škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren Diski ve Balatası Seçimi?

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birkaç konu altta frenle ilgili yaşadığım soruna ilişkin konum var, bu başlığı takip eden herkes az çok biliyor. Serviste diskin ve balatanın traşlanması yoluyla bir süre sorun çözülmüştü, ancak şimdi yine ses sorunu mevcut.

Birinci tercihim Cumartesi servise gidip, eğer güvenlik açısından da sorun oluşturmayacaksa disk ve balataları bir miktar daha traşlatmak. Ancak aksi durumda tüm disk ve balataları değiştireceğim, bu nedenle şimdiden sizin bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istedim.

Kendimce yaptığım araştırmalarda 3. parti ürünler olarak Feredo, Zimmermann, EBC, Brembo gibi markaların diskleri; EBC, Brembo, Ate vs. markaların tercih edildiğini gördüm. Ancak bunların büyük çoğunluğu performans araçları için sanırım ve gereksiz.

Disk ve balata değişimiyle hem kesinlikle sessiz bir fren ve daha iyi fren performansına ulaşmayı amaçlıyorum. Ancak gördüğüm kadarıyla 3. parti ürünlerde, özellikle de performans ürünlerinde ses ve titreşim gibi şikayetler var. Bunlarla uğraşmayı hiç istemiyorum.

Sonuç olarak; gidip temiz temiz yetkili serviste orijinal disk ve balata mı taktırayım, yoksa başka marka mı tavsiye edeyim. Başka marka ise hangi disk ve balatayı tercih edeyim?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Bence;
Değişim veya tadilattan önce "yine aynı ses geliyor" diyerek servisin durumu titizlikle incelemesini sağlamaya çalış.
Bir konuda VAGCOM ile fren balata ayarının da yazılımla ayarlandığını okuduğumu hatırlıyorum. Bu tarz bir sıkıntı olabilir. Ancak şunu da belirteyim ki "abi bu disk bu! Bunda ayar olmaz" ifadesi ilk duyacağın ifade olacaktır.
Balatalar zamanla ısınıp soğumaktan sertleşiyorlar. O nedenle disklerde aşınma çok değilse,öncelikle balataları değiştirip denemekte fayda var ama disklerde de sıkıntı hissetsem ben onları da değiştirirdim gözünün yaşına bakmadan.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur Abi değiştirirsem serviste orijinalle mi değiştireyim, yoksa diğer markalara mı yöneleyim?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;473249
Uğur Abi değiştirirsem serviste orijinalle mi değiştireyim, yoksa diğer markalara mı yöneleyim?

Ender, orijinal diskin avantajı tekrar ses yapması durumunda garantiden çözersin..
Bir de fiyatlar hk. araştırma yaptın mı?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;473250
Ender, orijinal diskin avantajı tekrar ses yapması durumunda garantiden çözersin..
Bir de fiyatlar hk. araştırma yaptın mı?

Akif fiyat olarak internetten otosupermarket.com sitesine baktım. "Spor disk" olarak sadece Brembo var bizim araçlar için, ancak orada da "Brembo Max" yok, normali var. Onun fiyatı ön arka toplam 300-TL civarı. Brembo standart balata ön 143-TL, arka 133-TL. Fiyat olarak ulaşılabilir balata olarak bunun haricinde EBC Green var, ön 275-TL, arka 225-TL.

Burada Atılgan VW var Şaşmaz'da, onu aradım; Brembo normal diskler ve ATE balatalar için toplam 650-TL dedi.

Not: Konuya Fransız biri olarak; diskler 2'li geliyor da balataları 2 arka 2 ön toplam 4 balata olarak hesaplamam lazım değil mi?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de orijinal için fiyat al, tahminen disk için daha yüksek fiyat olacak..
balatalar da takım olarak gelir.
1 tk ön 1 tk arka şeklinde alacaksın..
ör: brembo için ön+arka toplam 276 TL ödeyeceksin..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;473257
Bir de orijinal için fiyat al, tahminen disk için daha yüksek fiyat olacak..
balatalar da takım olarak gelir.
1 tk ön 1 tk arka şeklinde alacaksın..
ör: brembo için ön+arka toplam 276 TL ödeyeceksin..

Geçen gittiğimde ön disk ve balata için fiyat almıştım servisten. Normalde 440-TL, kampanya ile sanırım 330-TL civarına gelir. Arkalarla birlikte 650-TL civarı olur orijinali.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anladığım kadarıyla brembo normal disk  ve brembo balata 580 TL
orijinal disk balata 600 TL ye gelecek.
Tavsiye edecek tecrübem olmadığı için, ben karasız kaldım.

Kendim bu durumda olsam diye düşündüm; brembo alırdım :D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;473270
Anladığım kadarıyla brembo normal disk  ve brembo balata 580 TL
orijinal disk balata 600 TL ye gelecek.
Tavsiye edecek tecrübem olmadığı için, ben karasız kaldım.

Kendim bu durumda olsam diye düşündüm; brembo alırdım :D

Brembo benim de aklımı çeliyor da belli bir süre sonra ses falan yapmaya başlarsa kafayı yerim. Bir de Brembo da Brembo'nun spor değil standart diski ve balatası olacak, yani bizim bildiğimiz o meşhur Brembo'lar gibi okur mu emin değilim.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Orijinal mi Brembo mu sorusunu Doğukan Reyiz' e sorardım ben olsam.
Benim anlattığım tamamen orijinal parçalar kullanma durumu için idi.

Çevrimdışı superb75

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Trw veya bosch kulanabilirsin fiyatlari hemen hemn ayni kaliteli urunlerin
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2014, 22:41:17 Gönderen: superb75 »

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yetkili servis kampanyası bitti 12 Temmuz son idi fiyatlar biraz daha yükselmiştir diye düşünüyorum.Yetkili serviste Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bulamıyorlar mı?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pharnakia;473318
Yetkili servis kampanyası bitti 12 Temmuz son idi fiyatlar biraz daha yükselmiştir diye düşünüyorum.Yetkili serviste Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bulamıyorlar mı?
Kampanya 26 Temmuz'a kadar uzatıldı diye biliyorum ben.

Sorunun kaynağı balatanın diske sürtmesi aslında. Dediğim gibi traşlanma yöntemiyle bir süre ses gitmişti, şimdi tekrar başladı; muhtemelen tekrar traşlayalım diyecekler, ancak traşla traşla nereye kadar. Bir de sonuçta traşlama işi manuel yapılıyor, tüm disk ve balataların tamamen eşit miktarda traşlanması da çok mümkün gelmiyor bana. Bu nedenle direkt disk ve balata değiştirsem mi diye düşünüyorum ben de.

Çevrimdışı audilover

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben olsam ebc yi listeye bile koymazdim ben o hatayi yaptim sonrasi cok kotu bir pismanlik ve olan 1500 lirama oldu.Ebc hem tutmaz hemde inanilmaz sesli bir balatadir.

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;473320
Kampanya 26 Temmuz'a kadar uzatıldı diye biliyorum ben.

Sorunun kaynağı balatanın diske sürtmesi aslında. Dediğim gibi traşlanma yöntemiyle bir süre ses gitmişti, şimdi tekrar başladı; muhtemelen tekrar traşlayalım diyecekler, ancak traşla traşla nereye kadar. Bir de sonuçta traşlama işi manuel yapılıyor, tüm disk ve balataların tamamen eşit miktarda traşlanması da çok mümkün gelmiyor bana. Bu nedenle direkt disk ve balata değiştirsem mi diye düşünüyorum ben de.

:) Şansa Bak maaştan önce ne zoruma gitmişti cebimdeki son parayı vermek