škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia combi 4x4 1.6 tdi

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan mehmet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu aracı aldım araç bir harika. sunroof ve 17 teron jant var. başka bu araç aksesuar olarak ne yapılabilir

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun, güle güle kullanın, Allah kaza bela vermez inşallah...

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ugur A.

• Ziyaretçi

Çevrimdışı hakan mehmet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı furmert

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayirli olsun 16 jantli modelini bayramdan once aldim
Bende cok memnunum
Toprak ve cakilli yollarda tekerlegin firlattigi taslar arabanin altina zarar veriyor yuce otodan 80 lira ya on ve arka pacaligini alip taktim eliniz tornavida tutuyorsa delikleri hazir 10 dk da takarsiniz oldukca faydali
Aksesuar olarak aksaraydan  motor alt korumanin metalini aldim plastik olani sokup eve koydum ama metal alt koruma da orjinelinde olan ses izolasyom kecesi yok sesi hic hosuma gitmedi icine kece yapistiracam
Arka bagaj yuklerken tampona zarar vermemesi icin
Tampon koruma var ama daha muadili cikmamis plastik parcasinada 400 tl vermek istemedim bekliyorum
Bu arada araciniz arkasi tam bagimsiz suspansiyonlu (su anda golf 7 de bile arka bagimsiz degil Normal octavyalardada degil) ama golf r serisi gibi 4 cekerin arkadaki dagitim
Parcasini koymak icin mecburen hem suspamsiyon arkadada
Tam bagimsiz hemde yakit tanki iki bolum
Gule gule kullanin

Çevrimdışı hakan mehmet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
furmert bey teşekkürler yazınız için sizede allah kazasız belasız  bindirsin inşallah. bu arka süspansyon bağımsız olunca daha mı iyi yol  tutar. birde arka bağımsız oldugunda önde bağımsız olması gerekmiyormu.  bu konuları anlamıyorumda. aydınşatırsanız cok muteşekkür olurum.

Çevrimdışı hakan mehmet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
birde furmert bey arkadadi süspansyonlar tam bağımsız süspansyonmu

Çevrimdışı furmert

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Önler tüm arabalarda bağımsızdır çünkü arada motor şanzıman vb olduğundan iki teker arasında bağımlı olmasını sağlayan mile(dingil aks vs) yer kalmaz ve zaten ön bağımsız olmasa yol tutuş kalmaz.
Arka süspansiyon bağımsız olması bazı orta ve tüm üst sınıf arabalarda(istisnalar kaideyi bozmaz) mevcuttur. Her tekerlek birbirinden bağımsız 3 boyutlu oynar. Bağımlı olanda örneğin tekerlerden biri bir yükseltide (sadece o tekerin altında olan) havaya kalkarsa ona bağlı mil ekseninde diğer tekerde havaya kalkar. Ama diğer tekerin altında aynı yükselti olmadığı için araba o tarafa eğilir. yani denge bozulur.
Focus bunu 1999 da orta sınıf arabalarda ilk kullananlardandı. üst üste yılın arabası seçildi. hatta meşhur ingiliz yorumcular İnternet den izleyebilirsiniz o focusu devrin superspor arabaları kadar yol tutuyor diye bahsediyorlardı.
Günümüzde çoğu orta sınıf araba ESP ASR TCS vb  gibi dört tekere farklı fren ve  tork uygulayıp (siz frene basmasanız bile) arabanın kontrolsüz döneceği (kayacağı) tarafın tersine dönme momenti yaratıp arabayı rotasında tutan sistemler standart olunca yol tutusu yeterli diye  arkaları tekrar bağımlı yaptılar. (maliyet açısından)
tabi hem bağımsız hemde ESP vb sistemleri olan arabalar daha iyi yol tutuşa sahip oluyor.
İnternet de olan test videolarında esp ile entegre çalışan 4*4 haldex sistemin
aynı Octavia nın 4*4 olmayandan daha da iyi yol tuttuğu virajı daha keskin dönebildiği test videoları var.(yan yana test etmişler) Yalnız bu videolar İngilizce aratırsanız çıkıyor özellikle İngiliz ve çek kaynaklı.
AMA ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTERİM Kİ BU SİSTEMLER LİMİTLERİ ZORLAMAK İÇİN BAHANE OLMAMALI. HEM ARIZA YAPABİLİRLER HEMDE
LİMİTLERİ DIŞINDA İŞE YARAMAZLAR. 1 SANİYELİK BİR DALGINLIK FRENE GEÇ BASMAK BİLE YAŞAM İLE ÖLÜM ARASINDAKİ ÇİZGİDİR
SAKİN KURALLARA LİMİTLERE UYAN SÜRÜŞLER DİLERİM.

İkinci sorunuz için tam diye biliyorum ama arabanın altına bir bakayım
emin olup öyle cevap vereyim.