škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima Soğutma(Soğutamama) Problemi

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klimanın performansından memnun değilim arkadaşlar, sorun şu ki klimayı en soğukta gürül gürül çalıştırdığımda o elinizi tutamayacağınız kadar buz gibi bir hava üflemiyor; 18 derecede "auto"ya alınca aynı şekilde yeterince soğuk üflemiyor, hatta bazen ılık diyebileceğim bir sıcaklıkta üflüyor. Sorunun klima gazından olabileceğini düşünerek klima sistemindeki tüm havayı boşalttırıp yeni hava bastırdım, ancak yine beklediğim sonucu alamadım. Belirtmem lazım ki arada sırada hakikaten iyi soğuk üflediği de oluyor, ama bu sabah dış hava 22-23 dereceyken ılık-soğuk arası üflediği de...

Şimdi temel de anlamadığım bir konu var; ben 18 dereceyi seçtiğimde her halukarda her zaman aynı hava sıcaklığını vermesi gerekmez mi? Dış hava sıcaklığı ya da iç hava sıcaklığı ister 20 derece ister 30 derece olsun, ben sonuçta klimadan 18 seçtiysem 20 derecede de aynı soğuklukta 30 derecede de aynı soğuklukta üflemeli diye düşünüyorum; ancak 20 derecede fan 3. kademede çalışıyorsa 30 derecede atıyorum 5. kademe çalışmalı; yanlış mıyım?

Sizin araçlarınızda durum nedir? Klima mantığım mı yanlış? Eğer sorun varsa sizce sorun nereden kaynaklanıyor, neye baktırmalıyım?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Auto seçeneğini seçip sıcaklığı da mesela 20°C' ye ayarlarsanız ve o anda araç içindeki sıcaklık 15°C ise kaloriferi çalıştırıp ayarladığınız 20°C sıcaklığa getirmeye çalışır araç içi sıcaklığı. Gene aynı ayarda çalıştırdığınızda araç içi sıcaklık mesela 28°C ise bu sefer de tam performansla bir an önce 20°C' ye soğutmaya çalışır araç içi sıcaklığını.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Asıl sormak istediğim konu; dış/iç sıcaklık ne olursa olsun klimayı 18 dereceye ayarladığımda hava sıcaklığı 20 derece de olsa 40 derece de olsa klimanın aynı soğukluğu vermesi gerekmez mi? Dediğim gibi hava 20 dereceyken 18'e ayarlarsa sıcaklığı 18 yapmak için klima 2. kademede çalışabilir, hava 40 dereceyken 18'e ayarlarsa sıcaklığı 18 yapmak için klima 5. kademede çalışabilir, burada sorun yok. Ancak, demek istediğim her iki durumda da ben hava kanalından çıkan sıcaklığı termometre ile ölçsem klima sisteminin verdiği sıcaklık her iki durumda da aynı olmaz mı?

Benim durumda ise, dediğim gibi bazen soğuk üflese de bazen ılık-soğuk arası üflüyor. Kafasına göre gibi yani. Bu normal mi? Değilse sorun nerede?

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;470203
Asıl sormak istediğim konu; dış/iç sıcaklık ne olursa olsun klimayı 18 dereceye ayarladığımda hava sıcaklığı 20 derece de olsa 40 derece de olsa klimanın aynı soğukluğu vermesi gerekmez mi? Dediğim gibi hava 20 dereceyken 18'e ayarlarsa sıcaklığı 18 yapmak için klima 2. kademede çalışabilir, hava 40 dereceyken 18'e ayarlarsa sıcaklığı 18 yapmak için klima 5. kademede çalışabilir, burada sorun yok. Ancak, demek istediğim her iki durumda da ben hava kanalından çıkan sıcaklığı termometre ile ölçsem klima sisteminin verdiği sıcaklık her iki durumda da aynı olmaz mı?

Benim durumda ise, dediğim gibi bazen soğuk üflese de bazen ılık-soğuk arası üflüyor. Kafasına göre gibi yani. Bu normal mi? Değilse sorun nerede?

Dediğiniz doğru. Klimanın üflediği soğuk havanın derecesi aynıdır. Ancak ilk açılışta klima tam verime gelene kadar ve güneş altında ısınan göğüs ve dolayısıyla hava kanalları soğuyana kadar ılık hava gelebilir.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akşam denedim, soğukluğu iyiydi. Yarın yine deneyeceğim.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gaziosmanpaşa bayırlarına vurarsan  hergün güzelim süperbi küser üflemez abi oda sana böyle :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;470220
Gaziosmanpaşa bayırlarına vurarsan  hergün güzelim süperbi küser üflemez abi oda sana böyle :)

O da doğru. Arabanın tersi döndü, 9,5 lt. ortalamayla geziyorum. Yarın buluşmada teker teker deneyeceğim sizin arabaları vallahi.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;470225
Doğanla rolldayız sonuçlar yarın anlatırız :)

Roll yapıyorsunuz bizi çağırmıyorsunuz:(

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klasmanımız değilsin abi :) zaten küçücük atmosferik bi motorum var doğanın karşısında zar zor dayandı seninkiyle karşılaşsa hayata küser muhtemelen :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;470232
Klasmanımız değilsin abi :) zaten küçücük atmosferik bi motorum var doğanın karşısında zar zor dayandı seninkiyle karşılaşsa hayata küser muhtemelen :)

Buradan roll konusunda Doğan'ın galip geldiğini anlıyoruz sanırım. Yarın detaylı bilgiyi alırız zaten...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında kafa kafaya araçlar turbosu dolasıya kadar açıyorum ve eğer zamanında dolduramazsa ve ben max tork bandıma girersem anca 160tan sonra geçebiliyo eğerki o turbosunu erkenden doldurursa yarım boy farkla önde gidiyo okadar da değil benim canavar abi gömme hemen :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi bugun hic klima falan demiyosun bana varsa yoksa kozmetik. İnanirdik biraz misafir ederdik seni belki su an garajdaydik hala ama bulurduk bi hal caresini :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla Emin'in aracı gayet iyi gidiyor.Bence atmosferik 1.4ler arasında en iyi gidenlerden.Kafa-burun gittik hep.Bi o geçti bi ben.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;470241
Abi bugun hic klima falan demiyosun bana varsa yoksa kozmetik. İnanirdik biraz misafir ederdik seni belki su an garajdaydik hala ama bulurduk bi hal caresini :D

Plastidip olunca tamamen aklımdan çıktı klima işi:)