škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

superb ses yalıtımı ??

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar. arkadaşlar superb'lerimizin ses yalıtımlarından memnun muyuz? varsa yaşadığımız sıkıntılar veya memnuniyetsizliklerimiz nelerdir, tatmin olmadığımız noktalar, tecrübelerimiz nelerdir ??

benim şahsi durumum şöyle: öncelikle genel olarak superb in yalıtımını başarılı buldum. yeni kasa 1.6 tdi dsg sahibiyim. aracım henuz 250km de. motor yalıtımı başarılı, ama hızlanınca sanki lastik gürültüsü yalıtımı daha iyi olabilirdi dediğim anlar oluyor asfalt kalitesiylede alakalı değişen durumlara göre.(eğerki gürültüyü rüzgarla kırştırmıyorsamki 110km hızda rüzgar gürültüsüde olmasın zaten bu sınıf arabada).. bir umut biraz şunada yoruyorum, lastikler 500km yi devirmeden gerçek performansına kavuşmaz, gürültülü çalışması mumkun.. ama bu kadar fark etmiceğinide biliyorum bu konunun inşallah yanılırımda sonradan azalır.

bir diğer konuda acaba benim aracıma has bir problem olabilir mi diyede düşündüm. konuyuda biraz bunun için açtım yalıtımla ilgili sıkıntı yaşayan oldu mu amaçlı? çünkü satın almadan önce test ettiğim superb'de (hemde 18 inç jant olmasına rağmen) 15 dkya yakın otoban şehir içi vs karışık test etmeme rağmen ses yalıtımı sanki daha iyiydi gibi.. ya da ben superb heyecanından fark etmedim o da bir ihtimal :).. ama kendi aracımdaki kadar lastik gürültüsününü fark ederdim ama umarım yeni lastik olmasından kaynaklıdır dediğim gibi.

şunuda vurgulayayım öyle rahatsız edici bir durum yok ama d sınıfı sedanda daha iyisi olmalıydı bence eğerki aracımda kişisel bir sorun yok ise. böyle birşeyde mumkun mudur sizlere bunuda sormak istiyorum, yani araca özel bir yalıtım kusuru??

yoksa superb yalıtımı bu kadar diyip kafaya takmıyıp yola devam mı diyicez :). misal passatla ses yalıtımı olarak superb eksik kalıyor mudur, bunuda merak ediyorum bilgi sahibi olanlar var ise?
« Son Düzenleme: 13 Mart 2014, 23:44:18 Gönderen: metkaya »

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adaşım öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız inşallah.

Bence hiiiiiiiçççç ama hiç ses problemini kafaya takma octi için daha fazlasını söylerler a7 var bende kesinlikle rahatsız edici bir durum yok arabayı dinlemek tabi iyi ama çokça da kulak kabartmamak lazım diye düşünüyorum müzik dinle ki kaliteli bi boleron olsa gerek çok iyi absorbe edecektir.

Önemli not: boyutlarından çekinmeseydim superb almıştım bende :))

Çevrimdışı rertaret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Daha cok erken bence. 2000 km filan gecsin ondan sonra fikirlerini olgunlastirirsin. Ben arabanin altina yalitim yaptirtmistim 20% etkiliyor dediler, belki bu dusunulebilir. Ses ile ilgili beni en cok tam 120km`de baslayan yan camlardan gelen ruzgar sesi rahatsiz etti, bununda aynalardan kaynaklandigini anladim. otobanda aynalari elle kapattim ruzgar sesi ciddi anlamda azaliyor. Test surusunde once Octavia sonra Superb denemistim, Superb gercekten cok farkli gelmisti bana.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar sanırım sorun tamamen lastiklerimin taze olmasında.. hergün araç daha sessizleşiyor resmen.dun 150km kadar yol yaptım. resmen lastik gürültüsünun o rahatsız ediciliği gitti..motor yalıtımı şahane zaten, rüzgarda 120 km den sonra normal artık dikiz aynası vs sebebi ne olursa olsun. lastik gürültüsünde bir terslik vardı sadece o da inşallah 500-600km leri bulunca olması gerektiği seviyeye düşecek inşallah

