škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

5 yıllık kışlık lastikle kışı geçirebilir miyim?

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış yaklaşıyor. Şu an depoda olan 2009 üretimi Continental marka kışlıklarım mevcut. Dişlerde sıkıntı yoktu ama yıl mevzusu beni düşündürüyor,  sizin de fikirlerinizi almak istedim bu nedenle.

Ankara'yı düşünerek bu kışı da bunlarla geçirebilir miyim sizce? Yoksa hiç riske girmeyeyim mi?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;479650
Kış yaklaşıyor. Şu an depoda olan 2009 üretimi Continental marka kışlıklarım mevcut. Dişlerde sıkıntı yoktu ama yıl mevzusu beni düşündürüyor,  sizin de fikirlerinizi almak istedim bu nedenle.

Ankara'yı düşünerek bu kışı da bunlarla geçirebilir miyim sizce? Yoksa hiç riske girmeyeyim mi?

Bence bu yıl idare eder eğer düzgün koşullarda saklandıysa..

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Kar yağınca 1-2 test yapıp karar verin bence. Duruma göre kullanılabilir belki...

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lastikler sertleşmediyse kullanılabilir. yanak esnekliğine bakın.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beni asıl endişelendiren bu sene aracın fazlasıyla yokuş çıkacak ve yokuşta dur-kalk yapacak olması.

Ancak herkes hemfikir gibi, sanırım bir taktırıp denemek lazım dediğiniz gibi.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabiama 2008de aldım abi kışlığı.Birdgestone lm serisi idi.Geçen sene 5. senesiydi.Sadece taze karda iyiydi.Onun dışında yol tutuşun önceki senelerle alakası yoktu..Diş kalınlığı çok olmasına rağmen lastik bitmişti.

Bence bir dene memnun kalmazsan yenilersin abi.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;479666
Beni asıl endişelendiren bu sene aracın fazlasıyla yokuş çıkacak ve yokuşta dur-kalk yapacak olması.

Ancak herkes hemfikir gibi, sanırım bir taktırıp denemek lazım dediğiniz gibi.

Abi takıp bi bak lastiklere olmazsa kapatırız asryi çekeriz elfrenini 150 bg şöyle bi ölü toprağını alır üstünden yumuşacık olur :) ondan sonra bi ön arka değiştirir mis gibi binersin :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış mevsimi dışında kullanmadığımı düşündüğümden, hiç sorun olacağını düşünmüyorum..
Uygun saklama koşullarına da dikkat edince 8-9 yıl kauçuk özelliğini kaybedip bozulmuyor, tecrübeyle sabit.. Daha birkaç sezon sorunsuz kullanırsın..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;479686
Kış mevsimi dışında kullanmadığımı düşündüğümden, hiç sorun olacağını düşünmüyorum..
Uygun saklama koşullarına da dikkat edince 8-9 yıl kauçuk özelliğini kaybedip bozulmuyor, tecrübeyle sabit.. Daha birkaç sezon sorunsuz kullanırsın..

Hocam uygun saklama koşulları derken biraz bahsedermisiniz.bende aldim balkonun yağmur almayan bir tarafına koydum ama extra dan yapmam gereken başka bisey varmi

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aklımda kaldığı kadarıyla; su ve güneş ışığı görmeyen, nemsiz bir yerde; jant ile saklanıyorsa yatay, jantsız ise dikey duracak şekilde ayda bir defa yere temas eden yüzeyini çeyrek tur döndürmek suretiyle muhafaza etmek.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğanında dediği gibi 5.senede lastik serleşiyor dur kalkta biraz fazla patinaja kalıyor ama yinede yazlık lastikten daha fazla iş görüyor.Ben bu sene aman aman kar yağacağını sanmıyorum o yüzden kullanılabilir diye düşünüyorum sıkıntı olursa zaten değiştirirsiniz sonuçta o parayı gözden çıkarmışsınız :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Jantlı jantsız farketmez eğer siz kendi deponuzda saklayacaksanız yatay olark saklayın ve belirli aralıklarla lastiklerin yattığı tarafı değiştirin. dikey saklandığında lastiğin bastığı yer nedeniyle yanaklarda deformasyon olabiliyormuş.

Sorunuza gelirsek 2007 üretimi oaln ve bu tarihten beri kullanılmış Kışlık Michelin Alpine serisi lastiklerimi 2012 kışı dahil olmak üzere kullandım ve tutunma perf en ufak bir şikayetim olmadı. Ama tabii bu arkadaşların dediği gibi lastiğin markası-hamuru-kullanma koşulları vs göre değişebilir.

En iyisi bir deneyin. İş görmezse o zaman yeni alırsıınız

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2005 de aldığım arabamın o sene aldığım kış lastiklerini (TOYO) geçen seneye kadar kullandım, daha da giderdi ama, şansımı zorlamamak adına, geçen sene 1 takım kış lastiği (MOMO)  ile değiştirdim...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)