škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

CNG octavia

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı exitus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
http://skoda-auto.com/en/news/2014-02-20-octavia-g-tec

haberin detayı burda doğalgazlı octavia sürülmüş avrupada piyasaya bizim ülkemizde doğalgaz neden tutmadı dönüşümü mü yok yoksa lpg dahamı ucuz acaba

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cngyi sadece belediye otobüsleri kullanıyor diye biliyorum. Cng istasyonları yaygınlaşmadı, öteden beri LPG kullanan halkımız benzin+LPG seçiyor. Ama Avrupa'daki LPG'li araçları toplasan 2 elin parmaklarını geçmez

Çevrimdışı exitus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
montaj fiyatını bilmiyorum ama en azında alternatif bi yakıt gerçi devletimiz onu kullansak onada vergiyi basarda

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
türkiyede istanbul ankara ve yanlış hatırlamıyorsam boluda cng dolum istasyonu var. başaka yok belediyelerin kullandıkları hariç. yolda kalma ihtimali yüksek. ayrıca cng daha yüksek basınçla depolandığından tankı da ona göre kalın ve ağır oluyor. ağırlıkta araca problem yaratıyor. bunlar dez avantajları türkiye için. ancak cng lpgye göre çok daha ekonomik bir yakıt.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de cng nin yanma isi cok yuksek. Biraz yaslanmis bir arabayi yazin sikintiya sokabiliyor.

Çevrimdışı HFG35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şuan ülkemizdeki doğalgaz fiyatlarıyla octavia 100 km de 9-10 kuruş yakar... lpg ye göre hem daha güvenli hem daha ekonomiktir. avrupada cng tercihi çok fazladır bu nedenle. Fakat ülkemizde fazla vergi almak varken bunun yaygınlaşmasına pek izin verilmiyor... Doğalgaz yaygınlaşsa ve vergi yükü gelse bu sefer sanayi de ve evlerde doğal gaz kullananlar kullanamaz duruma gelir. Bir nevi devlet politikası diyelim. Bu araçların ithalatı bile yasak bildiğim kadarıyla...

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cng kullanılıyor özel araçlarda bildiğim kadarıyla. dönüşümde sıkıntı yok. ancak dolum istasyonu sıkıntısı var.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük üreticiler tercihlerini ucuzluğu ve güvenliği nedeniyle CNG'ye yöneltiyor. Önümüzdeki günlerde Euro 6 gibi emisyon standartları yaklaştıkça Türkiye'de daha çok bu üç harfi duyabileceğiz. LPG'ye göre bariz avantajlarından birisi de kapalı otopark sınırlamaların olmaması. Zira LPG havadan ağır olması nedeniye bir sızıntıda yüzeye yayılır, ancak CNG yani doğalgaz hafif olması nedeniyle yukarıya yükseldiğinden kapalı otoparkların havalandırma sistemleriyle kolayca boşaltılabilir. LPG'ye göre daha az yanıcı ve emisyon olarak da daha düşük bir sistem, ancak yaygınlaşması için ülkemizde emisyon usulü vergi sistemine geçilmesi şart. Ankara'daki çoğu otobüs CNG'lidir bu arada.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir de dizel arabaya da yapılabiliyor cng

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;473531
bir de dizel arabaya da yapılabiliyor cng

Koklar ozman araba heralde. Kmde 5 krş falan yakar heralde

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10 kr civarında yakıyor normal bir binek oto. 30 tl doğalgazla 300-350 km yol yapıldığını okumuştum biryerde. kaynagı hatırlamıyorum.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;473584
10 kr civarında yakıyor normal bir binek oto. 30 tl doğalgazla 300-350 km yol yapıldığını okumuştum biryerde. kaynagı hatırlamıyorum.

daha çok vergi ödemek daha pahalı almak varken devletimiz neden böyle basit şeylerle uğraşsın ki. CNG ymiş elektrikmiş bunlar bize basit kaçar.
bizim gibi zengin ülkelerin ihtiyacı yok böyle şeylere.

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde Bursa doğalgaz firmasına ait bir doblo gördüm. Aracın arkasında 'bu araç doğalgazla çalışmaktadır' yazıyordu. Kendi dolum istasyonları vardır. Yakıt konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorlardır ne güzel :) Aracıma LPG taktırma konusunu araştırırken CNG konusunu da araştırmıştım. Bursa'da bir tane CNG dolum istasyonu varmış ama nerede olduğunu bulamamıştım. Keşke biraz yaygın olsaydı CNG dolum istasyonları o zaman km başına 10 kuruş gibi rakamlarla dolaşırdık.  Hatta Amerikada yaygın şekilde  olduğu gibi garajımızda evimizin mevcut doğalgaz bağlantısına takılan bir aparat ile kendi yakıtımızı kendimiz doldurabilsek, böylece bugünün şartlarında ortalama bir aracın km maliyeti 5-6 kuruş gibi bir rakama tekabül etse...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla evin dogalgaz hattindan alma fikri gercekten super.. Benim angrybirde kiyamam ama yaygin olsa sirf bu yuzden dizel otomatik bir arac alir esege biner gibi binerim

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle