škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracında lpg olan sarsıntı,devir düşmesi,rolanti anormalliği yaşayanlar okusun

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hotrain

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sorun kısaca şöyle servisin arıza bulmuş oldugu ateşleme bobını taktıktan bır mudden ıyı calısan araba tekrar eskı halıne dondu.Titreme ,gurultulu calısma,arada devir saatı çıldırması,stop etme,2000-3000 devirde aniden güçten düşme. Neyse arkadaşlar akşam eve misafir geldi.Abi dolmuşculuk yapıyordu .Aynı sorunun kendısınınde basına geldıgını neredeyse 6-7 ılde gosterdıgını en son kendısının yaptıgını anlattı.Lpg nin şasesindeki arızayı gıdermesı sonucu olay duzelmıs.Benzındede aynı problemı yapıyormus.Elektrık ploblemının olacagını soledı gece aldık ışıkları.Ben eğer bıole bısı varsa lpg sigortasını cıkarınca lpg devre dışı kalacağını söledim .Araba çalısırken lpg sigortasına dokunma ile birlikte araba yine bırden duzensız calısmaya basladı Sigortayı cıkardıktan sonra araba saat gibi çalışmaya başladı.Bi kaç sigorta denedık olmadı.Abinin dediğine göre lpg nin şase sınde sorun olduıgunu soledı.Kendısı bu sorunu gidermek için 700 ytl den fazla para harcadığını en son kafasının atıp kendisinin kurcalaması ile birlikte buldugunu soledı.Düşünsenıze lpg düğmeden kapalı olduğu ahalde aynı sorun devam ediyor kimin aklınan gelir lpg den olduğu,yada kim düşünebilir.Benim sorun çözüldü vesselam .Arabayı benzinle kullanıp hafta sonu doğru lpg ciye gideceğim.

Brc marka tesisatı ankara a4 mühendıslıkte taktırdım.Onca para verdımkı adam gıbı yapsınlar dıye.Kendım tüm ssıtemı kontrol ettım ne kadar gelısıguzel elektrık tesısatını gecırdıklerını gordum.

eger kı aracınızda lpg varsa arada bır kafasına estıkce dedıgım sorunlar yasanıyorsa benım yaptıgım gıbı yapıp bı deneyın.Benım cebımden okadar para cıktı. alternator,atesleme,buji,bogaz kelebegi,lpg filtresi ne akdar değiştirdim sonunda sorun belli oldu...

ben çok çektım umarım sız çekmesiniz...Dua edin yeter...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şimdi bu sorunu lpg takan vatandaş mı giderecek sen mi yapacaksın ve llpg ciye neden gideceksin  dandik işlerden dolayımı?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı hotrain

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;41243
şimdi bu sorunu lpg takan vatandaş mı giderecek sen mi yapacaksın ve llpg ciye neden gideceksin  dandik işlerden dolayımı?

bugün aracı lpg iptal ederek epey kullandım sorun yok.Lpg takılan yer ankarada artık burada lpg elektrik ssitemıne baktıracam.Lpg devrede iken araba berbat calısıyor.Ben sadece lpg yi devre dısı bıraktım ama lpg nin elektrik sistemındekı sorunu artık brc yetkılısı burda yapabılırse gosterecem.Yoksa benzıne talım

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
LPG işi ilginç :) Sektör maalesef çok ama çok deneyimsiz kişilerin elinde.

Biraz araştırmalarım sonucunda LPG ustalarını hırpalayacak kadar bilgiye sahip oldum ( Tecrübe demiyorum dikkat :) ). Tabi onları hırpalıyorum ama ne demek istediğimi neden bahsettiğimi anlayamıyorlar.

LPGde dikkat edilecek noktalar var.
- Montaj zaten kusursuz olacak, örnekte montajla ilgili bir sorun var. Genelde elektrik ile ilgili montaj hataları olabiliyor. Temassız kablolar, yanlış bağlantılar vs. Monyaj klavuzunu alıp baka baka yanlış takan ustaları alkışlamak gerekiyor :)

- Kusursuz bir kalibrasyon. ECU kalibrasyonu yapılırken mutlaka araç ECU suda paralelinde kontrol edilmeli. İnce ayarlar mutlaka yol testi ile kontrol edilmeli. Rolantide veya 3000 devirde sabit yapılan kalibrasyon + ayarlama problem çıkarmasa bile size en mükemmel sonucu veremez.

- Genelde ateşleme sistemi hataları LPGden sonra ortaya çıkar. LPGciler de sistemde kusur bulmazlar, benzinde bakalım, servis görsün gibi süründürürler. LPG benzine göre daha zor yanan bir yakıttır. Bus ebeple ateşleme sistemine yük bindirir. Buji aralıklarını biraz kısmak işinizi görür.( 0.1 mm , 0.2mm ) Eski tip araçlarda ateşleme avansı 1-2 derece arttırılır. Maksat ateşlemeyi kolaylaştırmak.

- LPG tank kalibrasyonu yapılmaz. Halbuki bir excel tablosu ile işinizi görebilirsiniz. Her 2lt LPG aldıktan sonra milivolt olarak şamandıra değeri ölçülmeli ve not edilmeli. Çıkan grafiğe göre software üzerinden ayar yapılmalıdır. Ama defalarca söylesenizde uğraşmıyorlar. Hırpalamadan çözdüremiyorsunuz işinizi :)

- Ve sayamayacağım bir sürü detay. Ben kendim uğraşıyorum kendim yapıyorum. ECU kablomda var, LPG kablomda. Sanayide en iyi ustayım diyen kişiler korksun benden :)

Çevrimdışı deral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konyalıyım Temmuz ayında 98 nissan primera ma atiker lpg taktırdım.dediğiniz gibi hiç bir sorunum yoktu resmen tıkır tıkır çalışıyordu.3 hafta önce 2.ve 3.viteslerde araba şiddetli sarsıntı göstermeye başladı.benzinde benimde sıkıntım yok.araba gaz yemiyor daha sonra bi araa ipini koparıp fırlıyor.lpg taktırdığım yere gittim"Sorun LPG de değil buji kablolarını değiştir dediler.değiştirdim sorun devam etti.Bujilerde sorun olabilir dediler onlarıda değiştirdim."kelebek i temizlet dediler onuda temizlettim.araba rolanti manyağı oldu.normalde soğuk havalarda 1100 devirde çalışan araba 1700-1800 devirde çalışmaya başladı.sonuç değişmedi.dün sizin mesajı okuyunca LPG cimi aradım bakmamız lazım ama şasi den olmaz diyerek inkar ettiler.bende mecburen 2 hafta sonra baktırabileceğim ama sonucu bizede bildirirseniz çok memnun olurum
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2009, 12:00:48 Gönderen: deral »

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Eğer bir araç benzinde problemsizken LPG takılınca anormallikelrle karşılaşıyorsanız %80 LPGdendir.

İlk söyledikleri benzinde kullanın aynı sorun varmıdır. Evet dediğinizde LPGci sıyrılır. Ama o zararı zaten LPG vermiştir.

Özellikle ateşleme sistemini mahveder sonra araç benzinde de düzgün çalışmaz. LPGci aradan sıyrılır :)

Çevrimdışı deral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
evet kesinlikle benzinde hiç bir sıkıntı yoktu ama sanırım yakın bi zamanda benzindede sorunlarla karşılaşacağım.bugün gene denedim lpg de arabayı kullanmak istemiyorum benzinde çok şükür saat gibi çalışıyor