škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren Lambasının Sürekli Yanması ve Kızdırma İkazının Yanıp Yanıp Sönmesi

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı stop ettim. Baktım arka fren stop lambası ve tepedeki stop lambası yanmaya devam ediyor

Aracı çalıştırdım. Bu kez de kızdırma buji ikazı ekranda yanıp yanıp sönüyor.

Aracın beyni karışmıştır diye akü başını söktüm yarım saat sonra tekrar taktım düzelmedi.

Bu kez de aklıma fren müşiri geldi. İnternetten biraz araştırdım pedalın altındaymış. Direksiyonun alt kısmını komple söktüm.

Fren müşiri hangisi acaba? nasıl sökmem gerekli?

Bir de sorun başka bir şeyden kaynaklı olabilir mi?

İnternette baktım stop lambası patlamış olabilir diyor. Ben baktım yanıyor stoplar. Hatta sönmüyorlar

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu forum da bitiyor :)

Gavurun başını buldum. Fren müşiri. Çıkarınca arka stop lambası söndü ama buji uyarısı gitmedi. Sanırım onu bilgisayardan silmek lazım.

Müşiri aldım eve çıkardım. Söktüm. Anladığım kadarıyla resimdeki mavi parça fren boştayken yayın etkisiyle sıkışıp  altındaki iletkene değiyor. Frene basınca da yayın o mavi parçayı boşa bırakması lazım. İşte o olay olmuyor.

Biraz baktım, yay, mavi parçayı ileriye atmıyor, takılıp kalıyor.

Tam wd40 işiydi ama evde de wd-40 bitmişti. Biraz makine yağı sıktım olmadı. Sonra söküp araya kauçuk koydum, yayın  esneme payını azalttım. Bu kez oldu.

İletken parçalarını kontak sprey ile temizledim.

Müşiri geri taktım. Ama malesef fren lambası gene yandı.

Tahminim; o mavi parça ile iletken arasında bir parça daha vardı, sökerken kaybettim sanırım. Zİra o mavi parça iletkene tam değmiyor, o kısım mantığıma sığmadı.

Artık müşir alacağız başka çare kalmadı.

Başta da gidip alırdım da , mahrumiyet bölgesindeyim, internetten sipariş edeceğim, iki haftada buraya gelecek, o esnada direskiyonun altı açık kalacak, falan filan...

İçi:

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren müsiri pahalı bir parça değil. Zaten yerinden çıkarmışsınız. Yerine, yenisini alıp takmak kalmış. Tüm VW Gurubunda neredeyse parça hep aynı. Siz alırken söktüğünüzü de götürüp karşılaştırınız ki bir terslik olmasın.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pahali olmadığı nj biliyorum.  Ama dedim ya ilcedeyim. Simdi Kırşehir e gitsem bulabilir miiyim emin degilim

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
forumun bitiyor olması konusunda hem fikirim.  önerim internetten sipariş etmeniz hem daha ucuza gelir.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;478984
Pahali olmadığı nj biliyorum.  Ama dedim ya ilcedeyim. Simdi Kırşehir e gitsem bulabilir miiyim emin degilim

http://www.otoparcasepeti.com/default.asp

Bu linke bir bak istersen. Yada telefon ile araç model veya şase nosunu vererek parçayı sor.  Güvenilir kişilerdir. Sanırım kargo ile gönderiyorlar. 2 günde eline ulaşır.

Çevrimdışı emor78

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
müşür 20 tl al tak ısıtma buji işareti 1 yada 2 gün içinde siliniyor tecrübe edilmiştir saygılar not çin malı alma orjin olsun

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;478971
Fren müsiri pahalı bir parça değil. Zaten yerinden çıkarmışsınız. Yerine, yenisini alıp takmak kalmış. Tüm VW Gurubunda neredeyse parça hep aynı. Siz alırken söktüğünüzü de götürüp karşılaştırınız ki bir terslik olmasın.

Abi senin gazına geldim. Atladım Kırşehir 'e gittim.
Bir vw servisinde parçayı buldum. Dedim ne kadar.
- 35 TL. (İnternette 25 TL)

Neyse dedim, bir deneyelim, çalışırsa alayım.
Alt taraf zaten sökülü komple, usta getirdi sokete taktı sadece frene bastı, çalışıyor.

Ekranda da kızdırma lambası yanıp sönüyor. Bir de servis uyarısı geldi INSP yazıyor.

- Abi senin yağ değişimi gelmiş dedi.

Anladım yakaladı beni öpecek.

Yok dedim yağı yeni değiştirdim. Bilgisayarın varsa sana zahmet şu arızayı sil.

Taktı bilgisayara sildi  vs.

50 uzattım, bekliyorum ki 15 TL üstünü alayım.

- Abi dedi, normalde işçilik 20 de senden 15 TL almış olayım, tamam.

Dedim ne işçiliği, direksiyonun altını zaten ben sökmüşüm, ben toplayacağım.

- Abi bilgisayara taktım, arızayı sildim..vs

Tamam dedim, bir müşteriyi kaybettin o zaman güle güle dedim çıktım.

50 TL + 30 TL mazot toplam 80 TL ye hallettik :(

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu çinden hayırlısıyla obd2 cihazım gelsin, kapıya tezgah açacağım:
5 TL YE ARIZA KAYDINIZ SİLİNİR diye.

Müstakil evim olsun, bir kompresör, bir de lift alır, dükkanı açarım yeminlen. Bu nedir arkadaş!

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:++: Neyse geçmiş olsun abi. Adam 1 günü.hasılatını senden çıkarmış anlaşılan.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
service insp olayını bilgisayara bağlanmadan da silebilirdin. mustafa bey taa çinden getireceğin bir cihazı 15 lira yüzünden aylarca beklemeye değmezdi. bir arıza kaydı sildirmeye verdin o parayı. neyse sıkıntın halloldu ya gerisi çok mühim değil.

bu servisler dünyada işleri iyi ama ahirette ne yapacaklar onu çok merak ediyorum.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servis insp değil,  kizdirma lambasi yanip sönüyor ya onu sil dedim. ailinmese de problem degil ya amacim , yeni taktigi musir tekrar ariza kaydi cikarir mi onu merak ettim. yoksa orda yanip sonsun zerre seyimde degil.

Ankara da her zaman gittigim bir servis vardir.  Yoldan geçerken ugrayip usta sunu bi bilgisayara baglasana ariza kaydı var mi diye sorsam hic ikilemez bilgisayara takar gönderir.  para da istemez.

bu is paralik bir is degil ki,  ha ufak bir siftah atarsin ayri ama, buna da para istenmez.  

ben ogretim gorevlisiyim. 300 öğrenciye ders veriyorum bunun yaklaşık 100 tanesjnin danismaniyim.  hepsinde de cep telefonum var. cocuk pazar gunu sabahin köründe ya da gecenin onikisinde arar. hocam su dersi yanlis secmisim duzeltseniz ya da öğrenci islerine ulasamadim yarin sabah sunu bir sorsaniz vs illaki bir ricasi olur. simdi ben çocuga ,  at bir 20 lik  bakalım danismanlik ucreti mi diyorum!

Ayrıca o ucreti benden almasa ,  ben 70 km yol gidip aracimi oraya gotururdum  her seferinde.  Simdi 150 km gidip Ankara ya götürüyor um.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle