kullanıyorum :), perde inince olay çözüldü arkadaşlar. yani bu kadar şaşkolozluk olur..ayrıca araca boya koruma filan yapılmıştı ordan camlara saçılan bir kimyasal da suyu boncuk boncuk tutuyordu ekstradan.aracı yıkatırken o kimyasal etki zaten gitti, birde üstüne temizlerlerken perdeleri indirmişler.yola çıkınca ulen ne oldu bu araca cam gibi olmuş görüş dedim :) sonrasında taşlar yerine oturdu zaten :)

**peki son birşey sormak istiyorum..iç dikiz aynasının altındaki düğmeden kararma özelliğini kapatabiliyoruz diye biliyorum. aynadaki ışıklada bunu anlıyoruz. ama orda ikinci bir ışık daha var o nedir bilginiz varmı? ve yolda sıkıntı yaşadığım zamanlar o dugmeden kapattıgım halde aynalarda (iç ve dış dikiz) hiçbir fark olmamıştı. acaba farıda auto moddan almak mı gerekir. yoksa sugme kesinkez kapatıyormu bu sistemi? ve hem dış hemde iç aynada da devre dışı kalıyormu??

**ve bu bahsettiğiniz modülden kararma hassasiyetini artırmak mumkunmu yada düşürmekmi gerek? yada far sensörü ayarı var ise ordan ayar yapmak acaba ayna karartmayıda etkiliyormudur??

**ve görüş kaybınına etkenlerden birininde serviste kalitesiz ürün veya yanlış uygulanmış yağmur kaydırıcıdan olduğunu anladım arkadaşlar. camlarda yağ gibi birşey var sanki, yağmuru suyu akacağı varsada resmen akmıyor aşağı doğru, bildiğiniz çakılı kalıyor sanırım dış dikiz aynalarınada sürmüşler ve ön camlar yan camlarada. saçma sapan birşey kendi kendilerine yaptıkları bir uygulama zaten ben istemedim bile.

**camlarıma zara vermeden, çizmeden bu yağmur kaydırıcı denen kimyasal illeti nasıl temizlerim arkadaşlar lütfen yardım ???

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanan ışığın yanında lamba gibi görünen şey arkadan gelen ışığı ölçen sensörün ta kendisi oluyor. Tam kararmada kapatmaya bastıktan sonra 5-7 saniye sürer kararmanın yok olması. Düğme hem dış hem de iç kararmayı kapatıyor. VCDSde kararmayı özelleştiren bir ayar yok, sadece aracın arka camlarının koyu opsiyonu ile ilgili bir seçenek var.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağmur kaydırıcıyı İPA ile uygun ölçüde sulandırıp silerek çıkartabilirsin.

Çevrimdışı dr.ibrahim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
konuyu hortlaşmış olacağım ama benim bundan önceki aracım 2006 ford focus'tu (ghia)..
6 yıl bindim..sonra 2012'de bu aracımı aldım...farkettiğim şey 2006 model aracımdaki kararan iç dikiz aynası bundan daha güzeldi...hiç gözümü almazdı arkadan gelen aracın farları gözümü...
zaman zaman acaba benim çocuklar yanlışlıkla kapattı mı düğmesini diye bakıyorum...farlarım hep aotu modda ve arka camda film perde vs yok...iç dikiz aynası yine bir yere kadar ama ben dış aynaların kararmasını daha efektif beklerdim...
daha önce başka araçla deneyimi olan arkadaşlar superb ile karşılaştırma yapabilirler mi acaba...

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orta aynanın düğmesi açık mı yeşil ışık geliyor mu.

Çevrimdışı dr.ibrahim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;470406
Orta aynanın düğmesi açık mı yeşil ışık geliyor mu.
Evet evet açık...mesajımda da belirttiğim gibi zaman zaman belki ço:uve:cuk kapatmıştır diye kontrol ettiğim oluyor hep...