škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bir kaç soru

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar sayın forum üyeleri aracım Octavia 1.6 Elegance DSG TDİ..  aklımda bir kaç soru var onları sormak istiyorum?

1-Işıklarda durduğumda (start-stop kapatıyorum genelde) frene basılı beklemektense N ye alıyorum bunun bir sakıncası var mı ya da sizler nasıl yapıyorsunuz?

2-Araba hareket halindeyken Boleroda yaptığım bir takım değişikler aktif olmuyor (örneğin yağmur sensörü vs.) bu normal mi?

3-Yakıt aldığım istasyon  ortalama yakıt tüketimi değerini etkiler mi?(geçenlerde  sürekli aldığım shell dışındaki bir shell istasyonundan aldım değerler 6,4 ten aşağı düşmüyordu sonra yine bilidiğim yerden alınca 5,4 lere düşmeye başladı, ayrıca sakin kullanan biriyim, aracım da 2000 km de.)

vakit ayıran dostarıma şükranlarımı sunuyorum.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aramıza hoş geldiniz öncelikle. bildiklerimi cevaplayayım.

1-araba duraklama halindeyken N konumuna alırsanız motor ve aksamı açısından bir sıkıntı olmaz ama N konumunda yani boştayken (anlık yakıt tüketimi verilerine bakarsanız) yakıt tüketir. ancak D konumundayken tüketmediğini görürsünüz. ben şahsen 30 saniyeden uzun beklemeler için start stop sistemini aktif ediyorum.

3- dizel yakıtta istasyon önemli. herşeyden evvel güvenmediğiniz bir yerden yakıt almayın. ancak ortalama yakıt tüketiminiz muhtemelen aracınız yavaş yavaş alışma sürecini atlattığı için düşüyordur. ilk bakımdan sonra daha da düştüğü söyleniyor. (her ne kadar ben bunu gözlemlemesem de...bilakis bizimkinin ortalaması arttı gibi geliyor bana)

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Işıklar da durduğum zaman sürekli N ye alıyorum. D de iken kavrama da olduğu için şanzıman ısınıyor diye duymuştum

Ugur A.

• Ziyaretçi
1- D' de iken kavramada değil, vites takılı ancak debriyaj basılı bekler. Freni biraz gevşettiğinizde devir yükselir ve kalkışa hazırlanır. İşte bu konumda uzun süteler beklenirse DSG' nin kavramalarında problem çıkıyor.
2- Bu konumda da olsa N konumunda da olsa araç rölantideki kadar yakıt tüketir. O bahsettiğiniz durum hareket halinde geçerlidir.

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;478838
aramıza hoş geldiniz öncelikle. bildiklerimi cevaplayayım.

1-araba duraklama halindeyken N konumuna alırsanız motor ve aksamı açısından bir sıkıntı olmaz ama N konumunda yani boştayken (anlık yakıt tüketimi verilerine bakarsanız) yakıt tüketir. ancak D konumundayken tüketmediğini görürsünüz. ben şahsen 30 saniyeden uzun beklemeler için start stop sistemini aktif ediyorum.

3- dizel yakıtta istasyon önemli. herşeyden evvel güvenmediğiniz bir yerden yakıt almayın. ancak ortalama yakıt tüketiminiz muhtemelen aracınız yavaş yavaş alışma sürecini atlattığı için düşüyordur. ilk bakımdan sonra daha da düştüğü söyleniyor. (her ne kadar ben bunu gözlemlemesem de...bilakis bizimkinin ortalaması arttı gibi geliyor bana)

Çok teşekkürler ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin cümlemize

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;478850
1- D' de iken kavramada değil, vites takılı ancak debriyaj basılı bekler. Freni biraz gevşettiğinizde devir yükselir ve kalkışa hazırlanır. İşte bu konumda uzun süteler beklenirse DSG' nin kavramalarında problem çıkıyor.
2- Bu konumda da olsa N konumunda da olsa araç rölantideki kadar yakıt tüketir. O bahsettiğiniz durum hareket halinde geçerlidir.

