škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Türk halki enayi mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muratogretmen25

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar gerçekten bizleri enayi gibi görüyor sanırım tüm otomotiv firmaları.. Aslında bu tespitim sadece otomotiv değil elektronik vb. diğer yurtdışı ithal ürün getiren tüm firmalar için geçerli.
 karı koca öğretmen bir arkadaşım için sıfır araç bakalım dedik. işimiz gereği 2. el de sıkı araştırma yapmak, gerektiğinde kalkıp istanbul ankara araba aramak zor geldiği için sıfır alalım dedik. internet üzerinden firmaların araç konfigüratörlerini de kullanıp bazı araçları için fiyat araştırması yaptık. Kriterlerimiz;
1- arkadaşım yılda 20bin km yapabilecek birisi. dolayısıyla dizel olsun dedik.
2- eşi de aracı kullanmak durumunda otomatik olsun dedik.
3- Birkaç aya çocukları olucak. sedan olsun.
4- güvenlik olarak mutlaka esp ve bol airbagli olsun.
5-bilinen bir marka olsun ki servis bakımından bizi yormayacak bir araç olsun.
6. olursa Alman gücümüz yetmezse japon olsun dedik.  
son olarak elde 35-40bin TL nakitimiz var.
Sonuç :

1- Skoda  Octavia baktık    
 1.6 TDI CR 105 PS DSG Green Tec sunroof + metalik renk = 82bin tL

2- Jetta 1.6 TDI 105 PS Tiptr. DSG   Highline +metalik ve sunroof   92500 TL

3- Yeni astra sedan cosmo 1,6 136bg düz vites sunroof  91000TL
astranın hakkını yemeyelim hani diğerlerinde olmayan flexi ride şasi ( nerde kullanırız bilmem), virajda sağa sola dönen far( illa ki lazım), ısıtmalı koltuk falan var.

4- toyota corolla 1.4 D-4D Premium Navigation M/M 80bin tl

bu fiyatlara bakınca öğretmen arkadaşın eşi( birazda Kayserili olmanın verdiği... ile) o kadar parayı 4 tekerleğe vereceğime gider 2. bi ev alırım kirasıyla okula hergün taksi ile giderim dedi. Biz sesimizi çıkartmadık.    :)

not: bulunduğumuz  illçe ünye de 160m2 süper evlerin fiyatı; 120 -150bin arası. İstanbul gibi 400binleri vermicek...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maalesef bugünlerde ortadireğin C sınıfı sıfır araba alma şansı kalmadı..

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Otomobil fiyatları çok arttı gerçekten , bu fiyatlara kimse almaz satışlar düşer bayağı bir ... iyi de olur , her zaman piyasayı halk belirler ,ancak bizde o duruş olmadı hiçbir zaman

Çevrimdışı Muratogretmen25

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;463683
Otomobil fiyatları çok arttı gerçekten , bu fiyatlara kimse almaz satışlar düşer bayağı bir ... iyi de olur , her zaman piyasayı halk belirler ,ancak bizde o duruş olmadı hiçbir zaman

İnşallah düşer ama ben hiç sanmam. Bizde 10 yıllık kredi çekip araba alan manyaklar var...

Çevrimdışı amraam

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunuzun cevabı evet gibi görünüyor. Otomobil üzerindeki vergi yükü bilmem kaç 2023 te şöyle olacak böyle olacak diyoruz, otomotiv sektörü güçlensin diyoruz.Zor biraz...

Tüm bunlara rağmen satışta oluyor anlam vermek güç doğrusu. Saydığınız araçlar C sınıfı araçlar ama fiyatları bir üst sınıf fiyatı.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2014, 15:26:33 Gönderen: amraam »

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında enayi değilmiş bak nasılda çalışıyo kafası ev alıp taksiyle gidecek :)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam , sözüm sana değil de, lütfen yanlış anlama;
Çevremdeki öğretmen ve memur arkadaşların hemen hepsi 2 senede bir arabasını sıfırlıyor.
ben de öğretmenlikten gelmeyim ve şu an yaptığım iş de ona yakın bir iş.

şöyle okulun bahçesine arabamı koydu mu, bir kapıdaki asgari üçretli güvenliğin unosu var göze eski çarpan, bir de benim arabam. geri kalan araçların hepsi 40 bin+ parıl parıl parlıyorlar. üst limit 100 bin tlye geldi bizde.  

