škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor rölantide çalışırken oluşan küçük sarsıntılar

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese merhaba,
14 Şubat 2014 günü superb 1.6tdi dsg elagance prestige paket aracımı aldım.Aracım şu an 4 BİN KM'de.Aracımı sabah ilk çalıştırdığım anda rölantide çalışırken çok küçük sarsılmalar olduğunu hissediyorum fakat motor ısındıktan sonra bu sarsıntılar ortadan kayboluyor.Böyle bir durumla karşılaşan var mı?Bu konu önemli bir konumudur öğrenmek istiyorum.
Saygılar,

Çevrimdışı ormancı46

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı durum benimde başıma geliyor ancak her zaman olmuyor ,bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederiz.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk çalıştırmada motor soğuk ve yağ cartere indiği için bir süre sarsıntı yapar.

normal kullandığınızda misal ışıklarda durdunuz. bu sarsılmalar sürekli varsa yakıt kirlidir. yakıt filtresini bir ihtimal tıkamıştır. yakıt rahat gelmez.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daha önce farklı markaların da dizel araçlarını kullandım fakat böyle bir durumla karşılaşmamıştım.4 BİN KM 'de böyle bir durumun olması biraz şaşırtıcı değil mi?
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2014, 13:27:49 Gönderen: mtfylmaz »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TDI soğuk motorda sesli ve titreşimli çalışır.
Daha önce yoktu ve yeni başladıysa yakıt aldığınız yeri değiştirin..

Çevrimdışı audilover

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ilk yag degisiminizi eger erken yaparsaniz ornegin simdi o sarsintilar hissedilmeyecek kadar azalir..

Çevrimdışı bekzdl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
sabahleyin ilk çalıştırmada sarsıntı durumu benim 2014 Model 1.6 TDI Octavia aracımda da oluyor , motor titriyor sanki henüz  2700 km aracım sabahları ilk çalıştırmada rölantide boşta dururken oluyor sarsıntı motor biraz ısınınca düzeliyor.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2014, 09:47:08 Gönderen: bekzdl »

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ankara Efe yetkili servisine sordum.Yakıt ile ilgili olabileceğini daha detaylı bakılabılmesi için aracın bırakılıp motor sogukken sabah kendılerının ıncelemesı gerektiğini söylediler.Bir de yakıtı nerden aldığımı ben de opetten aldığımı söyledim.Bu aralar opetin yakıt kalıtesinin düştüğünü dizel motorlar için shell veya po'yu tercih etmemi söylediler.

Çevrimdışı bekzdl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mtfylmaz;466804
Ankara Efe yetkili servisine sordum.Yakıt ile ilgili olabileceğini daha detaylı bakılabılmesi için aracın bırakılıp motor sogukken sabah kendılerının ıncelemesı gerektiğini söylediler.Bir de yakıtı nerden aldığımı ben de opetten aldığımı söyledim.Bu aralar opetin yakıt kalıtesinin düştüğünü dizel motorlar için shell veya po'yu tercih etmemi söylediler.

Bende aracı aldığım yer olan And oto'da durumu sabah ilk çalıştırmada olan rölantideki titremeyi anlattım ordaki usta başı normal olduğunu belirtti , birde bilgisayara bağlayıp bakalım dedi baktırdı bir sorun yok dedi .
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2014, 14:00:11 Gönderen: bekzdl »

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
opet yakıttan kaynaklı bir problem olduğunda masraf çıkarsa ödemeyi taahhüt ediyor.

Çevrimdışı Aspirin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dizel ile alakalı değil sanırım 1.4 benzinli arabamdada aynı olay var. 1 dakika sonra felam normalleşiyor.

Çevrimdışı eekici.059

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam,
Ben de geçen gün fark ettim. Yakıtı opetten alıyorum. Yakıt kalitesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Mazotu temiz olan hangi istasyon var bilen varsa yardımlarını rica ediyorum.
Sayg.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yetkili servis şu sıralar shell yada po'yu önerdi,bu demek değildir ki her yerde bulunan shell yada po istasyonu düzgün.Bulunduğunuz yerdeki akaryakıt bayılerinin dürüstlüğüyle alakalı bir  şey.Ben genelde şuna dikkat ediyorum;halk otobüsleri yada minibüsler nereyi tercih ediyorlarsa oralara gitmeyi tercih ediyorum.Çünkü toplu taşımacılık yapanlar bizden daha fazla tüketim yaptıkları için herhangi bir hileyi bizden daha iyi farkedebiliyorlar.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
En sevmediğim şeydir.

Benzinli araçta ateşlemeden kaynaklanır (buji, buji kablosu, distribütör, bobin..)

Dizelde de bir kaç sebebi olabiliyor. Kirli yakıt, kızdırma bujilerinden bir ya da birkaçının bozulması (ilk çalıştırmada beyaz/mavi duman ile belli edebiliyor), yakıt filtresi tıkanması, enjektör zamanlamalarının bozulması (düşük km'de olamaz, ayrıca sıcakken de yapar).

Benim araçta da (crdi) aynı durum vardı. İlk çalıştırmada yoğun beyaz duman, bir süre küçük sarsıntılar vs, 2 tane kızdırma bujisi bozuk çıktı, değiştirince kökten düzeldi.

Sizin durum farklı olabilir, belki motora has bir durum da olabilir.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ilker abi kizdirma bujisinin değişim aralığı var mi?
elegance=ugurcnplt