škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

passat ve octavia

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar daha önce octavia testinden sonra izlenimlerimi yazmıştım, 1-2 gün öncede arkadaşımın 10bin kmdeki passat comfortline i test etme şansı buldum.
şimdi diyeceksiniz ki biri c biri d segment... hepsini bir kenara bırakın ben hiç bir fark göremedim, nedenmi
1-malzeme farkı deniyor, hayır passatında her yeri sert plastik, konsolda bile alt kısmı sert plastik kullanılmış, kapıların bir kısmı aynı şekilde...octavia nın plastiğinden bahsedenler binsinler passatı görsünler...
2-rüzgar sesi, 2 araçtada 140 km hıza çıktım rüzgar sesleri hemen hemen aynı,140 kmde rüzgarı almak gayet doğall...
3-motor sesi, kesinlikle passatta daha fazla,
4-passat daha kaliteli havası veriyor, sanırım tasarımla alakalı, malzeme ile ilgli olmadığını düşündüm.
5-iç hacim neredeyse birbirine yakın, passatın biraz daha geniş olduğu çok az da olsa hissediliyor.
6-performans octavia daha iyi gibi ancak çok fazla fark olduğunu söyleyemem sonuçta aynı motor şanzıman
sonuç olarak,bence octavia ya fazlası ile haksızlık yapılıyor, iki aracı da kullandıktan sonra gerçekten birbirine çok yakın araçlar, 20bin tl lik bir fark sadece marka ve tasarımla ilgili diye düşünüyorum...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğru tespipt,

Benim anlamadığım Octi yi alan çoğu kişi araçta bir hata bir olumsuzluk kollayıp buraya konu açıyor. Sonra oluyor Octi A7 alınmaz.

Ama aynı şekildeki Passat sanırsın bir Mercedes klasmanın da.

HAl böyle olunca da Octi ler 2.elde değer kaybederken Passta lar daha az kayıpla satılıyor.

Sıfır km lerde ise dop dolu Octi ye bineceğine gidip bomboş Passat alıyorlar.

Komşumda 1.4TSI Passat Comfortline var. NEredeyse arçta hiçbirşey yok, fakat dış tasarımının daha oturaklı olması nedeniyle biraz daha ağır abi ve sadece çok az daha kaliteli havası uyandırıyor. Bence highline olmadığı sürece A7 ile Passat ı karşılaştırmaya gerek yok. Hatta highline bile bana göre iç tasarımda oldukça eksik geliyor. bunun nedeni de VW in bu araçlarında neredeyse 10 yıla yaklaşan bir süredir aynı iç mekanı sunması
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2014, 13:46:22 Gönderen: viperking »

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yüzde yüz katılıyorum o yüzden bende boş octavia aldım :) napalım elegansa para yetmedi:)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
......................
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2014, 17:36:48 Gönderen: Can »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abartıyorsunuz bence, ben b7 passat sahibiyim.Passatta malzeme kalitesinin kötü olduğu iki yer var biri kokpit altı torpido hizası plastik diğeride araçtan araca değişen dekorlar..Onun dışında kalitesiz demek hakaret olur..

Ayrıca 140ta falan bariz bir rüzgar sesi yok.Ben rüzgar sesini aldığım zaman ne zaman kadarana baksam hızım min 160 civarı oluyor..

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;479902
Abartıyorsunuz bence, ben b7 passat sahibiyim.Passatta malzeme kalitesinin kötü olduğu iki yer var biri kokpit altı torpido hizası plastik diğeride araçtan araca değişen dekorlar..Onun dışında kalitesiz demek hakaret olur..

Ayrıca 140ta falan bariz bir rüzgar sesi yok.Ben rüzgar sesini aldığım zaman ne zaman kadarana baksam hızım min 160 civarı oluyor..

doğan bey ben passat kalitesiz demedim, kesinlikle passat ı çok beğenirim, kalitesini tartışmak anlamsız olur. yanlış anlaşıldım sanırım ben sadece octavianın sık sık söylenen eksilerinin, kullanma şansı bulduğum passattada kısmen olduğu izlenimi edindim.  octavia nın da passat a çok yakın ve benzer kaliteye sahip bir araç olduğunu,çok kötüleyen arkadaşların yorumlarını haketmediğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: merman;479913
doğan bey ben passat kalitesiz demedim, kesinlikle passat ı çok beğenirim, kalitesini tartışmak anlamsız olur. yanlış anlaşıldım sanırım ben sadece octavianın sık sık söylenen eksilerinin, kullanma şansı bulduğum passattada kısmen olduğu izlenimi edindim.  octavia nın da passat a çok yakın ve benzer kaliteye sahip bir araç olduğunu,çok kötüleyen arkadaşların yorumlarını haketmediğini düşünüyorum.

Octaviayı kötüleyen arkadaşlar arabadan zerre anlamayan arkadaşlardır emin olabilirsiniz. Bir gerçeği unutmamak lazım ki,Passat 2004 yılında hazırlanıp 2005 yılında piyasaya sürülmüş,bu güne kadarda çeşitli ufak değişikliklerle ancak aynı alt yapıyla devam eden bir otomobildir. 2014 model bir Octaviayı,2005 teknolojisi bir Passatla kıyaslayınca,Passat hala üstün ise bu onun başarısıdır. Ancak şunu da unutmamak lazım ki,Passat D sınıfnda döneminin en iyi aracı,ancak bu zamanlarda hayli geride kalmış bir araçtır,çünkü artık ciddi anlamda eskidi. Tasarım konusu görecelidir örneğin,bana göre bir B7 asla B6 kadar güzel olamaz,aynı şekilde bir Octaviada asla bir B6 Passat olamaz.. Ama C sınıfı bir Vw gurubu araç her zaman daha komplike denebilir D sınıfı araçlara göre. Çünkü D sınıfı araçların tek amacı uzun yolda konfor sunmaktır. Şehir içinde hem arabaya hem kendinize eziyet etmiş olursunuz. Bu nedenle şehir içi konfor için C sınıfı araç tercih etmek gerekir. E hem şehir içi konfor istiyorum hem bagaj istiyorum derseniz Octavia şu an lider denebilecek bir konumdadır bana göre.
O nedenle Passatın ortalama bir hızda rüzgar sesi alması bana göre kabul edilemez bir durumdur,çünkü bu aracın amacı uzun yolda konfor sunmaktır ve rüzgar sesi alması bir konfor kaybıdır. Her şeye rağmen Passat 10 senelik yaşına göre hala rakiplerine kafa tutabilen bir araç,onun yeri gerçekten ayrı :)