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın ses yalıtımı bana göre çok iyi. Bundan önceki 2012 Citroen C4 ten sonra bayağı bir sessiz. Şöyle bir durum var aracın üzerinde şu anda yazlık lastik var ve havaların soğuk olması nedeniyle lastik hamuru sertleşiyor buda sesi arttırıyor. Havalar ısındıktan sonra daha iyi test edebilirsiniz sesi.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;461678
Aracın ses yalıtımı bana göre çok iyi. Bundan önceki 2012 Citroen C4 ten sonra bayağı bir sessiz. Şöyle bir durum var aracın üzerinde şu anda yazlık lastik var ve havaların soğuk olması nedeniyle lastik hamuru sertleşiyor buda sesi arttırıyor. Havalar ısındıktan sonra daha iyi test edebilirsiniz sesi.

evet bu açıdan hiç düşünmemiştim, buda bir etken. teşekkürler yorumun için.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar uzun vadede motor yalıtımına tam puan, yan ve kapılara da tam puan ama alt yalıtımı için bence aynı şeyleri şöyleyemeyiz. Tabi bunda uzun kabinin de payı var ancak dört senelik tecrübeme istinaden, orijinal dunlop fast response sonrasında kullandığım sessiz lastiklere (nokian) rağmen, alt kısmın ses izolasyonunun zayıf olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.sira.sound&hl=tr

Arkadaşlar lutfen yanlis anlamayin, ancak ses duzeyini nasil ölçüp karar veriyorsunuz?
Ve ya kulak dolgunlugunuz cok ustun ve hemen anlayabiliyorsunuz.....mu?
Bu konu biraz psikolojik. Elbette ki tecrube ve secilik vardir, ancak cihaz ile ayni hizda 1-2 olcum yapip sergilerseniz daha dogru olur. Nasil mi? Hepimizde akilli telefon var, indirin ucretsiz bir ses  gurultu olcer programi ve örn.sabit 100km/h hız ile bir yolda gidin ve olcum yapin.ben bu programi kullaniyorum, kalibre imkaniniz varsa, daha da iyi olur.

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;461855
https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.sira.sound&hl=tr

Arkadaşlar lutfen yanlis anlamayin, ancak ses duzeyini nasil ölçüp karar veriyorsunuz?
Ve ya kulak dolgunlugunuz cok ustun ve hemen anlayabiliyorsunuz.....mu?
Bu konu biraz psikolojik. Elbette ki tecrube ve secilik vardir, ancak cihaz ile ayni hizda 1-2 olcum yapip sergilerseniz daha dogru olur. Nasil mi? Hepimizde akilli telefon var, indirin ucretsiz bir ses  gurultu olcer programi ve örn.sabit 100km/h hız ile bir yolda gidin ve olcum yapin.ben bu programi kullaniyorum, kalibre imkaniniz varsa, daha da iyi olur.

ses düzeyini desibel desibel ölçmeye gerek yok hocam. biraz dikkatli olmak yeterli. b sınıfı lineadan inipte superb e binince 110 km hızda aynı uğultuyu alıyosan tekerlek gürültüsü anlamında kıstas budur yani..bu iki sınıf farkı olan araç arasında bir zahmet 110-120 km hızlarda yol gürültüsü olarak fark olsun dimi..

bunu misal olarak verdim öyle birşey yaşamadım he :), nasıl anladığımı anlattım endimce.benim mantığım budur.

ve katılıyorum aracın motor yalıtımı kapı ve yanlar gerçekten çok başarılı, aracımızın eğerki yalıtım konusunda zafiyeti varsa oda alt yalıtımdır..tekerlek uğultusu vs

ben ilk başta yakıştıramadığım bir lastik gürültüsü alıyordum 38 psi basılan lastikleri 33-34 lere çekince ve taze olan lastik 200-300km yapınca oda gitti..rahatsız edici kısmı gitti. alt yalıtım daha iyi olmalıydı araca yakışma babında.. hala böyle düşünüyorum diğer kısımlar sorunsuz

