škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

cam temizliğinde tercihlerimiz ??

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar tekrar merhaba :)

.."sileceklerin bıraktığı buğumsu iz" başlığıyla derdimi anlatmıştım sizlerin sayesinde olay çözüldü, şuan için tam olarak çıkartmasamda standart sabunlu yıkamayla sıkıntımı bayağı giderdim, geriside zamanla çıkar dedim artık.]

şimdi gelelim konumuza;

**araçlarımızın camlarını temizlerken tercih ettiğimiz yöntemleri iç ve dış ayrı olarak paylaşalım istiyorum.. burdan ben dahil yararlanıcak çok kişi çıkacaktır. malum dışarıyla görüşümüzü sağlayan tek bölüm camlarımız ve temizlikleri önemli.

yukarda konuya giderken diğer konudaki derdimi de bu yüzden paylaşmıştım. kalitesiz yağmur kaydırıcıdan dolayı görüş sıkıntım oluştu onu temizlemeye çalıştım ve daha sonrasında da camımda yıkamadan dolayı kalan izler oluştu..tabi bu büyük dert değil ama amaç dedimya birbirimize yol göstermek doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek. mikrofiber bezler iz bırakmaz derler şahsen ya yanlış kullanımımdan dolayı yada yağmur kaydırıcıyla cebelleştiğimden dolayı camlarımda hep iz kaldı.

*** iz bırakmadan, çizmeden, zarar vermeden temiz bir yıkama ve cam temizliği için ne tür bez veya silici ve ne tür sabun, özel karışım vs.. kullanırsınız ?? sorum budur :)

**iç ve dış temizlikte ayrı uygulamalar yapıyorsak ayrı ayrı anlatırsakta güzel olucaktır

** ayrıca yöntemlerimizi nasıl tatbik ettiğimizide kısaca anlatırsak çok daha bilgilendirici olur herkes için. mesela ben mikbofiberbezi yanlış kullandığım için iz bıraktığını sanıyorum ama eminde değilim

herkese bol superb'li günler :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Favorit' imi sık sık temizlemediğim ve sigara da kullandığım için, camlar içeriden çok kirlenmişti ve silsem de o yağlı gibi iz hiç çıkmıyordu. Bir lastikçide camsilvarî bir cam temizleme sıvısı gördüm ve aldım. Marka falan hatırlamıyorum ancak bilinen camsil ile de yapabilirsiniz. Cama olabildiğince geniş bir yüzey oluşturacak şekilde cama sıkın ve bir süngerle cama iyice yayın. Bu sırada iyice köpürecektir. Temiz bir bezle hatta mikrofiberle o köpüğü güzelce silin. Camı köpükten tamamen arındırdığınızı gördüğünüz zaman temiz ve ayrı bir mikrofiber bezle tekrar güzelce silin. Ben böyle yaptım gayet de güzel oldu. Tavsiye ederim.
Bundan başka camları temizleyen çok başka kimyasallar da var tabii ki.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben fabia sedan aracımdada aynı durum olmuştu plastik parlatıcı bulaşmıştı camlara o kadarki arka camın rezistansı çalışmıyor diye şüphelenmiştim artık.Naaptım derseniz güzel temiz bir bezi sabunladım hafif sulu bıraktım ve camları içten güzelce sildim daha sonra suyu emen güzel bir bezle kuruladım inanın fabrkadan çıkmış gibi oldu üzerine tekrar ıslak bezle sildim ve tekrar kuruladım şimdi kalorifere gerek bile kalmadan buhar gidiyor nerdeyse resiztans anında arka camı açıyor şiddetle tavsiye ederim camsille silmeyin silersenizde durulayın aksi halde önünüzü göremezsiniz çünkü kıvamı çok yoğun dıştanda aynı şekilde yaparsanız camlarınız pırıl pırıl olacaktır...:gut:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Meguiars Glass Cleaner ya da izo propil alkol sıkıp tüysüz mikrofiber bezle silerim, cam yokmuş gibi olur

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Meguiars Glass Cleaner kullanıyorum, kokusuna bayılıyorum:D

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İPA cam silmek için gerçekten çok güzel bir ürün. Ben 2 aydır kullanıyorum sizde kullanın farkı göreceksiniz.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar herkese cevaplarınız için teşekkürler..cevaplar geldikçe daha da işe yarayacaktır konu herkes için :)

............

Alıntı yapılan: lrfan;461441
Meguiars Glass Cleaner ya da izo propil alkol sıkıp tüysüz mikrofiber bezle silerim, cam yokmuş gibi olur

irfan dostum yine karşılaştık :), bu izo propil alkol boyaya fitillere veya aracın iç camlarınada kullanıyorsan misal döşemelere zarar vermiyormu ve kokusu varmıdır ??
malum istemeden de olsa damlatabiliriz, akabilir vs.. bu konuda da fikirlerini paylaşırsan alkolu alıp şişeden içicem artık, o kadar önerdinki her konuda nimet gibi birşey cam için anladığım kadarıyla :)
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 18:26:17 Gönderen: metkaya »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;461474
Ipa zararsızdır

irfan teşekkür ederim cevapların için. ipayı sipraiş ettim kesinlikle deniyeceğim..

birde sorum olucak arkadaşlar, irfan dostum sana ve herkese.. carrefour dan astonish buğu önleyicili cam temizleme sıvısı ucuz görünce denemek için almış oldum. yalnız artık böyle özel kimyasallardan başıma gelen iğrenç kalitesiz yağmur kaydırıcı uygulamasından sonra korkar oldum. buğu önleyici dedikleride yine yağımsı bir kalıntı bırakır mı camda endişe ettim.

acaba bu ürünü kullanan var mı tevsiye eder misiniz arkadaşlar ??

hepsiburada da hatırlatmak için linkini buldum: http://www.hepsiburada.com/liste/astonish-bugu-onleyici-ozellikli-cam-temizleyici-750-ml/productDetails.aspx?productId=otdgc1531&categoryId=20035763

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Camlarını içeriden de temizle IPA ile...

Dışarıdan taze hava geldiği sürece buğu oluşmaz, dahili sirkülasyon devre dışı olsun, araç doluysa havalandırma gücünü de yüksek tut  ;)

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;461656
Camlarını içeriden de temizle IPA ile...

Dışarıdan taze hava geldiği sürece buğu oluşmaz, dahili sirkülasyon devre dışı olsun, araç doluysa havalandırma gücünü de yüksek tut  ;)

İrfan hocam Hocam bu İPA camlardaki su kireçlerinide temizliyor mu peki? Bir de araçtaki plastik aksama ve boyaya zararı oluyor mu?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;461658
İrfan hocam Hocam bu İPA camlardaki su kireçlerinide temizliyor mu peki? Bir de araçtaki plastik aksama ve boyaya zararı oluyor mu?

Kireç için sirke kullan, IPA hiç bir aksama zarar vermiyor benim ettiğim tecrübe itibariyle