škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

devreden çıkmayan klima

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı imhotep_61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 1.4 16v 2001 fabia mı yeni aldım ve aranıza katıldım. Ama araç dakka 1 gol 1 canımı sıktı. Klima kompresörü sürekli çalışıyor. AC düğmesine basıyorum, 2 saniye sonra kendiliğinden ışığı sönüyor ve diğer basmalarıma yanıt vermiyor. Klima fanı 0 konumundayken ızgaralardan dışarıdaki sıcak havayı vermesi gerekirken buz gibi hava geliyor. Sanki kompresor sürekli devrede.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
klima devreden çıktıktan bir kaç dk sonra da soguk hava gelmeye devam eder. durum sürekliyse bi göstermek lazım servise. zira yakıt tiketimi artar.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
klimayı kapattım diyelim aradan birgün geçsin hava kanalları açıksa hafif bir serinlik geliyor ama buz gibi bir hava olmaz o hava fan açıkken en fazla 2-3 dk sonra kesilir. sadece ızgalar açıkken hava geliyor bazen

Çevrimdışı imhotep_61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
AC düğmesi yanmıyorken bile sürekli soğuk hava geliyordu. dolayısıyla tüketim 30kr çıktı. Bugün gittim klima elektrik kablosunu kestirdim, araba klimasız oldu ve düzeldi. Elektrik arızası gibi duruyor. Bayramdan sonra bakacaklar..:mad:

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sadece siğortayı çıkarsalardı. kablo kesme falan olmasaymış.
konfor benyninden de olabilir. en nihayetinde düğmeleri kontrol eden o. bilgisayarla arıza tespiti yaptıron bence.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cins bir durum. Konfor beyninden ziyade klima kontrol paneli (altinda 2 adet torx civata tutar civatalari aldiktan sonra flaplarin kontrol cubuklari vardir dikkatli sokulurse kolay biseydir) icindeki bir arizadan da olabilir. Sokulmesi konfor beynine nazaran daha kolay oldugu icin once onun icinde hata aramak lazim. Orasi temizse konfor beynine yonelmek lazim. Bilgisayara baglayinca birsey cikacagini sanmiyorum.

Birde sizin soylediginiz durumda klima kompresorunun calistigindan emin olun oncelikle.

Çevrimdışı sanandreas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benzer durumu bende yaşıyorum aracım 2001 fabia comfort 1,4 16v havalandırma ızgarasından sürekli soğuk hava geliyor buzdolabı kapağı açık olurya o misal :)
Aracımı geçen hafta aldım motor bölümüne baktığımda klima kompresöründen bir kablo çekildiğini farkettim lakin bayram seyran daha sonraya bıraktım,yakıta gelince 20 tl lpg ile 90 km gitti

Çevrimdışı imhotep_61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cumartesi gidip baktıracağım. Sorun sonucunu yazarım.

Çevrimdışı sanandreas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar,araştırmalarım doğrultusunda bunun bir sorun değil özellik olduğunu öğrendim yani sıcak-soğuk ayarı yapan kumanda orta konumda olacak tam mavide olduğu zaman kompresör  devrede oluyor bu özelliğin adı yarı otomatik klima olarak adlanırılıyor.
Kullanmak istemediğiniz zaman konumu resimdeki gibi olacakmış.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sanandreas;474628
Selamlar,araştırmalarım doğrultusunda bunun bir sorun değil özellik olduğunu öğrendim yani sıcak-soğuk ayarı yapan kumanda orta konumda olacak tam mavide olduğu zaman kompresör  devrede oluyor bu özelliğin adı yarı otomatik klima olarak adlanırılıyor.
Kullanmak istemediğiniz zaman konumu resimdeki gibi olacakmış.

klima kompresörü sadece "ac" tuşunu aktif hale getirdiğimizde devreye giriyor diye biliyordum. ac devre dışı iken sadece dışardan hava alır diye biliyorum. diğer arkadaşların da bilgilerini paylaşmasını bekleyelim. açıkcası dediğiniz gibi bir durumun olmasına pek ihtimal vermiyorum.  hatalıysam da şimdiden kusura bakmayın
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2014, 14:34:51 Gönderen: B.fabia »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yarı otomatik yani climatic şudur: İstediğin sıcaklık ayarına düğmeden getirirsin, o sıcaklığın üzerine çıktığında devreye girer, soğutur, devreden çıkar, iç ortam ısınınca yeniden devreye girer  ;) Sürekli çalışmadığı için devreden çıktığı anlarda ekonomi sağlar

Mavide en dibe dayarsan (en soğuk) kesintisiz çalışır.

Tabi klima devrede olacak, ışık yanacak

Çevrimdışı sanandreas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
O halde bizim fabialarda sorun var ilginç bir sorun

Çevrimdışı imhotep_61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
AC tuşu devrede değilken de kompresör çalışıyordu, hatta fan ayar düğmesi 0 konumunda iken bile. Dışarıdan sıcak hava geleceğine kompresör sürekli aktif olduğundan soğuk hava geliyordu.
Kumanda paneli arızalı çıktı. Belki de başka arıza var. Cunki çıkmalardan bulduğumuz 4 panel de çalışmadı. Bizde panelin kompresör elektrik çıkışına ilave ışıklı düğme taktık ve sorun çözüldü. Panel üzerindeki AC düğmesinden degil yeni düğmeden açıp kapatıyorum artık.