škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sıcak motorda LPG ile çalışma.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Bazı LPG markalarının bazı modelleri, motor sıcaklığı 40 derecenin altına, ya da kaç dereceye ayarlıysa o sıcaklığın altına inmedikçe LPG ile çalışıyor. Kullandığı sistem bu şekilde çalışan arkadaşlarımız bunu özel olarak mı ayarlatıyor yoksa LPG ECU'sunda olan, açılıp kapatılamayan bir özellik mi? Gün içerisinde çol kez araç çalıştıran sürücüler için benzin tüketimini ciddi oranda düşürecek bir uygulama.LPG sisteöi böyle olan arkadaşlar ayrıntılı bilgi verebilir mi? İyi günler...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LPG sistemleri 30 derece ayarlı.Motor su sıcaklığı 30 derecenin üzerinde ise 10 saniyede geçiyor benimkisi

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Erzurumda kışın tüplü araçlar neredeyse hiç tüpe geçmiyordu. Eğer ayarlanan bir özellik olsa orda yaparlardı. Ancak bir de şöyle bir özellik var. Benzini biten arabalarda tüpün düğmesine basılı tutarak marş bastığınızda araç çalışıyor. Bu da soğuk arabalar da tüpte çalışabilir anlamına geliyor.
İşin aslını bir bilene sormak lazım...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;472310
LPG sistemleri 30 derece ayarlı.Motor su sıcaklığı 30 derecenin üzerinde ise 10 saniyede geçiyor benimkisi
Benim aracım da öyle. Ama sözünğ ettiğim bu değil. Örnepin, yoldan geldiniz ve aracı park edip eve gittiniz. Yarım saat, ya da bir saat sonra ( havanın sıcaklığına da bağlı olarak) yine aracı çalıştırdınız. İşte o anda araç motoru, ayarlı sıcaklığın altına düşmemişse doğrudan LPG ile çalışıyor. Yani 10-15 saniye sonra LPG'ye geçerek değil. Yaz dönemi göz önünde bulundurulursa, birkaç saat sonra bile aracı yeniden kullanacak olsanız da hiç benzin kullanmazsınız. Günde birden çok kez aracı park edip kullanan insanlar için benzin tüketimini azaltıyor bu yöntem. Her LPG sistemi buna ayarlanabiliyor mu bunu merak ediyorum.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sıralı sistem lpglerde programla çalışıyor. programda kesinlikle bahsttiğibiz özellik var. daha önceki aracımız golf4 e takılı olan landirenzoda ayarlatmıştım mesela. ancak sistemin belli sıcaklığın altına inmemesi için limitleri vardır.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;472312
Erzurumda kışın tüplü araçlar neredeyse hiç tüpe geçmiyordu. Eğer ayarlanan bir özellik olsa orda yaparlardı. Ancak bir de şöyle bir özellik var. Benzini biten arabalarda tüpün düğmesine basılı tutarak marş bastığınızda araç çalışıyor. Bu da soğuk arabalar da tüpte çalışabilir anlamına geliyor.
İşin aslını bir bilene sormak lazım...
Sizin sözünü ettiğiniz özelliği biliyorum.. ancak soğuk motorun lpg ile çalışması çok sağlıklı değil. o nedenle de sırası sistemler 40 derece civarında gaza geçmeye göre ayarlı. dediğiniz gibi, benzin bitmesi gibi zorunlu bir durumda ancak kullanılmalı bu yöntem. benin anlattığım durumda motor hala sıcak olduğu için doğrudan lpg ile çalışmasında sakınca yok.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;472339
sıralı sistem lpglerde programla çalışıyor. programda kesinlikle bahsttiğibiz özellik var. daha önceki aracımız golf4 e takılı olan landirenzoda ayarlatmıştım mesela. ancak sistemin belli sıcaklığın altına inmemesi için limitleri vardır.
o sıcaklık da, gaza geçme sıcaklığı oluyor sanırım. bazı modellerin özelliği mi yoksa her sıralı sistemde bu özellik etkin hale getirilebiliyor mu? eğer öyleyse açtırmak en mantıklısı sanırım

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tümünde olmalı özellik. lpg sistemini de bir yazılım yönetiyor. laptopla tüp ayarlanırken bunu da değiştirebilirasniz. ama sisteme zararı olur mu olmaz mı onu bilemem.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konu açılmışken ben de bir soru sorayım. lpg ye geçme en ideal ısısı nedir? en son lpgci de 20 dereceye ayarladı bana biraz düşük gibi geldi. yazılım ve kablosu var bende kaça ayarlamamı önerirsiniz?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk anda 40 derece olarqk ayarlanmıştı. sonra 30 a çekildi. birsıkıntı olmadı.