škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren diskleri ortalama kaç km/yıl kullanılır?

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta sorduğum sorunun yanıtı elbette ki çok farklı koşulların değerlendirilmesiyle yanıtlanabilir. Ben, kendi aracımın durumunu anlatıp yorumlarınızı rica edeceğim. Aracım 2005 model 1.4 101 bg. special modeli. 63 bin km.de. Bu yılın başında, 60 bin km.de iken, ön balataları ilk kez değiştirdim. Arkaları da 40 binde değiştirmiştim. Ön balataların değişimi sırasında (bosch servis) tamirci arkadaş, disklerin de değişmesinin iyi olacağını söyledi. Açıkçası 60 bin km.deki bir aracın disklerinin değişmesine, olağanüstü bir durum ya da olumsuz kullanım olmadıkça gerek yoktur. Disk aşınması da kabul edilebilir ölçülerde. Bu nedenle disklerin değişmesine gerek görmedim. Yalnız şu son zamanlarda, olası bir uzun yol öncesi yine aklıma takıldı. Bir triger kayışı gibi disklerin de zamanla yorgunlaşıp, km. yüksek olmasa bile değişmesi gerekir mi? Bu konuyla ilgili bir deneyimi ya da bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşırsa çok iyi olur. Hepinize iyi günler dilerim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orjinal diskler 60.000 de bitmez kolay kolay. Servisteki arkadas olayi birazcik abartmis. Eger yuksek hizda frene bastiginizda direksiyonda tutremiyorsa hic sikinti yok devam edin. Bir sonraki balata degisiminde durumuna bakarsiniz ;)

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;472011
Orjinal diskler 60.000 de bitmez kolay kolay. Servisteki arkadas olayi birazcik abartmis. Eger yuksek hizda frene bastiginizda direksiyonda tutremiyorsa hic sikinti yok devam edin. Bir sonraki balata degisiminde durumuna bakarsiniz ;)
Frenlemeyle ya da frenleme sırasınsa titreme, sarsıntıyla ilgili bir sorun yok. Disklerin görsel  durumu ve kullanışı ilie ilgili bir olumsuzluk yok dediğim gibi. benim kastettiğim, metal yorgunluğu türünde birşey. yoksa 150 bin km. bile gitmesi gerekir bir diskin :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Disklerin üzerinde balataların neden olduğu çizikler olabilir; diskler eksenden yamulmuş olabilir,... gibi nedenlerle de erken değişim gerekebilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Titremeyi disklerdeki yamulma icin sormustum. Eger balata bitip diskleri cizmediyse hic sikinti yok. Orjinal diskler uzun omurlu olur kolay kolay carpilmazlar. Orjinal disklerimi 200.000 km de degistirdim torna islemi de gormustu zorlasam daha bi 20.000 giderdi. Yapmiskende hava kanalli brembo aldim kafam acayip rahat :)

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
33000 de aracımın yarın dısklerı degıscek onler. Direksyonda ozellılle yuksek hızlarda tıtreme mevcur. Bencede cok erken bır km 33000 anlamadıgım orjınalı 200.000 diyorsunuz. Aracım sehır ıcı ve normal sekılde kullanıyorum. 33000 de degısmesı gerekmesı sızce normal mı yoksa fabrıkasyon bır sıkıntı mı var :(

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Kullanım tarzına bağlı, şehir içinde seri kullanan çabuk yer diski. Öte yandan daha ziyade uzun yol yapan aracın diskleri de fazla km geçer. 30 binde değişeni de gördüm, 100 binde daha dudak yapmamış olanı da. ;)

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dynia;472043
33000 de aracımın yarın dısklerı degıscek onler. Direksyonda ozellılle yuksek hızlarda tıtreme mevcur. Bencede cok erken bır km 33000 anlamadıgım orjınalı 200.000 diyorsunuz. Aracım sehır ıcı ve normal sekılde kullanıyorum. 33000 de degısmesı gerekmesı sızce normal mı yoksa fabrıkasyon bır sıkıntı mı var :(
Aracın ilk sahibi misiniz, 33 bin km.yi siz mi yaptınız bilemiyorum. Ancak, daha önce de yazdığım gibi, olağan üstü bir olumsuz kullanım koşulu olmadıkça diskin, kullanılan balataların kalite ve özelliklerine de bağlı olarak, yüzbin km.yi çok rahat yapması lazım. 200 bin km de, saydığım durumlara göre doğru olabilir. Sözünü ettiğiniz yüksek hızlardaki titreme, frenleme sırasında oluyor sanırım. Frenleme olmaksızın gerçekleşen titreme, önce lastik denge ayarı olmak üzere başka sorunların göstergesi olabilir. Km.nin hepsini siz, şehiriçi olağan biçimde kullandıysanız, burada üretimle ilgili bir sorundan söz edilebilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
50km deki diski de istedikten sonra yamulta bilirsiniz. 50km boyunca bol frenli kullanip isittiginiz diski durur durmaz soguk musluk suyuyla temasa gecirdiginiz an carpilir zaten ;) muhtemelen 33000km deki disklerin basina gelen budur.
Yuksek hizda fren yapinca direksiyonda titreme yapar.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzun yolda araçları yıkatmamak gerek. disklerin baş düzşmanı dinlenme tesisleri.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;472083
50km deki diski de istedikten sonra yamulta bilirsiniz. 50km boyunca bol frenli kullanip isittiginiz diski durur durmaz soguk musluk suyuyla temasa gecirdiginiz an carpilir zaten ;) muhtemelen 33000km deki disklerin basina gelen budur.
Yuksek hizda fren yapinca direksiyonda titreme yapar.

Doğukan, ben de bir şey ilave edeyim,, ısınmış disklerle su birinkintisine bilerek veya bilmeyerek girdiğiniz an da ayını sıkıntıları ortaya çıkarabilirller.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim arka disklerinde henüz 35 binde 2 ay önce balataları değiştirdim usta 1 balata daha gider dedi ama hep dudak yapmış benim pek içime sinmedi ama değiştirmiş oldum.Birde arka diskler biraz dandik gibi geldi öndeki disklerim taş gibi maşallahı var :)

Birde şu yeni nesil balatalar lanet birşey balata bitmiyor disk bitiyor tuhaf bir durum..

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;472101
Doğukan, ben de bir şey ilave edeyim,, ısınmış disklerle su birinkintisine bilerek veya bilmeyerek girdiğiniz an da ayını sıkıntıları ortaya çıkarabilirller.

Kesinlikle haklisiniz.

Yeni degistireceginiz disklerde kalite kalite ucuz diye atlamamak lazim uzun omurlu olmasini istiyorsaniz kalitelk biseyler almak lazim

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sizce bu diskler ve balatanın durumu nedir? bu işten hiç anlamıyorum
58 binde
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2014, 10:38:17 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla ben kontrol ederken elimle kontrol ediyorum. diskin merkezi ile çeperi arasındaki kavis artmışsa artık vakti gelmiş diyorum.
aracım 155 binde, diski hiç değişmedi, balatayı da geçenlerde değiştirdim ama üstünden çıkan da fena değildi, keyfi değiştirdim.

bu parçaların değişimi biraz da kullanıma bağlı. adam karşıdan kırmızı ışığı görüyor,  hızlanıyor hızlanıyor, 20 metre kala frene basıyor, pek çok kullanıcı böyle. bu tür kullanıcılara, balata 20 bin km ancak dayanır .