škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Frene Basınca Gelen Ses

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çoğunuzun bildiği ses. Frene basınca, tam durmaya yakın rahatsız edici, tiz, metalın metale sürtmesi gibi gelen sesten muzdaribim. İlginç olan nokta ise; bu sesi sabah ilk manevrada frene basmadığım halde geri geri giderken de yapıyor araç. Yüksek süratte frene basınca da ses yok. Dediğim gibi sadece durmaya yakın frene basarken ve ilk çalıştırmada frene basmasam da geri geri giderken geliyor ses.
Balatalar 20.000 km. önce değişti, fren performansında düşüş de yok. Servise götürdüm, balata spreyi sıktılar sanırım, ses daha da arttı.
Yine servise gideceğim, ancak gitmeden önce sizden de bilgi almak istedim. Bu sedin sebebi nedir? Neleri kontrol etmek gerekir? Çözüm ne olabilir?
Şimdiden teşekkür ederim yanıtlarınız için.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı durum ibiza da da var bişey yok bunda cevabını almıştım abi iyi şanslar sana. Bozkurt abiyle git bence anda

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;471933
Aynı durum ibiza da da var bişey yok bunda cevabını almıştım abi iyi şanslar sana. Bozkurt abiyle git bence anda

And ile hiç aram yok ki. Ama kavga için daha iyi aslında:)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayni sesi, balata disk arasina taş sıkışmasında yaşanıyor. Sizin araçta da benzer bir durum olabilir mi?
Eğer kısa süredir bu durum varsa, taş olma ihtimali var, ancak daha uzun süreyse,  servisin daha dikkatli kontrolü gerekli. Balatalarda ve ya disklerde bir sorun olabilir.

Geçen yıl bu zamanda, eskiar acimda(2009 corolla) benzer sorun yaşadim. Birkac defa geri giderek frene bastiktan sonra ses önemli ölçüde azaldi. Sonra bir süre şehir içi kullanım sonrasi ses tamamen kendiliğinden kayboldu.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2014, 23:05:13 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;471936
Ayni sesi, balata disk arasina taş sıkışmasında yaşanıyor. Sizin araçta da benzer bir durum olabilir mi?
Eğer kısa süredir bu durum varsa, taş olma ihtimali var, ancak daha uzun süreyse,  servisin daha dikkatli kontrolü gerekli. Balatalarda ve ya disklerde bir sorun olabilir.

Geçen yıl bu zamanda, eskiar acimda(2009 corolla) benzer sorun yaşadim. Birkac defa geri giderek frene bastiktan sonra ses önemli ölçüde azaldi. Sonra bir süre şehir içi kullanım sonrasi ses tamamen kendiliğinden kayboldu.

Servise gittiğimde bunu kontrol ettiklerini hiç sanmıyorum,  zira o kadar sürede lastikleri söküp takmaları mümkün değil. Bir dahaki gidişimde bu noktayı özellikle kontrol ettireceğim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;471939
Servise gittiğimde bunu kontrol ettiklerini hiç sanmıyorum,  zira o kadar sürede lastikleri söküp takmaları mümkün değil. Bir dahaki gidişimde bu noktayı özellikle kontrol ettireceğim.

Naçizane tavsiyem, bir süre bu sekilde kullanin. Ben de ilk başta panik olmuştum, ancak sonradan ses kaybolhnca ve benzer forumda yorumları okuyunca rahatlamiştim..... tabiii sizdeki durum aynı ise.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;471940
Naçizane tavsiyem, bir süre bu sekilde kullanin. Ben de ilk başta panik olmuştum, ancak sonradan ses kaybolhnca ve benzer forumda yorumları okuyunca rahatlamiştim..... tabiii sizdeki durum aynı ise.

Sizde de frene basmasanızda ses geliyor muydu?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunun %90 kaynagi ab uyum yasalari. Cunku eskiden fren balatalarinin icine asbest denilen bir madde koyarlardi. Bu hem yapiskan ozellikliydi hemde balatayi yumusatirdi fakat kanserojendi.Avrupali olucaz diye asbestli balata kullanimini yasakladilar o yuzden balatalar boyle sertlesiyor. Bosuna kafaniza takmayin yani ;) cok caniniz sikiliyorsa bagaja 1 kutu balata spreyi koyun 2 gunde bir spreylersiniz.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;471958
Sorunun %90 kaynagi ab uyum yasalari. Cunku eskiden fren balatalarinin icine asbest denilen bir madde koyarlardi. Bu hem yapiskan ozellikliydi hemde balatayi yumusatirdi fakat kanserojendi.Avrupali olucaz diye asbestli balata kullanimini yasakladilar o yuzden balatalar boyle sertlesiyor. Bosuna kafaniza takmayin yani ;) cok caniniz sikiliyorsa bagaja 1 kutu balata spreyi koyun 2 gunde bir spreylersiniz.

Reyiz bu kadar ilginç teknik bilgiyi nerden biliyon maşallah vallahi :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;471958

Sırf 10 kez bu sorun için bende farklı servis kapılarını aşındırdım.Aldığım cevap hep buydu.Ama ilginç bir şekilde 0 araçlarda olmuyor bu ses hep balata değişiminden sonra çıkıyor..Bu yüzden bence bu sesin çözümü vardır..

Çevrimdışı ozrfermanoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar skoda anahtarının dışına beyaz kılıf(slikon vs) arıyorum bilgisi olan varsa bana dönerse memnun olurum

Çevrimdışı HisLoN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
balata arasına taş sıkışmış gibi bi hata bu bana öyle geliyor :)(

Ugur A.

• Ziyaretçi
Peugeot 508SW, Audi A5, Ford Fiesta, Jetta, Corsa, Rapid uzunca süreler kullandığım araçlardır ve aynen Doğukan' ın bahsettiği sebapten dolayı hepsinde durmaya yakın bu ses oluyor. Hatta balata bitmeye yakınsa veya sertleşip özelliğini yitirmişse, en sonda epey bir konuşur gibi ses çıkartıyor. Taş, toz kum, vb. sıkışmışsa fren yapmadan, araç yürürken bile cızırtı şeklinde bir ses duyulur.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bendeki durum dediğim gibi hem fren yapınca hem de fren yapmadığım halde düşük süratte manevra yaparken geliyor.
Frene basınca balatadan geliyorsa dahi ilk manevrada frene basmadığım halde balatanın özeliğinden geliyor olamaz diye düşünüyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi