škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima Soğutma(Soğutamama) Problemi

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben autoyu kullanmıyorum. Direk a/c'ye basıyorum. Autoda iç havayı çabuk soğutsun diye bir anda kademe yükselterek çalışıyor hasta ediyor adamı. Ön çıkış düğmesine basarak direk öne verdiriyorum. Hava filtresini yeniledin mi ? Özellikle yağış olduğu zamanlar bir anda pisleniyor. Ben geçen sene 2000 km yaptım yıllık bakımda söktüler simsiyahtı.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;470415
Dün gece gayet soğutuyodu abi :)

Aynen. Benim klima bağımsızlığını ilan etti,  canı ne zaman isterse soğutuyor:)
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;470420
Aynen. Benim klima bağımsızlığını ilan etti,  canı ne zaman isterse soğutuyor:)

Ver özerkliği kurtul o zaman :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;470410
Ben autoyu kullanmıyorum. Direk a/c'ye basıyorum. Autoda iç havayı çabuk soğutsun diye bir anda kademe yükselterek çalışıyor hasta ediyor adamı. Ön çıkış düğmesine basarak direk öne verdiriyorum. Hava filtresini yeniledin mi ? Özellikle yağış olduğu zamanlar bir anda pisleniyor. Ben geçen sene 2000 km yaptım yıllık bakımda söktüler simsiyahtı.

Hava filtresi de polen filtresi de yeni sayılır.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ender, hassas termometre ile ön ortadan (kalorifer çıkışından) düşük fan hızında, en düşük sıcaklıkta kaç derece üflüyor bir ölç.
Klima açıldıktan 10 dk içerisinde ortalama 8-10 derece sıcaklıkta hava üflüyor olması gerekir.
Daha yüksek üflüyorsa problem vardır. Ben sorun olacağını pek düşünmüyorum..

Çevrimdışı drangelman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;470180
Klimanın performansından memnun değilim arkadaşlar, sorun şu ki klimayı en soğukta gürül gürül çalıştırdığımda o elinizi tutamayacağınız kadar buz gibi bir hava üflemiyor; 18 derecede "auto"ya alınca aynı şekilde yeterince soğuk üflemiyor, hatta bazen ılık diyebileceğim bir sıcaklıkta üflüyor. Sorunun klima gazından olabileceğini düşünerek klima sistemindeki tüm havayı boşalttırıp yeni hava bastırdım, ancak yine beklediğim sonucu alamadım. Belirtmem lazım ki arada sırada hakikaten iyi soğuk üflediği de oluyor, ama bu sabah dış hava 22-23 dereceyken ılık-soğuk arası üflediği de...

Şimdi temel de anlamadığım bir konu var; ben 18 dereceyi seçtiğimde her halukarda her zaman aynı hava sıcaklığını vermesi gerekmez mi? Dış hava sıcaklığı ya da iç hava sıcaklığı ister 20 derece ister 30 derece olsun, ben sonuçta klimadan 18 seçtiysem 20 derecede de aynı soğuklukta 30 derecede de aynı soğuklukta üflemeli diye düşünüyorum; ancak 20 derecede fan 3. kademede çalışıyorsa 30 derecede atıyorum 5. kademe çalışmalı; yanlış mıyım?

Sizin araçlarınızda durum nedir? Klima mantığım mı yanlış? Eğer sorun varsa sizce sorun nereden kaynaklanıyor, neye baktırmalıyım?

ender bey araçlarınızda dijital klima bulunmasından ve ön konsolunuzda dış ortam sıcaklığını ölçen sensör olduğundan dolayı siz kış aylarında klimayı 24 derecede açsanız bile sıcak hava üflerken,yazın klimayı 24 derecede açsanız soğuk hava üfler.yani üfleyeceği havayı her zaman dış havadaki sıcaklığa göre belirliyor.bunu atlatmak istiyorsanız devamı auto moduna alacaksınız ancak o zamanda kafasına göre kabin içindeki sıcaklığı azaltmak yada arttırmak için yüksek kapasiteli çalışır klima buda bence uzun vadade çok sağlıklı değildir.

sizin dediğiniz olay eski tip araçlardaki manuel klimalarda oluyordu.
bence sorun yok klimanızda:ok:

bu arada bende 10 gün içinde yeni aracımı teslim alıyorum.
ancak superb değil.çünkü süperbin fiyatları bana göre alınabilirlik sınırlarını fazlasıyla zorluyor artık...
2014 Toyota Avensis 1.6 Elegant Extra aldım.yani artık toyotaclubtr'de olucam.
Sağlıcakla kalın.herkese teşekkürler.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2014, 21:13:15 Gönderen: drangelman »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;470421
Ver özerkliği kurtul o zaman :)

Uğraşamayacağım zaten artık, ifrit ediyor beni Emin:) Verdim gitti, ne yaparsa yapsın...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;470430
Ender, hassas termometre ile ön ortadan (kalorifer çıkışından) düşük fan hızında, en düşük sıcaklıkta kaç derece üflüyor bir ölç.
Klima açıldıktan 10 dk içerisinde ortalama 8-10 derece sıcaklıkta hava üflüyor olması gerekir.
Daha yüksek üflüyorsa problem vardır. Ben sorun olacağını pek düşünmüyorum..

Servise de gösterdim, problem yok dediler. Buluşmada Emin araçtayken açtım, Emin de gayet iyi dedi. Ben mi abartıyorum anlamadım ki. Ama senin dediğin termometre olayı en doğrusu aslında, fırsat bulursam deneyeceğim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim fabiada yarı otomatik klima (klimatik) var, sıcaklık ayarı yaz-kış 22 derecede duruyor, dışarısının sıcaklığına göre ısıtıyor veya soğutuyor.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Climatronic klimada en iyi ve çabuk soğutmayı low'a alıp iç sirkilasyaonu açınca yapıyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında uzun yol hariç şehir içinde pek de klimayı çalıştırmıyorum. Genelde sürekli dur-kalk trafikte oluyorum; yüksek süratlere de çıkamıyorum, bu nedenle ön iki cam açık seyehat ediyorum.

Yağmur falan yağdığında ise mecburen açıyorum. Bir öyle bir böyle yapması beni sinir eden durum. Adam gibi her açtığımda soğuk üflese sorun olmayacak. Ancak geçen yine yağmur yağdığında, samimi söylüyorum -kilomdan da mütevellit olabilir, 125 kiloyum ben- auto modda 18 dereceye sabitlemişken ve fan hızı 3. kademedeyken ben arabada terledim. Benim mantığıma göre iyi bir klima varsa araçta uzun süre en düşük sıcaklıkta çalıştırınca içeride rahatsız olmanız lazım, bende böyle bir durum yok. Ancak iyi kötü idare eder durumda oluyorum ben en düşük sıcaklıkta bile...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: enoktakenokta;470474
...auto modda 18 dereceye sabitlemişken ve fan hızı 3. kademedeyken ben arabada terledim...
Buna benzer bir durum firmadaki Audi A5' te oldu. Servis bir gün boyunca araştırma yaptı. En sonunda klima gazının olması gerekenden fazla basıldığını tespit edip gazı boşaltıp tekrar dolum yapmışlar da klima düzgün çalışmaya başladı.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;470476
Buna benzer bir durum firmadaki Audi A5' te oldu. Servis bir gün boyunca araştırma yaptı. En sonunda klima gazının olması gerekenden fazla basıldığını tespit edip gazı boşaltıp tekrar dolum yapmışlar da klima düzgün çalışmaya başladı.

Yakın zamanda klima gazını doldurtmuştum, bundan da olabilir o zaman.