škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Frene Basınca Gelen Ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Disk bayağı eğilmiş ve balataya sürtüyor gibi geldi bana

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aklıma gelen bütün ihtimalleri yazayım.Balataları yeni değiştirdim yazmışsınız büyük ihtimalle disklerinizde kenarlardan dudak yapmıştır yanik yükseklik oluşmuştur balatanın bastığı yer ile ve yeni balatalar takılınca bu kısımda sürekli temas halinda kalıyor.Çözümüde balataların kenarlarını treaşlatıp yüzeyle eşitlemek yada disk tornalanacak veya değişecek 1 sette balata takılacak :) İlk çözümü bi deneyin düzelmezse mecbur değişecek

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sesin ilacı bende...
Aynısı başıma iki kez gelmişti. Arka tekerlerde fren diskinin iç tarafında (jant tarafı değil) koruma amaçlı sac var. O sacla disk arasına taş girmiş. Önce aracı düz bir yere çekin. el frenini indirip aracı biraz geriye doğru itip sesin hangi taraftan geldiğini tespit edin. gerisi kolay. Sacı biraz zorladığınızda oluşan boşluktan taş düşer zaten. Ama aracı krikoyla kaldırıp altına girmeniz gerekebilir.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;472140
Bu sesin ilacı bende...
Aynısı başıma iki kez gelmişti. Arka tekerlerde fren diskinin iç tarafında (jant tarafı değil) koruma amaçlı sac var. O sacla disk arasına taş girmiş. Önce aracı düz bir yere çekin. el frenini indirip aracı biraz geriye doğru itip sesin hangi taraftan geldiğini tespit edin. gerisi kolay. Sacı biraz zorladığınızda oluşan boşluktan taş düşer zaten. Ama aracı krikoyla kaldırıp altına girmeniz gerekebilir.
Umarım böyle birşeydir, yukarıdaki gibi bir senaryo sonucu dünya masrafa girmem gerekir aksi halde:(

Benim de servise gitmem farz oldu. İzin alabilirsem yarın, alamazsam haftasonu servise gideceğim artık...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;472148
Umarım böyle birşeydir, yukarıdaki gibi bir senaryo sonucu dünya masrafa girmem gerekir aksi halde:(

Benim de servise gitmem farz oldu. İzin alabilirsem yarın, alamazsam haftasonu servise gideceğim artık...

Benim önceki arabam Laguna 2 de aynı sorun vardı. Burada özel servise götürdüm sadece çene yapmış frene bastığımda o ses geliyordu basit bir torna ile çene alma yapacaktı ancak bizim dahi usta taşlama ile almış aracı almaya gittiğimde disk yüzeyi mahvolmuştu. İşi bilmeyince abi böyle daha iyi oluyor deyince tamam dedim aldım sonrasında frene basmasam bile tekerleri gıcırdayan mis(!) gibi bir arabam olmuştu.  Onun için aman dikkatli olun ehil olmayan bir ustaya yaklaşmayın bile

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tekerlerklere tas yapacagina madem ustun muhendislik yapilacak jantlari soksun liftteyken biri arabayi calistirip araca ilerleme versin kendine guvenen bir baska baba yigitte donen diskin dudak yapan kismindan tasla talas alsin (torna mantigi) ama ne gerek var boyle tarzan hareketlere yokluk icinde miyiz? Git balatadan talas kaldir veya diski tornaya ver yenisini al ne bileyim yap biseyler iste :)

Bu arda koruma sacina tas sikistiysa gecmis olsun diskin yuzeyini cizmistir coktan..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En kötü senaryoyu düşünürsek; diskin biri veya birkaçında sorun varsa sadece sorunlu olanları mı değiştirmek, yoksa hepsini birden mi değiştirmek daha doğru olur? Aynı şekilde diskler değişince balataları da mı değiştirmek daha sağlıklı olur?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Önde sorun varsa önleri, arkada sorun varsa arkaları şeklinde..

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence sorun o kadar büyük değil. Beynime işleyen bu sesi çok iyi tanıyorum. Diski çizme konusuna gelince bende gözle görülen bişey yoktu.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;472172
Bence sorun o kadar büyük değil. Beynime işleyen bu sesi çok iyi tanıyorum. Diski çizme konusuna gelince bende gözle görülen bişey yoktu.

İlk önce sizin dediğiniz hususu kontrol ettireceğim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;472159
Önde sorun varsa önleri, arkada sorun varsa arkaları şeklinde..
Akif, peki diskler değişecekse o diskteki balataları da değiştirteyim mi?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen abi disk balata ne varsa degisecek. Ama biz bence yanlis yere saplandik canli gormedim ama baska biyerden geliyosa ses acayip gulerim

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;472221
Aynen abi disk balata ne varsa degisecek. Ama biz bence yanlis yere saplandik canli gormedim ama baska biyerden geliyosa ses acayip gulerim

Çıkış noktası frene basınca sesin gelmesi oldu Doğukan. Sonra frene basmasam da ilk manevrada da düşük hızda ses yapmaya başladı. Biraz da bundan buraya odaklandık. Ama dediğin gibi başka birşey çıkarsa komedi olur.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;472196
Akif, peki diskler değişecekse o diskteki balataları da değiştirteyim mi?
Disk yenilersen balatayı da muhakkak değiştir. Brembo diskler (superb e uygun var mı bilmiyorum.) 70 euro civarında. Araştır istersen. .

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;472237
Disk yenilersen balatayı da muhakkak değiştir. Brembo diskler (superb e uygun var mı bilmiyorum.) 70 euro civarında. Araştır istersen. .

Yarın sabah servise gideceğim, bakalım ne çıkacak...