škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Trafik Ruhsat belgesi dolunca ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar,
Bizimkinin trafik muayenelerinin onaylandığı belge dolmuş. 11. Eylüle kadar süresi var ve büyük ihtimalle de Ankara'da olamayacağım. Genellikle aracın tüm muayenelerini Ankara dışında yaptırmıştım. Şimdide Edremit' te bu tarihte veya yakın tarihlerde o bölge şantiyemizde olacağımdan muayeneyi Edremit'te yaptıracağım. Orada TÜVTÜRK var. Ancak bu belge yenileme işlemini Edremit emniyet müdürlüğünde yaptırtabilirmiyim? Yoksa ilk trafiğe çıkış ve belgenin yerildiği Ankara emniyetinde mi yaptırtmak zorundayım? Öğrendiğim kadarıyla TÜVTÜRK' ten alınan muyene belgesinin geçerlilik süresi bir ay' la kısıtlı. Bu tarihi geçirirsem muayene yanıyor ve tekrar muayeneye girmem gerekiyor. Ankara'ya da Kasım'a kadar dönme imkanımda yok denecek kadar az.

Biraz önce Edremit Emniyeti Trafik Tescil Bürosu ile konuştum.
İnternette bazı sitelerde bazı bilgiler artık geçerli değil. TÜVTÜRK' ten alınan belgenin evvelden 1 aylık geçerlilik süresi vardı, bu kaldırılmış 2 yıl geçerli.(Muayene süresi ile aynı hale getirilmiş) Ancak bu belge ile bir hafta araç kullanabiliyorsunuz. Bir hafta sonra araç kullanırken yakalanırsanız aracınız trafikten men ediliyor (Ruhsat olmadığı gerekçesiyle) Bir cezası yok,ancak çekici parası, çekilen yerin park yeri ücreti filan giydiriyorlar.Tabi çekici ücreti yakalandığınız yere göre Allah ne verdiyse !!!
Kısacası muyene belgesini aldığınızdan itibaren bir hafta içinde  trafik tescil belgenizi yenilemek mecburiyetindesiniz. İyi tarafı Örneğin muayene belgesini aldığınız yer ilçe ise o ilçe veya Türkiye' nin herhangi bir İl-İlçe Emniyet Müdürlüğünün trafik tescil bürosuna başvurarak belgenizi yeniyebiliyorsunuz.
Yenileme için daha önceden T.Ş.O.F tarafından fahiş fiyat istenen (Ek:1) belgesi bundan böyle Tüv-Türk Araç Vize İstasyonları,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Emniyet Genel  Müdürlüğü arasında yapılan bir anlaşma kapsamında: Ek -1  formu ile yapılan bu işlemleri 19 Mart 2012 tarihi itibarıyla, ülke  çapında ve tüm araç vize istasyonlarında elektronik ortamda  düzenliyormuş. Tespit muayeneleri olarak tanımlanan bu denetim  hizmetleri için hiç bir ücret istenmeden elektronik ortama Tüv-Türk tarafından yükleniyormuş. Bize kalanda, dolan yada eskiyen Trafik tescil belgesi ve bir dilekçeyle trafik tescile başvurmak. Bu arada benim gibi araç hanımın (eş nedeniyle) kayıtlı olanlar bu muayene işlemini yaptırabiliyor ama bu belgenin yeniden çıkartılmasında ya hanımın vekalet vermesi gerekiyormuş yada bizzat araç sahibi yapmak zorunda imiş.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2014, 14:44:48 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sene aynı işlemi ben yaptım. Artık eskisi gibi ne angaryası var ne kılı tüyü, çok çok kolaylaştırmışlar. Ruhsat dolduğunda muayene girin, tüv size bir kağıt veriyor üzerinde pulu yapışık, onunla en yakın ilçe emniyete gidip trafik bölümünden verin belgeleri, öğleden önce verirseniz aynı gün öğlen sonrasına gel al diyorlar, bitti gitti :) Tüm bu işlemlerde farklı yerde olmanın hiçbir engeli yok, benim ikametgahım farklı, ruhsat kaydı farklı hepsi ayrı yerlerde hiçbir engel oluşturmuyor:)

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Angaryası bir yana, 3 kurşluk karton parçası için yok TŞOF'a, yok polis bilmem ne vakfına zoraki bağışta bulunmaya/bulundurulmaya uyuz oluyordum :kro:

Çevrimdışı xenon116389

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam yaptırabilirsin ama muane kağıdının değişimi için 100tl ucret ödeyeceksınız