škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yedek yakıt deposu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçta deponun 7 litresinin yedek olduğu söyleiyor ama bu nasıl bir sistem le çalışıyor yedek devreye girdiğini nasıl anlıyoruz. ayrıca passat kullanan bir arkadaşın dediğine göre yedek depoyu dolduruken yakıt girişinde ayrı bir göz varmış onu açıp yedeği doldurmak gerekiyormuş velhasıl bu dedek yakıt olayı ne dir ne değildir anlayamadım. değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende seninle aynı düşüncelerdeydim biraz araştırdım ama pek bir sonuç elde edemedim.. bana göre deposu bazı hatchback araçlardan daha ufak arabayı ilk galeriden cıkarttım range 0 gösteriyordu en yakın benzin istasyonuna gittim 46 litrede pompa atmıştı ben 60 lt yakıt almasını beklerdim isterdimde böle yakıt cabuk bitiyormus gibi his oluyo :D

Çevrimdışı volkidans

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: medcezir03;473964
bizim araçta deponun 7 litresinin yedek olduğu söyleiyor ama bu nasıl bir sistem le çalışıyor yedek devreye girdiğini nasıl anlıyoruz. ayrıca passat kullanan bir arkadaşın dediğine göre yedek depoyu dolduruken yakıt girişinde ayrı bir göz varmış onu açıp yedeği doldurmak gerekiyormuş velhasıl bu dedek yakıt olayı ne dir ne değildir anlayamadım. değerli yorumlarınızı bekliyorum.

yedek depo değil genleşme tankı.doldurulmaması tavsiye ediliyor.kullanma kılavuzunda yazar.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o dediğiniz genleşme tankıdır doldurulması özellikle yazın doldurulması hiç tavsiye edilmez çünkü yakıt ısındıkça genleşir ve depo gırtlağa kadar doluysa araç yakıtı dışarı atar bu tecrübe peugeot 308 de bi abimizin arabasında başımıza gelmişti ama bu tank olunca oraya atıyor yaklaşık 7 litredir.Depo kapağının ağzında küçük bi aparat vardır oraya basınca depodaki mazot genleşme tankına gider.Depoyu genleşme tankı dahil ful doldurduğunuzda ise araç ilk olarak oradaki yakıtı kullanır.Ben istanbuldan dolduruyorum boluya kadar ibre kıpırdamıyor oradan sonra düşüyor.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia I de depo kapagının az asagısında gözüküyor idi, yakıt gözükene kadar doldurduktan sonra benzinci pompanın ucuyla o tusa bastıgında yakıt içe gidiyor ve 7 litrelik daha yakıt koyabiliyorsunuz, fakat genleşme tankı oldugundan doldurulmaması gerekiyor, yani tehlikeli,

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sonuçta uzun yola gidilecekse doldurulabilir ama değil mi? ben de deponun küçüklüğünden muzdaribim. anca 43 lt filan alıyo. bugün bi bakarım artık nerdeymiş düğmesi.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
depo 45 lt zaten ama bende genelde uzun yola giderken dolduruyorum şehiriçi kullanımda doldurmuyorum.Depoyu ful doldurun ve kapağın orada küçük bi zamazingo var pompacı bilir zaten ona bastınmı yakıt yedek depoya gider zaten sesi duyarsın

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
beyler bu yedek depo şehir efsanesi yok öyle şeyler inanmayın yahu bu tip laf edenlere bunlar sidik yarışçısı.yedek depo diye bir şey yok.bu hurafe yol bilgisayarının ne olduğunu ne demek isteğini anlamayan saf arkadaşların yorumunda üretikleri efsaneler.aracın yol bilgisayarında depodaki yakıtla tahmini gidilecek mesafe 0 gösterip de aracın yinede yol yapmasını anlayamayan arkadaşların anlamsız uydurmalarıdır.orda ki değerler ta deponuzu fulledinizden itibaren aracın yol bilgisayarının tahmini değerleridir 0 sıfır göstediğinde benden bu kadar depoda kalan yakıtla daha ne kadar yol gidersin bilmiyorum iş senin maharetine kaldı diyor ve bu esnada depoda azami 6 litre yakıt kaldığı anlamındadır ve bunu bazıları yedek depo sanıyor yada sandırılıyor.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MaÇaHeL;474001
beyler bu yedek depo şehir efsanesi yok öyle şeyler inanmayın yahu bu tip laf edenlere bunlar sidik yarışçısı.yedek depo diye bir şey yok.bu hurafe yol bilgisayarının ne olduğunu ne demek isteğini anlamayan saf arkadaşların yorumunda üretikleri efsaneler.aracın yol bilgisayarında depodaki yakıtla tahmini gidilecek mesafe 0 gösterip de aracın yinede yol yapmasını anlayamayan arkadaşların anlamsız uydurmalarıdır.orda ki değerler ta deponuzu fulledinizden itibaren aracın yol bilgisayarının tahmini değerleridir 0 sıfır göstediğinde benden bu kadar depoda kalan yakıtla daha ne kadar yol gidersin bilmiyorum iş senin maharetine kaldı diyor ve bu esnada depoda azami 6 litre yakıt kaldığı anlamındadır ve bunu bazıları yedek depo sanıyor yada sandırılıyor.