Anladım Uğur Bey ancak ben şöyle düşünüyodum yani debriyaj basılı tutmasın diye kendimce böyle bir yol seçmiştim

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fkoz;478845
Işıklar da durduğum zaman sürekli N ye alıyorum. D de iken kavrama da olduğu için şanzıman ısınıyor diye duymuştum

Aynen bende sizle hemfikirim yani  kavramada iken araba kendini  sürekli ileri itiyor ve frenle basılı tutuyoruz, bu durum zarar verir diye düşünüyorum

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;478850

ben anlık tüketimin yalancısıyım :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ozimos;478885
Anladım Uğur Bey ancak ben şöyle düşünüyodum yani debriyaj basılı tutmasın diye kendimce böyle bir yol seçmiştim
Yaptığınız yanlış değil tabii ki. Aslında böylece baskının ömrü de uzuamış oluyor.
Alıntı yapılan: ozimos;478886
Aynen bende sizle hemfikirim yani  kavramada iken araba kendini  sürekli ileri itiyor ve frenle basılı tutuyoruz, bu durum zarar verir diye düşünüyorum
İşte frene iyice yüklenirseniz o ileri itme olmaz. Freni gevşettiğiniz anda kavrama yani yarım debriyaj konumuna geçer.
Alıntı yapılan: civanmukti;478891
ben anlık tüketimin yalancısıyım :)
Tamam da ışıkta beklerken ki durumu anlattım ben mesela rampa inerken viteste giderseniz tüketim anlıkta tabii ki 0.0 olarak görünecektir.

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Anadım bende güç sarfedip itiyo zannediyordum varolun

Çevrimdışı yerkan79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;478949
Yaptığınız yanlış değil tabii ki. Aslında böylece baskının ömrü de uzuamış oluyor.

İşte frene iyice yüklenirseniz o ileri itme olmaz. Freni gevşettiğiniz anda kavrama yani yarım debriyaj konumuna geçer.

Tamam da ışıkta beklerken ki durumu anlattım ben mesela rampa inerken viteste giderseniz tüketim anlıkta tabii ki 0.0 olarak görünecektir.

rampa inerken viteste iken anlık tüketimin 0 olması durumu neden kaynaklı?
sonuçta aslında motor çalışmaya devam ediyor ve yakıt tüketiyor o anda.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: yerkan79;478975
rampa inerken viteste iken anlık tüketimin 0 olması durumu neden kaynaklı?
sonuçta aslında motor çalışmaya devam ediyor ve yakıt tüketiyor o anda.
Rampa inerken tekerlekler zaten kendi kendilerine döndüğü için güce ihtiyacı yok. Viteste inilirse motor tekerlekleri değil de tekerlekler motoru çeviriyordur. Yalnız burada şöyle bir durum var; motorun devri üreticinin belirlediği değere geldiğinde tekrar motora yakıt akışı başlar. Her motor da farklı olabileceği gibi çok genel olarak benzinli motorlarda 1400d/d civarina düştüğünde tekrar yakıt akışı başlar.

Çevrimdışı yerkan79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;478991
Rampa inerken tekerlekler zaten kendi kendilerine döndüğü için güce ihtiyacı yok. Viteste inilirse motor tekerlekleri değil de tekerlekler motoru çeviriyordur. Yalnız burada şöyle bir durum var; motorun devri üreticinin belirlediği değere geldiğinde tekrar motora yakıt akışı başlar. Her motor da farklı olabileceği gibi çok genel olarak benzinli motorlarda 1400d/d civarina düştüğünde tekrar yakıt akışı başlar.

Rampa aşşağı boşa sallamıyoruz bu durumda, biz daha az yaksın diye bunu yapardık ama aslında rölantideki yakıttan dolayı daha cok yakıyor boşa atınca diye anlıyorum...

Bir sorum daha var, ani frenlerde de anlık tüketim değeri artıyor,
bu konuda fikri olan varmı?

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yerkan79;479069
Rampa aşşağı boşa sallamıyoruz bu durumda, biz daha az yaksın diye bunu yapardık ama aslında rölantideki yakıttan dolayı daha cok yakıyor boşa atınca diye anlıyorum...

Bir sorum daha var, ani frenlerde de anlık tüketim değeri artıyor,
bu konuda fikri olan varmı?

ekonomik sürüş tekniklerinde hep ani hızlanma ve ani frenden kaçının der.
ani frendeki yakıt artışının bilimsel açıklaması yok ama bende.