škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda rapid ortalama tüketim

mehmeta · 57 · 13448

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmeta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar arabamı alalı 6 gün oldu ve gerçekten çok çok az yaktığını farkettim yaklaşık 130 km yol yaptım bugün ve ortalama yakıt 3.5lt/100km oldu. Gerçekten yakıt konusunda cimri bir araba Rapid 1.6 Tdi.Yakıt açısından kafasında soru işareti olanlar için kuşkusuz öneriyorum Rapid'i.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: mehmeta;473544
Arkadaşlar arabamı alalı 6 gün oldu ve gerçekten çok çok az yaktığını farkettim yaklaşık 130 km yol yaptım bugün ve ortalama yakıt 3.5lt/100km oldu. Gerçekten yakıt konusunda cimri bir araba Rapid 1.6 Tdi.Yakıt açısından kafasında soru işareti olanlar için kuşkusuz öneriyorum Rapid'i.

3.5 çok iyi, 92'lik hdi bile uzun yolda o rakama ancak düşebiliyor sakin kullanımda. 130 km şehir dışı mı, rakım farkı var mı, ortalama hız ve yük ne civarda?

Çevrimdışı mehmeta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;473574
3.5 çok iyi, 92'lik hdi bile uzun yolda o rakama ancak düşebiliyor sakin kullanımda. 130 km şehir dışı mı, rakım farkı var mı, ortalama hız ve yük ne civarda?

Arabada 4 kişiydik, rakım 950 civarıydı. yaklaşık 20kmsi şehiriçi 110u şehirdışı kullanım oldu. Ortalama hız 89km yanlış hatırlamıyorsam.

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kitapçığın 106 sayfasına göre 80 km/h de A l/100  harcıyorsa 160km/h de yaklaşık 2 katını harcıyor. bu değelere göre doğru orantı kurulabilir.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
TDI DSG araç 9bin kmde. Karışık tüketimde yol bilgisayarına göre 5.1 litre, pompa hesabıma göre 5.36 litre.

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar 1.2 tsi kullanıcısıyım aynı tıp arabası olan arkadasların ortalama tuketımı nedır acaba paylasabılurler mu

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 44cihan44;479906
Arkadaslar 1.2 tsi kullanıcısıyım aynı tıp arabası olan arkadasların ortalama tuketımı nedır acaba paylasabılurler mu

Bizde 1.2 TSI kulllanıcısıyız. Ankara'da şehiriçi 30-35 kuruş arası yakıyor.

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Emre hocam senı bılıyorum zaten :) hocam bu verıyı depo hesabı mı yoksa yol bılgısayarına gore mı verıyorsun burde oryalama hız ne kadar oluyor genelde bılgu verırsen ıyı bır paylasım olur trsekkurlet

Çevrimdışı ali uslu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben de 1,2 Tsi kullanıcısıyım.. sürekli Kocaeli'ye gidip geliyorum, İstanbul'da oturuyorum.. Kocaeli'ye gidip gelirken gidiş yolunda sakin kullanımda 4,8 L/100 KM, geliş yönünde ise yolundanmıdır bilinmez 5,2 L/100 Km olarak ölçüyorum.. kendi ölçümümde ise tam dolu deponun %40'ını Kocaeli yolunda geri kalan kısmını İstanbul içinde harcadığımda 31 Krş olarak ölçtüm.. İstanbul içi diğer ölçümünde ise 34 KRş çıkmıştı..

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alı hıcam ıstanbulda cok ıyı deget gercekten ,Olcumlerınızı deppya gore mı yol bılgısayarına gore mı olctunuz hocam bır de ortalama hızınız ne kadar oluyor

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar iş yerim 15 km uzakta, şehir içi 100 tl mazot ile 460 km yaptım rekor bende sanırım,

sahil yolundan gidiyorum, lastik basıncı ve motoryağı çok önemli...

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tdı araclar ıcın zaten sorun yık hocam yogun trafıge de gırmıyorsan sorun yok ama benzınlı araclarda durum degısıyor ben 6 km sabah 6 km aksam toplam 12km yol yapıyorum her etapta ortalama 6-7 kere dur kalk yapıyorum ırtalama hızım 21 - 23 ya da 25 oluyor bazen dusuyor da ama araba sankı bıraz fazla yakıyor bılemıyorum ortalama falan vardır rahat yol bılgısayarına cok guvenmıyorum depo hesabı da yapamadım dogrusu ama sankı tuketımım 38-40 krslara cıkıyor sızce bu yola gore normal mı araba 1.2 tsı
Bır de depo hesabı ıle yol bılgısayarını karsılastıran oldu mu gercek tuketımı ne oranda verıyor

Çevrimdışı ali uslu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cihan Bey, benim verdiğim ilk değerler aracın kendi değerleriydi..uzun yolda (2-3 saatlik yol) ilk 20 dakika da 6 L/100 Km'den aşağı doğru düşüyor..ortalama 100-120 KM ile ile gittiğimde en son 4,8 L/100'de takılıyor..ne yaparsam yapayım daha aşağısını göremedim .. (Aracım 1,2 TSi) şehir içinde zaten ekrana bakmıyorum..full depodan yaktığımı hesapladığımda ise 34 K-35 KRş'u gördüm.bugün tekrar doldurdum, artık bi kaç haftaya yazarım sonucunu..   :)

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
RUzun yolda her arac gıbı bızım arabalarda az yakuyor ama sehır ıcınde sankı cok yakıyor gıbı geldı yukarıdabyazdıgım gıbı asagı yukarı her 1 km de dura dura gıdıyor normal mı anormal mı bılemedım haa hos depo hesabı yapmadım ama tuketım fazlangıbı agresıf de kullanmıyorum arabayı trafıkte ama bılemedum pekı hocam aracı surus bıcımınız nsl ben vıtes tavsıyelerıne de uyuyorum genelde 1600-2200 devırde surmeye calısıyorum ama 1-2-3 yukarı vıtes atamıyorum zaten qtsamda arabq 1200 devıre dusuyor hemen mesela 3 den 4 e atınca dıger tuketım degerlerınız  de bekluyoruz hocam

Çevrimdışı ali uslu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
daha önce forumda gezinirken aracın maximum torku 1500 devirde ürettiğini okumuştum, bu yüzden eski arabalarda alışık olduğumuz 2500-3000 devire hiç çıkarmıyorum zaten vites yükseltme uyarısı 2000 devirde geliyor. yol şartları arabayı zorlamadığı sürece bende 2000 devirde vitesi değiştiriyorum en fazla 2500 devirde kullanıyorum.. benzinli motorun sessizliği, turbonun performansı, aracın yol tutuşu, dinamiği.. bi octi değil belki ama yolsa başka rapid gördüğümde bile hayranlıkla bakıyorum.. :) bence aracımızda çok yakmıyor.. piyasadaki 1,6 motor tüplü araçlarla hemen hemen aynı yakıyordur, az bi fark da varsın olsun.. zaten az bi kilometre yapıyormuşsunuz o krş luk farklar binlerce kilometre yaptığınızda kayde değer paralar yapıyor.. :) uzun yol yapıyorsanız az yakıyor, kısa yolda çok yaksa bile (30-40 krş) zaten yol kısa ne kadar yakabilirki.. bence aracınızı eleştirmeyin, tadını çıkarın.. :)