škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Fabia 1.4 16 V Klima Sorunu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EmayCaliskan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Yaklaşık 2 ay önce Skoda Fabia aldım. Aldığım gibi direkt servise soktum ve klimaya dair 3 parça değişti. Parçalar şunlar ;

-Klima gazı basıldı
-Klima yağı değişti
-Polen filtresi değişti

Bunlar yapıldıktan sonra klima çok güzel çalışmaya ve soğutmaya başladı.Ama 3-4 gün önce denize gittim ve giderken fark ettim ki klima soğutmuyor,çalışmıyor.Gaz kaçağı gibi ses geliyordu. Bugün arabayı elektrikçiye götürdüm ve dediki '' arabanın gazı kaçmış ve gazı kaçıran bir delik var onu bulmamız lazım, delik kopresördeyse kompröserü değiştirmeliyiz ama başka bir yerde de olabilir '' bu konuşmadan sonra en fazla ne kadar tutar diye sordum ve yaklaşık 2000 TL dedi ve biraz beni ürküttü. Acaba böyle sorun yaşan varsa veya sorun hakkında bilgisi olan beni aydınlatabilir mi ?

Şimdiden teşekküler...

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hoşgeldiniz.
klima hiç mi sogutmuyor yoksa yeteri kadar mı soğutmuyor.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hımm.
tavsiyem bir de servise götürün. arıza tespiti yaptırın. 2000 tl büyük rakam.
bir tek ustanın sözüyle o kadar masraf yapmayın.

Çevrimdışı fabia vrs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim arkadasin arabasında benzer sorun vardı fakat kompresör değişti okadar tutmadı sifirini 1200 tl orjinali alman yan sanayi 800 tl ikaçağı ultraviyole ışıkla bakarak gorebiliyosunuz ustanın da o ışık olması lazım kafaya göre olmaz is birde içeride bulunan klima isi sensörü ne baktır onun ucunda cıva var o yanmışsa ondan soğutma yapamaz kompresör en son işin olsun kompresör çıkan bir boru var aşağıya doğru inip u biçiminde geri dönen boru odada kaçak olabilir kaçak olsa bile hemen bitmez gazi

Çevrimdışı fatih54gedik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar;

Benim aracım 1.4 16V 101hp Fabia.
3 gün önce aracı evin önüne park ettikten sonra bu aksam çalıştırıp klimayı actigimda ısıtma yapmadı. 5 dk bu şekilde çalıştırdım ama nafile. Sonra AC butonunu kapattım. Hararet ibresi ortaya geldiğinden dolayı kalorifer ısıtsın bari dedim ama olmadı.. Üflenen hava sıcaklığı her iki durumda da soğuk. 15 dakikadan fazla bekledim kapatıp açtım fakat aynı durum değişmedi..
Ne olabileceği konusunda fikri olan varmı. ?

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatih54gedik;492329
Merhaba arkadaşlar;

Benim aracım 1.4 16V 101hp Fabia.
3 gün önce aracı evin önüne park ettikten sonra bu aksam çalıştırıp klimayı actigimda ısıtma yapmadı. 5 dk bu şekilde çalıştırdım ama nafile. Sonra AC butonunu kapattım. Hararet ibresi ortaya geldiğinden dolayı kalorifer ısıtsın bari dedim ama olmadı.. Üflenen hava sıcaklığı her iki durumda da soğuk. 15 dakikadan fazla bekledim kapatıp açtım fakat aynı durum değişmedi..
Ne olabileceği konusunda fikri olan varmı. ?

Havalar soguk. Araç rölantide çalışırken yeterince ısınmaz. Malum su aralar da oldukça soguk. Araç hareket ederse bir kaç km sonra araç ısınacaktır. Hararet ortada derken 85-90 derece arasındayken de kalorifer ısıtmıyorsa sorun vardır.  Tabi klima kontrollerinde sıcaklık ayarını sonuna kadar getirdiğinizi varsayarak bunu söylüyorum. Kalorifer aracın sogutma suyunun kalorifere ait rezistansların içinden geçmesi suretiyle ısıtma işlemini yapar. Eger araç sıcaklığı 85-90 derece arasında ise bu suyu kalorifer rezistansına gönderecek kısımda sıkıntı vardır. Ama ben sizin aracınızı yeterince ısınmadığından kalorifrin ısıtmadığını düşünüyorum.

Çevrimdışı fatih54gedik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;492351
Havalar soguk. Araç rölantide çalışırken yeterince ısınmaz. Malum su aralar da oldukça soguk. Araç hareket ederse bir kaç km sonra araç ısınacaktır. Hararet ortada derken 85-90 derece arasındayken de kalorifer ısıtmıyorsa sorun vardır.  Tabi klima kontrollerinde sıcaklık ayarını sonuna kadar getirdiğinizi varsayarak bunu söylüyorum. Kalorifer aracın sogutma suyunun kalorifere ait rezistansların içinden geçmesi suretiyle ısıtma işlemini yapar. Eger araç sıcaklığı 85-90 derece arasında ise bu suyu kalorifer rezistansına gönderecek kısımda sıkıntı vardır. Ama ben sizin aracınızı yeterince ısınmadığından kalorifrin ısıtmadığını düşünüyorum.

Bilgi için teşekkürler..
İnşallah sizin dediğiniz gibidir. Hararet göstergesi ibre ortaya kadar gelmişti fakat hala soğuk üfledi. Normalde boyle yapmaması lazim diye biliyorum
 Bakalım bugün hareket halinde deneyecegim. Umarım bir arıza vermez.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eğer aracın harareti 90 derecedeyse ve kaloriferiniz sıcak konumdaysa ve gelen hava sıcak değilse %90 kalorifer peteğiniz tıkanmıştır. tıkanıklığın giderilmesi ya da peteğin değiştirilmesi gerekiyor.

Çevrimdışı fatih54gedik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Destek için sağolsun arkadaşlar...
İlginç bir şekilde araç 2-3 dk park halinde çalıştıktan sonra hareket ettim ve kalorifer sıcak ufledigini gördüm.. Çok iyi ısıtmasada orta halli diyebiliriz..

Diğer yandan A/C nin çalışıp çalışmadığını anlayamıyorum. AC butonunu bassamda ayni hava üflüyor, basamasamda kalorifer konumundayken de aynı hava üfleniyor.. Nasıl yapacağız bu işi..?

Çevrimdışı sinankalkan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Klimanın Isıtma gibi bir özelliği yoktur. Isıtma işlevini kalörifer yapar ve bunu da motor suyunun ısısı vasıtasıyla yapar. Klima sadece soğutma işlevi görür ve bundan Kaynaklı kış aylarında AC düğmesine basmanız bişey ifade etmez. Arkadaşların da bahsettiği gibi ısı ayar konumunu en sıcak konuma getirip deneyin.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ac tuşuna basınca aracın devri de değişir. Işıgı da yanar. Sigortasına baktınız mı klima ve ısıtma sisteminin