iyi de ortada bir fiziksel gerçek var anlatılanlara göre. depo dolduktan sonra yakıt kapağının ordaki zamazingoya dokununca 5-6 lt yakıt nereye gidiyor o halde.

ben yakıt 0 ı gösterdikten sonra çizgi de iyice dibe vurduktan sonra bir miktar gittim ve aldığım yakıt 43 lt idi. kullanım kılavuzunda 50 lt yazıyor.

haa bunun yanında genleşme bölümü oldukça mantıklı. sonuçta (özellikle benzin) yakıt genleşiyor sıcaklıkla. böyle olunca da sızmayı engelleme adına ek bölme yapılması çok mantıklı geldi bana.

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bildiğim kadarıyla bizim araçların depo kapağının oralarda basılacak bir tuş felan yok ben bulamadım pompacı da bulamamıstı bilen birisi resmini cekip koyabilir mi ?

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi haberini bulamadım, bulgaristandan yakıt ucuz diye depo kapağına kadar dolduran bir uyanık (hatta arabası da fabia sedan idi), yolda yakıt genleşiyor ve kapaktan taşıp tekere gidiyordu, oradan da tekerden kıvılcım alıp , araç patlıyordu.

Çevrimdışı HFG35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bahsedilen genşleşme tankı benim bildiğim ve kullandığım btün vag araçlarında vardı. Kesinlikle doldurulmaması tavsiye ediliyor.

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar o depo dolum ağzında gördüğünüz düğme felan  değil o kapak takuzu yahu kaucuk kapak katozu yalıtım için oraya konmuş bir takoz düime felan değil.genleşme meseleside zaten her aracın yakıt tankında zaten bulunan bir özelliktir depo hava koşullarına göre bşr miktar zaten genleşir ama öle 6-7 litre yakıt fark ettirecek kadar değil tabi.yol bilgisayar ekranında sıfırı görüp yakıt ibreside tam dibe vursa dahi depoda halen bulunan  yakıtla araçla en az 100-160 km  arası yol gidebilirsiniz tabi bu aracın yükü gittiği yolun yapısı ve trafik akışına vede kullanım tarızına göre değişiklik gösterdiğinden 100-160 arası oynuyor,yani araç tamamen stop edenedek (ki bunu dizel yakıtlı aracı olanlara davsiye etmem)kullanmadığınız sürece depo kapasitenizin kataloglarda yazdığı kapasite değeri kadar yakıtı depoya dolduramazsınız hatta araç kendiliğinden stop edenedek kullanmış olduğunuz aracın deposu 50 litre ise tam 50 litre yakıt almaz + sı -si muhakkak olur.yani aracı stop edenedek kullanmadığınız sürece depoda yakıt kaldığından 43-44 litreden 49 litreye kadar yakıt alabilirsiniz buda göstergeleri pek umursamadan kullanma cesaretinize göre değişkenlik gösterir.Ama siz siz olun benim yakdıklarımdan hırslanıpda rekora gçtmeye çabalamayın sakın kendinize ve aracınıza zarar verebilirsiniz ALLAH göstermesin...Lütfen ÖNCE Güvenlik.

Çevrimdışı volkidans

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
skoda octavia kullanma kılavuzu sayfa207 de aynen şöyle yazar
"kurallara uygun çalışan otomatik yakıt tabancasının ilk durmasındanyakıt deposu dolmuştur.yakıt doldurma işlemine devam edilmemelidir.aksi takdirde genleşme hacmide doldurulur. depo hacmi 50 lt bunun 7 litresi yedektir."