škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hararet ile ilgili sıkıntı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar geçen hafta termostat arızalandığı için usataya göstermiştim.Hararet uzun yola çıkınca düşüyordu.Ustam devirdaim pompasının çalışmadığını söylemişti. Devirdaim pompası ile birlikte termosatatıda değiştirdik.Bu arada antirifirizide kırmızı olanıyla değiştirdik.Tamam ısıtması falan gayet güzel ama uzun yola çıkınca gösterge yine 90da sabit kalmıyor.80 ile 90 arasında bir yerde duruyor.Artık bıktım bu sorun neyden kaynaklıyor.Ustayı aradım normal dedi ama bence normal değil çünkü benim bildiğim en soğuk havalarda bile gösterge 90 da kalmalı. zaten termostatın işi bu değil mi?4 ayda 2 kez termostat değiştirdik ama sorunu tam anlamıyla çözemedik

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben arabayı aldığımdan beri gösterge uzun yolda veya sehir içi açık trafikte 90'ın altında. Ne zaman durursam yada trafikteysem 90'da sabitleniyor. Bu normal değil mi şimdi?

(Benim göstergede 70-80-90 filan yazmıyor dik durduğu konum 90 sanırım...)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hatta 4 çizgi düşünün; 2.si 90 ise benim çeyrekte oluyor araç sabit hızda giderken... (1.çizgi)

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yazları benimde 90 oluyor ama kışları ancak sıkışık trafikte 90 oluyor uzun yolda 80 normal bence gerçi benim için hararet yapmadıkça sorun yok

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
her arabada termostat ayarı farklıdır. uzun yolda radyatör soğutuyor. esas yüksek olması sorun olur. fan sürekli devreye girer. bu olmuyor ise iyi. o civarda ise soğutma sistemi güzel çalışıyor demekki.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Peki bu üzerinde sayısal olarak derece yazmayanlarda neye bakacaz? Ben hangisi 90 bilmiyorum mesela...

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tam dik konumda bir çizgi var tamam orası 90.

Onun öncesinde kapalı konumda zaten tam sola yatık oluyor.

Benim sabit hızda giderken konumu işte tam sola yatık ile tam dik arası 45 derecede bir çizgi daha var orası... Bu arıza mı demek oluyor?

Not: Sıkışık trafikte tam dik konumda sabit... Azıcık sağa gitmeye çalıştığında fan devreye giriyor.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Jetta, Rapid, Fabia, ...vb. bir çok VW grubu araç kullandım. Ne sıkışık trafikte ne açık yolda sabit hızda ne de yüksek hızlarda hararet 90°C' den ne bir milimetre sağa ne de sola geçmedi. Bence arıza var.

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;461540
Jetta, Rapid, Fabia, ...vb. bir çok VW grubu araç kullandım. Ne sıkışık trafikte ne açık yolda sabit hızda ne de yüksek hızlarda hararet 90°C' den ne bir milimetre sağa ne de sola geçmedi. Bence arıza var.

hocam o zaman dediğinize göre bizim araçlarda da arıza var çünkü ben özellikle kışları uzun yolda 90'ı görmüyorum aldığımdan beri böyle olduğu içinde kıyaslama yapacağım bişeyde yoktu açıkcası

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Özellikle kışın bu durum hep böyle. Bu konuyu vaktim olursa servise iletirim ama 90dan yukarı çıkmaması, çıktığında fan açması arıza olmadığına kanıt diyesim geliyor...

El kitapçığına baktım az önce ortalarda sallanması motorun çalışma sıcaklığında olduğunu gösterir diyor. Aşağıda motor çalışma sıcaklığında değil diyor. Ama 6 sat yol yapıyorum örneğin gece, ve hala çalışma sıcaklığına ulaşmıyor mu bu meret?

Diyelimki arızalı, değişimi kaça patlar bize?

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;461540

termostat, devirdaim ve antifirizi değiştirdim.geriye ne kaldı?
acaba sorun nerden kaynaklıyor?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu an termostat gibi.. termostat kesin 90 lık ise müşür kontrolü..

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
90 uzerine cikmiyorsa, sogutma sisteminde sorun yoktur. Dusuk gosteren hararet, degistirmenize ragmen, genelde termostat ve baglantisi ile ilgili soruna isaret eder. Ancaak gozden kacirilmamasi gereken fan musurunun uygun aralikta takili olup olmadigidir. Fanin zamanindan once acilmasi bu soruna da sebep olabilir. Yaz/kis aylari icin takilmis fan musuru/termostat ikilisi bu tur sicaklik dusuklugune veya tam tersi yuksekligine sebebiyet verebilir. Hem musuru hem de termostati tekrar kontrol ettirin. Bu parcalarda mumkun oldugunca orjinalini taktirin lutfen
« Son Düzenleme: 13 Mart 2014, 16:14:55 Gönderen: LeChiffre »