škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yedek yakıt deposu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkidans;474131
skoda octavia kullanma kılavuzu sayfa207 de aynen şöyle yazar
"kurallara uygun çalışan otomatik yakıt tabancasının ilk durmasındanyakıt deposu dolmuştur.yakıt doldurma işlemine devam edilmemelidir.aksi takdirde genleşme hacmide doldurulur. depo hacmi 50 lt bunun 7 litresi yedektir."

ben bu yakıt girişine hem kendim baktım hem de benzincide sordum. genleşme bölümünü açan düğme/aparat/zımbırtı her ne ise böyle birşey yok. yukarıdaki ifadeden ve yazılanlardan da araçların "yakıt al" uyarısının psikolojik olduğunu her halükarda dibi görsek bile bir miktar daha gidilebileceğini düşünüyorum.

yukarıdaki ifadeden de şahsen yedek olan 7 litrenin de hali hazırda dolu olduğunu ve olur da şuursuz bir sürücü çıkar "yakıt bitti" göstergesinden sonra bi 100 km daha yapar diye yedek yakıt için ayrıldığını düşünüyorum.

Çevrimdışı volkidans

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;474886
ben bu yakıt girişine hem kendim baktım hem de benzincide sordum. genleşme bölümünü açan düğme/aparat/zımbırtı her ne ise böyle birşey yok. yukarıdaki ifadeden ve yazılanlardan da araçların "yakıt al" uyarısının psikolojik olduğunu her halükarda dibi görsek bile bir miktar daha gidilebileceğini düşünüyorum.

yukarıdaki ifadeden de şahsen yedek olan 7 litrenin de hali hazırda dolu olduğunu ve olur da şuursuz bir sürücü çıkar "yakıt bitti" göstergesinden sonra bi 100 km daha yapar diye yedek yakıt için ayrıldığını düşünüyorum.

doğru söylüyorsunuz kapak filan yok belki belli seviyeden sonra çatal vardır bunu sorarım.yakıt al uyarısı son çeyrekte yanıyor ortlalama yakıt tüketimine göre 90 km civarı gidiyor.bu da 5 lt ye denk geliyor cuma günü ışık yaktığı anda yakıt aldım 45.7 litre yakıt aldı havalar soğuduğunda tekrar deneme için doldurcam bakalım 52 lt aldırabilecekmiyiz çünkü geçen depo kapağını açtım içinde basınç oluşmuştu..

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende bu konuyu çok araştırdım. Yedek depo diye bir şey yok genleşme tankıdır. Kitapçığında yazar.

Yakıt ısıdan dolayı genleştiğinde fazlası buraya akar. İkisini de doldurmak yakıt deponuza zarar verebilir benden söylemesi. :srk:

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun yıllardır süregelen bir tartışma.. O depo genleşme tankıdır. Adı üzerinde fazla ısı artışı olursa genleşen yakıtın depoyu patlatmasını veya depo ağzından çıkmasını önler. Doldurmak her ihtimale karşı sakıncalıdır bence. Ama benzinci "Abi yedek depoyu da doldurdum" veya " Yedek depoyu doldurayım mı?" der. O yüzden kafa karısır :ok: :)

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
geçen benzinci abi iznim olmadan orayı doldurmaya çalıştı, azarlayınca afalladı, hatasını kabul etti

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
her şeyin fotoğrafını çeken arkadaşlar şu deponun veya düğmesinin resmini çekip koysalarda bizde rahatlasak

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;475004
her şeyin fotoğrafını çeken arkadaşlar şu deponun veya düğmesinin resmini çekip koysalarda bizde rahatlasak

çekemez kimse çünkü öyle bi düğme yok.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 1 imde oyle bir dugme var idi, pompanin ucuyla basiyordun.
Ama yenilerde dugme tarzi bisey olmayabilir,

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yedek depo konusu yıllardır tartışılıyor o konuda yorum yapmayacağım :)  peki bu arabanın yakıt deposu kaç litre.  Ben depoyu devamlı sonuna kadar kullanıp fullerim bugüne kadar aldıklarımın yarısı 44.xxx yarısı 49.xxx de kaldı. Her defasında pompacıyı zorladım arabayı salladım yinede bu rakamları geçmedi. Yani anladığım şu Max 50 lt onu geçmeyecek kesin ama 45 de neden bazen takılıyor.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
pompa tabancasıda doluma duyarlıdır. yakıt seviyesi tabanca ağzına geldiğinde tetik atar. pompacı tabancayı biraz geri çekip habire doldurmaya çalışır. bazılarıda arabayı sallayıp çok dolsun diye uğraşır. bu beyhude çabalar ise boşunadır. ne olocakki 3 lt daha az alsa memlekette kıtlık mı var. :-))

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;475037
pompa tabancasıda doluma duyarlıdır. yakıt seviyesi tabanca ağzına geldiğinde tetik atar. pompacı tabancayı biraz geri çekip habire doldurmaya çalışır. bazılarıda arabayı sallayıp çok dolsun diye uğraşır. bu beyhude çabalar ise boşunadır. ne olocakki 3 lt daha az alsa memlekette kıtlık mı var. :-))

o kıtlıktan değil, taşıt tanıma sistemiyle alınan beleş yakıttan :):)

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;475085
o kıtlıktan değil, taşıt tanıma sistemiyle alınan beleş yakıttan :):)

benim çabam aracın yakıt deposunun kaç litre olduğu ve bir depo ile kaç km yol yapılacağının tespiti içindi.

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;475037

benim çabam aracın yakıt deposunun kaç litre olduğu ve bir depo ile kaç km yol yapılacağının tespiti içindi.

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yakıt göstergesi ve yol bilgisayarının baz aldığı yakıt seviyesi deponun en alt seviyesinin biraz üzerindedir. çay bardağının dibinde kalan çay gibi düşünün. depolarda o miktar octavia için 7 litredir. menzil 0 km gösterdiğinde araca 55-7:48 litre yakıt alırsınız. 2 ay önce şehirdışında 0 menzil ile 90 km yol yaptım. ( yolda kalma korkusu bayaa bi terletti :))
ancak motorun sağlığı açısından çeyrek deponun altında aracın kullanılması pek tavsiye edilmez. Çünkü yokuş aşağı gidilen yerlerde yakıt motora gitmez ise yanma odalarında basınç azalır ve bu da motorda vuruntu meydana getirir. ilerisi piston segmanları, piston, lineer hasarına doğru yol açabilir.

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ayrıca mayıs ayındaki uzunyol yakıt tüketimini söylüyorum. ort 4,7 lt, gidilen yol 820km menzil yol bilgisayarının gösterdiği 250 km. alınan yakıt 199 tl. ort tük 0,242 tl.  uzunyoldan sonra ilk 15000 bakımına aracım girdi. 1,4 tsı manuel octi