škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

stepne ve ayna ısıtması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kafkasyalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
herkese selamlar
benim iki sorum olacak
1- arabam 2012 model fabia ambition 1.2 . 2 el olarak aldım üstündeki lastikler 185/65/15  ama stepne de 195/55/15 lastik var yaptığım araştırmada orijinal lastik ebadı 195/55/15 peki sııfır arabanın lastiği nasıl değiştirilir diğer ebatla ? eğer ilk alırken bayide değiştirdiyse stepneyi niye değiştirmedi? ve eğer bir sorun olursa stepneyi kullanmam sıkıntı çıkarır mı? bu stepneyi değiştirebilir miyim?

2-bu araçta yan aynaların ısıtması var mı? joystick üzerinde işareti var ama nasıl çalıştırıldığını bulamadım.

bu sorularıma cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çap farkı %4,19. %3 ve üzeri tavsiye edilmiyor. akla ilk gelen km orjinal olmayabilir yada eğer lastikler kışlık ise yazlıkları size vermemiştir. tüm bunların üstüne ucuz olsun mantığı ile araca uymayan bir lastik almış. keşke daha önce fark etseydiniz. lastiklerin üretim tarihine de bir bakın eğer 2012-2011 yılına ait ise bayi hata yapmıştır ama tarih yeni ise araç en az 60.000 km yapmıştır. şunu da belirtmek isterim bazı lastikler 20.000 km lerde parça parça dökülüyor. stepnede bulunan lastiğin marka modeline göre bir araştırın böyle bir sorunu var mı

edit 0 konumunda duran çizği tarafını ısıtma işareti olan kısma getirin çalışacaktır

Çevrimdışı kafkasyalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben alırken serviste expertiz yaptırdım servis km nin değişip değişmediğini anlamaz mı

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anlarlar tabiki ama 30-40 bin km yi anlamak kolay olmaz diye tahmin ediyorum. Kaç km de aldınız aracı?  Şimdi asıl sorun lastiklerinizin yanlış ölçüde olması. Bu ibrenin yanlış hız değeri göstermesinden yol tutuşuna frenajına kadar birçok şeyi etkiler. Diğer taraftan dediğim gibi bazı lastikler çabuk aşınır. Bütün lastiklerin tarihlerine bakın büyük ihtimalle stepne orjinaldir. O lastiğin modelini araştırın çabuk aşınma problemi varsa mecburen değiştirmiştir.

Çevrimdışı kafkasyalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eylül 2013 te aldım arabayı. ben aldığımda 14000 km deydi ve 12000 de bakım yapılmıştı. faturası mevcut yetkili servisten yaptırılmış. stepnenin markası bridgstone. araç üstündeki lastikler lassa atracta. sonuçta bridgestone lassadan iyidir. bence sıfır alırken o boyuttaki lastiklerin fazla yakacağından şüphe edip bayide değiştirmiştir. km nin değiştirileceğinden şüphelenmiyorum.
peki bu 185/(65)/15(60 ta olabilir yarın bakayım) ebatındaki lastiklerin aracın yürür aksamına veya başka bir mekanizmasına zararı olur mu acaba? çünkü ben kışlık lastikleri de bu boyutta aldım.yani en az 3-4 yıl bu lastikleri kullanacağım zaten fazla km yapan biri değilim. ayrıca araba biraz daha yüksek durduğu için köy yoolarında avantajlı:)
ayrıca bu ebatta lastiği olan fabia sahip üye yok mu hiç:(
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2014, 23:50:46 Gönderen: kafkasyalı »

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızın orjinal ölçüsü 195 55 15 ebadında ara bir değere sahip. 195 Yere basan taban kalınlığıdır. 55 Yanak kalınlığı. Çap ise 15 olandır. Öncelikle arabaya az yaktıran bir ölçü yoktur. Fabrika değerleri haricinde. Bu değer benzin kapağında yazar her çap için uygun olan taban ve yanak kalınlıkları yazar. Sizin teker boyutunuz değişmiyor. Lastiğinizin taban ve yanak kalınlığı değişmiş bunuda bir site aracılığıyla ölçtüm. Aradaki fark %4.18 gibi bir fark çıkıyor. Bu farkın %3 ün üzerinde olması önerilmez. Kullanmasına kullanırsınız şuan hız ibresinin 3-4 km eksik göstermesi (yani 70 ile giderken 73 le gidiyor olabilirsiniz) dışında ne gibi eksisi olur bilemem. Ama yakıt tüketimini bir miktar arttırır. Yol tutuşunu zayıflatır. Bunlar gözle pek belli olmaz.

Diğer bir sorunsal ise bu lastikler neden değişti. 12Bin servis kaydı varsa km oynanmamış olabilir.

Edit: 185/60/15 sorun çıkartmaz. Fakat yinede orjinal lastik değiller. Sadece yanak kalınlaştığından bu ebatta komfor biraz artar.
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2014, 00:06:14 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
km den şüphe etmenize gerek yok 2012 model araba 14000 de almışsın düşürse düşürse kaç bin km düşürebilirki bak servis kaydıda varmış onu dert etme bence ama lastik konusuna eğil

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
195 55 ile 185 65 in yuvarlanma ölçüsü çok yakın, büyük olasılıkla ilk lastiği yarıldı ya da memnun kalmadı, tüketim az olsun diye ya da ekonomik fiyatlı olduğu için değiştirilmiştir.sorunsuz kullanabilirsiniz, stepne de sorun çıkarmaz, sonuçta stepne yedektir ve devamlı kullanılmaması gerekir.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)