škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sıcaklar başladı, klima yeterince soğutuyor mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar, ben adıyaman'dayım burası sabah 9 da 37 dereceyi görüyor. geçen yaza göre sanki klima daha az soğutuyor. Klimanın performanısını düşüren bir etken olarak polen filtresi dediler ama bunu nasıl temizletebilirim. Malum burada SKODA servisi de yok.
herkese teşekkürler.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Polen filtresine en fazla hava tutarsınız öyle temizlenir başka türlü olmaz çok pahalı değil yenisi 20 25 tl bişey yenisini alın birde klima gazını kontrol ettirin benim fabia mın kliması gayet yeterli iken istanbulun bu nemli havasında icti daha iyi olmalı üstelik orada nemde yok

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adnan58;471301
Polen filtresine en fazla hava tutarsınız öyle temizlenir başka türlü olmaz çok pahalı değil yenisi 20 25 tl bişey yenisini alın birde klima gazını kontrol ettirin benim fabia mın kliması gayet yeterli iken istanbulun bu nemli havasında icti daha iyi olmalı üstelik orada nemde yok

Eski aracım toyota idi onda aracın içi buz gibi oluyordu. Bunda bu hissi hiç yaşamadım. Toyotanın aksine bunda camlarda 3m filmde var yani güneş pek yakmıyor. Bu klima gazı nasıl kontrol edilir, zor birşey mi?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
polen filtresini bosh marka ile değiştirin en fazla 30 tl olur.klima gazını oto klımalarına bakanlara gaz kontrolunu yapıyorlar 5 dk da sorun yoksa ücret almazlar.Benim octi 9 yaşında canavar gibi soğutuyor maşallah.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;471307
polen filtresini bosh marka ile değiştirin en fazla 30 tl olur.klima gazını oto klımalarına bakanlara gaz kontrolunu yapıyorlar 5 dk da sorun yoksa ücret almazlar.Benim octi 9 yaşında canavar gibi soğutuyor maşallah.

Adıyaman'da fiat servisinde bi tanıdık var. Bunları yaparsa bi yanına gidicem bakalım. temmuzun 10'unda uzun bir yolculuğa çıkıcam gitmeden baktırmam lazım.

Çevrimdışı mustang

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Polen filtresinin hiçbir etkisi olmayacaktır hatta klima gazı vs. uğraşmayın jetta, octavia vb. araçların klima sistemi yeterli değil maalesef... mk5 jetta 525 gr ya da mg emin değilim gaz alırken diğer bir çok araç 1000 gr gaz alıyor...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octinin bu üfleme konusunda bir eksiği olduğu düşüncesindeyim. Zira sona dayamadıkça kesinlikle istediğim üflemeyi alamıyorum bu seferde çok ses yapıyor. Araca binen birinden "lan bu da sadece kuru gürültü çıkarıyo haa hiç üflemiyo" diye tepkiler almışlığım var :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar hiç de dediğiniz gibi değil buzzzz gibi hemde
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Klimada 3 ve 4. kademeyi hiç kullanmadım neredeyse. 2'de açarım, içerisi soğuduğunda 1'e alırım.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
uzun yolda her türlü yeter. Yeni araçta klima gazında problem olacagını da sanmıyorum, ancak polen filtresi dolmuş olabilir. Fabiadaki gibiyse torpidonun altından çekmece gibi çıkması lazım.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Polen filtresinin, klimanın ''soğutmasına'' etkisi olmaz, bu filtre sadece dışarıdan gelen havanın süzülmesine, partiküllerin elenmesine yarar ki tıkalı ise kabin içi daha iyi soğur.(sanki iç ventilasyon düğmesine basılmış gibi olur)
Bununla beraber yaşadığınız şehirde skoda servisi yoksa VW servisi vardır ve bu filtre ortak olduğundan orada da bulabilirsiniz...golf, jetta, passat vb uyumludur.
Sonuç olarak ızgaralardan soğuk hava gelmiyorsa öncelikle gaz kontrolü , sonrasında termostat, gaz filtresi, kompresör kontrolü yapılması gerekli.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın iç hacmi çok büyük ondan soğutmada sorun olabilir mi?Önceki arabam auris'ti ona göre octavia baya bi geniş. eğer böyleyse ona göre daha büyük bir klima düzenlenmeliydi.
Bu arada adıyaman'da VW servisi var. Onlar keşke baksa. teşekkürler

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;471340
Klimada 3 ve 4. kademeyi hiç kullanmadım neredeyse. 2'de açarım, içerisi soğuduğunda 1'e alırım.
 Acaba sizin araç fabia ondan mı klima daha iyi soğutuyor? Ben uzun yolda da 3. kademeden daha az çalıştırmıyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen sene aracı ilk aldığımda Ankara sıcaklarında klima nın soğutması neredeyse 10-15dk yı buluyordu. Hatta bazen gideceğim yere vardığımda klima daha yeni soğuk üflemeye başlıyordu.

Bu problem bu yaz birden bire kesildi. Üstelik Çanakkale gibi daha sıcak bir yerde olmama rağmen.

Hem şehir içi hem şehir dışı yollarda en düşük konumda çalıştırıyorum gayet iyi soğutuyor. Çabuk soğuma için ilk çalıştırdığımda en yüksek fan devrinde sonrasında ise 2 veya 1. kademe de çalıştırıyorum