škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Frene Basınca Gelen Ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu ses frene basıp yavaşça durma esnasında geliyor ise sebep diskler sıcakken araba yıkadıysanız ve tekere soğuk su vurduysanız diskler eğilir bu da o yamulmaya bağlı çıkan sestir. fren tam kavrama yapamaz. ama sert frende bu sesi duymazsınız. bu sebeple arabayı kullandıysanız yıkamadan önce disklerin soğumasını beklemeniz gerekir.

ender senin hadisede bilyelerden geliyor olabilir. motora yağ çözücü sıvı sıkıldıysa bu bazen olmadık yerlere değer (yağlı kalması gereken yerler) ve bu tip durumlar ortaya çıkar.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;472038
bu ses frene basıp yavaşça durma esnasında geliyor ise sebep diskler sıcakken araba yıkadıysanız ve tekere soğuk su vurduysanız diskler eğilir bu da o yamulmaya bağlı çıkan sestir. fren tam kavrama yapamaz. ama sert frende bu sesi duymazsınız. bu sebeple arabayı kullandıysanız yıkamadan önce disklerin soğumasını beklemeniz gerekir.

ender senin hadisede bilyelerden geliyor olabilir. motora yağ çözücü sıvı sıkıldıysa bu bazen olmadık yerlere değer (yağlı kalması gereken yerler) ve bu tip durumlar ortaya çıkar.

Disklere araç sıcakken özellikle su vurdurmuyorum, yamulma olduğunu sanmıyorum, ama servise gidince bunu da kontrol ettiririm.
Motora yağ çözücü bir sıvı sürüldüğünü de sanmıyorum, serviste zaten sürmemişlerdir, yıkamacım da bana söylerdi sanırım.

Yalnız bu sabah araçtaki sesi anlatmam mümkün değil, yani öyle böyle değil. Bu sefer frene basmadığım halde öne manevrada da bu ses geldi. Düşük süratte gelmeye de devam etti bir süre. Frene basınca ise sesin arttığını far ettim. Katlanılır gibi değil bu sese. Hafta içi vaktim olmadığı servise de gidemiyorum aksi gibi, yoksa direkt sabah 9.00'da servise götürüp başında bekleyeceğim çözülene kadar.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hangi diskten geldiğini tespit edebildiniz mi?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;472066
Hangi diskten geldiğini tespit edebildiniz mi?
Diskten gelip gelmediğine de emin değilim aslında, haliyle disktense eğer hangi disk olduğunu da tespit edemedim.

Videoya çekip buraya koymayı düşünüyorum artık, ancak videoda belirgin şekilde çıkacak mı emin de değilim. Akşam bir bakayım bari.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;471962
Reyiz bu kadar ilginç teknik bilgiyi nerden biliyon maşallah vallahi :)

Kafayi kirdim bikere arabayla :)

Dogancim sifir arabada yeni balata oldugu icin bir sure bu sesi yapmiyor. Sonradan taktigin balatalar da muhtemelen fabrikanin taktigi balatalarla ayni kalitede degiller. (Yetkili servis mali olsa dahi)

Ote yandan ender abi servise bir goster belki arasina birseyler sikismistir? Cozum bulurlar saniyorum. Olmadi ben ankaraya gelince senin arabaya bi inaniyim saginda solunda ne varsa cozelim :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;472084
Kafayi kirdim bikere arabayla :)

Dogancim sifir arabada yeni balata oldugu icin bir sure bu sesi yapmiyor. Sonradan taktigin balatalar da muhtemelen fabrikanin taktigi balatalarla ayni kalitede degiller. (Yetkili servis mali olsa dahi)

Ote yandan ender abi servise bir goster belki arasina birseyler sikismistir? Cozum bulurlar saniyorum. Olmadi ben ankaraya gelince senin arabaya bi inaniyim saginda solunda ne varsa cozelim :)

İşte bir vakit bulabilsem o ses gidene kadar tepelerinden ayrılmayacağım da iş durumu malum benim biliyorsun.

Sen Focus'tan sonra benim arabaya da inanırsan illallah dersin ama:D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi o focusun 2 gunde yarisini sokup geri taktim topladim yuruyor simdi araba :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;472097
Abi o focusun 2 gunde yarisini sokup geri taktim topladim yuruyor simdi araba :)
O arabayı sorunsuz yürütebildiysen saygıyla önünde eğiliyorum:)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Balatalarınız bittiyse giderkende sürtme sesi yapar öter frenleriniz.En basitinden diskin yüzeyini soğukken elinizle bi yoklayın çıkıntı vs geliyorsa disklerde de sıkıntı olabilir.

2 ay önce bende değiştirdim fren balatalarımı trw aldım aradan 1 hafta geçti ötmeye başladı geri iade ettim şimdi italyan bir marka var ilk başta o da öter gibi oldu ama şimdi sorun yok

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;472114
Balatalarınız bittiyse giderkende sürtme sesi yapar öter frenleriniz.En basitinden diskin yüzeyini soğukken elinizle bi yoklayın çıkıntı vs geliyorsa disklerde de sıkıntı olabilir.

2 ay önce bende değiştirdim fren balatalarımı trw aldım aradan 1 hafta geçti ötmeye başladı geri iade ettim şimdi italyan bir marka var ilk başta o da öter gibi oldu ama şimdi sorun yok

Balata bittiginde araç hareket halindeyken de ses geleceğini düşünmemiştim hiç. Ancak eğer balatalar bitmeye yakınsa fren performansında düşüş hissetmem gerekmez miydi? 20.000 km. önce balataları değiştirdiğimde fren bariz zayıflamıştı.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2014, 19:46:29 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;472099
O arabayı sorunsuz yürütebildiysen saygıyla önünde eğiliyorum:)

Estafurullah abi. Cayir cayir oldu kendine geldi araba geziyo piyasada :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar sesle alakalı video ekliyorum. Özellikle videonun başındaki ses frene basmadığım halde, geri manevrada gelen ses. Sanırım bir fikir verecektir. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Kısa video:

[YOUTUBE]iJYnKZtbJSs&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Uzun videolar:

[YOUTUBE]la4XkF7Z1t8&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]-vHQKgSJmfI&feature=youtu.be[/YOUTUBE]
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2014, 22:32:59 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merakla bekliyorum abi sonucu zira radyo kapalıyken düşük hızlarda fren yapmaktan iğreniyorum artık 3 bindeki araba yaparmı bunu

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;472127
Merakla bekliyorum abi sonucu zira radyo kapalıyken düşük hızlarda fren yapmaktan iğreniyorum artık 3 bindeki araba yaparmı bunu

Normal fren sesi gibi de değil ki. Acayip kulak tırmalayan bir ses...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Böyle sinir bozucu bir duruma işi gücü bırakıp iyi bir lastikciue giderim. Ön tarafi tek tek kaldirtip, elle cevirmede once sorunlu tarafi tespit ettiririm. Taş ve ya orantısız aşinmiş fren balatasi olmalı.