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alt yalıtım konusunda katılıyorum. Ben 2001 yılında sıfır Seat Cordoba almıştım ve aracı İstanbul'dan Tekirdağ'a getirdim, gelirken de yol sesine biraz aşina oldum. 1 ay sonra Polytop'ta alt yalıtım yaptırdım ve etkisini gördüm, en azında alta çarpan taşların sesi daha tok geliyordu. Şu anda bildiğim kadarıyla Ziebart 500-600 TL gibi rakamlara yapıyor ve başarılı. Ölçüm yaparak bunu kanıytlayanı görmedim, ancak mantık itibariyle, yüzeye koyduğun her katman yalıtım sağlar. Bana yakın olsa, hiç düşünmeden hemen yaptıracağım. Hem ses yalıtımı olur, diğer yandan da paslanmazlık ömrünün uzatılması için.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2014, 18:39:39 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://m.youtube.com/watch?v=aHaJYF3rICU

Çekeli epey oldu, Dunlop fastresponselar vardı, müthiş bir yol tutuşu vardı lastiklerin ancak ses olarak iyi değillerdi, tabi değerler genelde kabul edilebilir ölçülerde ama beklentilerinizi çok yükseğe çeken bir araçda bir özelliğin ya da konunun sıradan olmasını kabul etmezsiniz. dB değerleri sayısal olarak çok anlam ifade etmezler objektif olarak çünkü 2 dB bir artış çok belirgin bir fark yaratır. Velhasıl Araç altında ses konusunda sıkıntı var, kabul edilebilir ölçülerde mi evet. :) Özellikle bu Vision C konsepti ile muhtemelen comfort coupe tarzına dönüşebilecek bir Superb ile bu sıkıntıların çoğuna adam akıllı A6-A7 tadında çözümler bekliyoruz.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;461881
http://m.youtube.com/watch?v=aHaJYF3rICU

Çekeli epey oldu, Dunlop fastresponselar vardı, müthiş bir yol tutuşu vardı lastiklerin ancak ses olarak iyi değillerdi, tabi değerler genelde kabul edilebilir ölçülerde ama beklentilerinizi çok yükseğe çeken bir araçda bir özelliğin ya da konunun sıradan olmasını kabul etmezsiniz. dB değerleri sayısal olarak çok anlam ifade etmezler objektif olarak çünkü 2 dB bir artış çok belirgin bir fark yaratır. Velhasıl Araç altında ses konusunda sıkıntı var, kabul edilebilir ölçülerde mi evet. :) Özellikle bu Vision C konsepti ile muhtemelen comfort coupe tarzına dönüşebilecek bir Superb ile bu sıkıntıların çoğuna adam akıllı A6-A7 tadında çözümler bekliyoruz.
Tespit diye buna derim. :ok: Tebrikler.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konuyla ilgili bayağı bir süre önce konu açmıştım. Kendi adıma tüm şartlar eşit olmak kaydıyla kendi aracım ve B7 kasa Passat ile ses ölçümü yapmıştım. Aynı şartlarda Passat 3 db. daha sessizdi(120 km./saat hızda).

Şahsen aracın yol sesi yalıtımının başarılı olmadığını düşünüyorum(3,5 yıldır bu araca sahibim)...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;461956
Bu konuyla ilgili bayağı bir süre önce konu açmıştım. Kendi adıma tüm şartlar eşit olmak kaydıyla kendi aracım ve B7 kasa Passat ile ses ölçümü yapmıştım. Aynı şartlarda Passat 3 db. daha sessizdi(120 km./saat hızda).
Şahsen aracın yol sesi yalıtımının başarılı olmadığını düşünüyorum(3,5 yıldır bu araca sahibim)...
Lastikler de mi aynı marka ve aşınmada mıydı?
Muhakkak bu hususu göz ardı etmemişinizdir, ancak en büyük etkenlerden biri de lastikler, tartışmasız.
Hani....belki de Sizin lastikler daha da kaliteliydı, ancak ona rağmen yine ses daha yüksekti......mi?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;461964
Lastikler de mi aynı marka ve aşınmada mıydı?
Muhakkak bu hususu göz ardı etmemişinizdir, ancak en büyük etkenlerden biri de lastikler, tartışmasız.
Hani....belki de Sizin lastikler daha da kaliteliydı, ancak ona rağmen yine ses daha yüksekti......mi?

İki araç da hemen hemen aynı tarihte alındı. Benim araçta o dönem yapılan testlere göre ebatının en sessiz lastiklerinden biri olarak değerlendiriken p7 cinturato vardı. Kaldı ki ses sorununu Yüce'ye şikayet etmem neticesinde serviste aracıma michelin lastik takılıp aynı güzergahta michelinler ile de test etme şansım oldu ve sonuç değişmedi.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...