Demem o ki, bu sıfır araç fiyatlarının artmasının sebebi biraz da biziz. alıyoruz. kredi - mredi çekip lüksle tanışıyoruz.
Ama, tanıdığım çok insan var ki uluslar arası şirketi var, ırak'a, türki cumhuriyetlere iş yapıyor ama döküntü corollaya, forda biniyor. keza avrupada çoğu insanın altındaki araç 90-2005 model arası.

sonuç olarak, bizler yani memur kesimi, bu durumun  sebeplerinden biriyiz alıyoruz, tüketiyoruz. bu da firmaları fiyat artırımı yapmaya götürüyor. devleti vergi artışı yapmaya götürüyor. memur, düzenli maaşım var diyor, borçlanıyor.

e ben senelerdir çalışıyorum, hiç mi konfor görmeyeceğim, popom hiç mi deri koltuğa vıjjt diye temas etmeyecek.
elbette edecek ama, bunu emekli olunca, bir defalığına ve son kez yapacağım.(kendim için konuşuyorum.)

bilemiyorum ,benim düşüncem bu. eleştirene saygı duyarım.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen...araba aldı mı herşey bitti sanıyor milletimiz...

hayatımda bir defa sıfır araba aldım (gel de alma, 19900 tl ye düşmüş, kredi faizi dipte, piyasada da daha ucuzu yok, ikinci eli bile 22000 den başlıyordu) 10 seneye yaklaştık diye çevremdeki herkes ''senin araba eskidi artık'' diyor...

herkeste sıfır araba sevdası, 2000 liralık telefon sevdası...''bi simit ısmarla'' desen ağlıyor ''para yok'' diye...kendine ayakkabı almaz, çocuğunu vitrine baktırır, ama arabanın lastiğiydi, aküsüydü, bakımıydı, süsüydü...ihmal etmez...sıfırı alır, daha showroomdan çıkmadan LPG derdine düşer ''çok yakar'' diye...

Yani enayi lafı az kalır, ama bu da yeter bence...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı amraam

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kredi olayını abarttık millet olarak.Bu şu anda hem devletin hem bankaların hem de otomotivcilerin işine geliyor.Herkes kazanıyor ama vatandaş kaybediyor çarpık bir düzen oluştu bu noktada. Burada vatandaşın kendini bilip ona göre hareket etmesi lazım ama araba deyince akan sular duruyor bizde galiba.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabasız da olmuyor ama işte kıçın koltuğa değdimi vazgeçemiyorsun ! Toplu taşımabombok zaten binesi gelmiyor insanın falan filan  işte

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şu sıralar araba fiyatlarıtavan yapmışken sıfır araba almak mantıksız.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hani arabasız kalmak kötü alışmışken ama bakıyorum ne vergi derdim var, ne bakım, ne muayene vs.... ALLAH' a binlerce şükür şirket aracı var ayağımı yerden kesiyor. Almak istiyorum ama bu fiyatlara istesemde istediğim otomobili alamam.. Uçmuş fiyatlar. İkinci elde en düşük fabialar 15-16 yuh!..Gerek yok şimdilik kafa rahat...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabam cok yakar ama senede7-8 bin km anca binerim. Vergisi fazla, seneye dusecek ama bu arac zaten genclik hayalimdi. Bozulursa masrafi cok ancak arabama iyi bakarim, benden yana bozulan bir tarafi olmuyor, aksine onceki sahibinin bozduklarini tamir ediyorum, benden satin alacak kisi yasadi. Piyasada akliniza gelebilecek arabalarin coguna borclanarak da olsa sahip olabilirim cok sukur ancak su memleketteki kalite-fiyat-vergi denklemi kafama yatmadigi surece asla sifir araba almam. Octavia bu denkleme uyan bir aracti, 2009 da babama aldik, artik o da listeden cikti. Bir diger husus, aslinda oyle olmasi gerekse bile, problemi cozmek icin dogru soruyu sormak gerekir. Turkiyede ise bu soru 30-40 bin degil 60-70 bindir.

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
klasik olacak ama genelleme yapmak yanlış olur... bütün yorumları okuyup yazıyorum... kısaca  bizler keyfimize ve  rahatımıza düşkün insanlarız... gerekirse yemeden kısar istediğimizi yaparız..bende öğretmenim, arkadaşlarda çok iyi araçlara binenler var ama hepsinin eşi de çalışıyor artı babadan kardeşten yardım alıyorlar hatta bazıları ek iş bile yapıyor... böylelikle o araçlara biniyorlar benim gibi tek maaşla yaşayanlar ancak skoda fabia ya biniyorlar:)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın forumdaşlar; Bu soruya tek ve en gerçek yanıtı, John PERKİNS'in aşağıdaki linkte yer alan anlatımında. 5 dakikanızı ayırın ve okuyun derim.
(yazı biraz uzun, bundan dolayı alıntı yapmadım, ancak ilk başta 10-15 satır okursanız yeterli olur)

http://blog.milliyet.com.tr/emperyalizm-geri-kalmis-ulkeleri-nasil-ele-geciriyor-/Blog/?BlogNo=431647
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2014, 12:14:31 Gönderen: Levcho »