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;479917
Octaviayı kötüleyen arkadaşlar arabadan zerre anlamayan arkadaşlardır emin olabilirsiniz. Bir gerçeği unutmamak lazım ki,Passat 2004 yılında hazırlanıp 2005 yılında piyasaya sürülmüş,bu güne kadarda çeşitli ufak değişikliklerle ancak aynı alt yapıyla devam eden bir otomobildir. 2014 model bir Octaviayı,2005 teknolojisi bir Passatla kıyaslayınca,Passat hala üstün ise bu onun başarısıdır. Ancak şunu da unutmamak lazım ki,Passat D sınıfnda döneminin en iyi aracı,ancak bu zamanlarda hayli geride kalmış bir araçtır,çünkü artık ciddi anlamda eskidi. Tasarım konusu görecelidir örneğin,bana göre bir B7 asla B6 kadar güzel olamaz,aynı şekilde bir Octaviada asla bir B6 Passat olamaz.. Ama C sınıfı bir Vw gurubu araç her zaman daha komplike denebilir D sınıfı araçlara göre. Çünkü D sınıfı araçların tek amacı uzun yolda konfor sunmaktır. Şehir içinde hem arabaya hem kendinize eziyet etmiş olursunuz. Bu nedenle şehir içi konfor için C sınıfı araç tercih etmek gerekir. E hem şehir içi konfor istiyorum hem bagaj istiyorum derseniz Octavia şu an lider denebilecek bir konumdadır bana göre.
O nedenle Passatın ortalama bir hızda rüzgar sesi alması bana göre kabul edilemez bir durumdur,çünkü bu aracın amacı uzun yolda konfor sunmaktır ve rüzgar sesi alması bir konfor kaybıdır. Her şeye rağmen Passat 10 senelik yaşına göre hala rakiplerine kafa tutabilen bir araç,onun yeri gerçekten ayrı :)

Katılıyorum ancak passatın bu on yıllık başarısında birazda Türk halkının passata olan toros aşkına benzeyen ww saplantısı olduğunun payı haliyle fazla. Keza bunu octavia dururken boş jettaya 10000 tl fazladan para dökülmesi örnek gösterilebilir. B6 passat için durum bence biraz daha değişik b6 kasamın duruşunda malzemesine herşeyiyle komple bir araba izleniminde ki söyle örneklemem gerekir öğretmen olan çok yakın arkadasıma b6 tfsi bir passat baktık çok da otomobil meraklısı ve ilgilisi olmayan bu arkadasım arabayı görünce ben buna binip öğretmenim demeye utanırım birader avukatın doktorun arabası bu demişti. Yani asıl izlenimini o gün vermişti b6 bana. Ama b7 gerçekten b6nın mirasını yiyen dış görünütsü de çok tıngırdak bir araba izlenimi veriyor banada.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: METŠAHİN;479918
Katılıyorum ancak passatın bu on yıllık başarısında birazda Türk halkının passata olan toros aşkına benzeyen ww saplantısı olduğunun payı haliyle fazla. Keza bunu octavia dururken boş jettaya 10000 tl fazladan para dökülmesi örnek gösterilebilir. B6 passat için durum bence biraz daha değişik b6 kasamın duruşunda malzemesine herşeyiyle komple bir araba izleniminde ki söyle örneklemem gerekir öğretmen olan çok yakın arkadasıma b6 tfsi bir passat baktık çok da otomobil meraklısı ve ilgilisi olmayan bu arkadasım arabayı görünce ben buna binip öğretmenim demeye utanırım birader avukatın doktorun arabası bu demişti. Yani asıl izlenimini o gün vermişti b6 bana. Ama b7 gerçekten b6nın mirasını yiyen dış görünütsü de çok tıngırdak bir araba izlenimi veriyor banada.

Tamamen katılıyorum :)

Jetta ile Octavia kıyaslamasına gidilirse zaten Jetta Octinin yanında çöp kalıyor.. Passat denilince benim aklıma önce B5.5 sonra B6 geliyor..
En basitinden B6 nın kapılarındaki set kısımlara bir tırnak atın,o kısımların suni deri ile kaplandığını göreceksiniz,B7 de ise o kısım Polom ile aynı kalitede taş gibi bir plastik :) B7 her yerinden kırpılmış bir araç bence,B6 ya göre artıları var tabi ki ama B6 da her donanımda Mercekli far sunulup B7 de 85.000 liralık araçta merceksiz far olmayışı ayıptır.. Her neyse benimle birebir aynı fikirde olan birinin olduğunu öğrenmiş oldum :D

Ben hep derim,Passat abartılan bir otomobil Türk halkı tarafından. Bu kötü anlamına gelmiyor aksine Passat gerçekten iyi bir otomobil,ancak hakettiği maksimum değer 100.000 lira o da taş çatlasa.. 150-160.000 lira verenler tanıyorum gül gibi BMW Mercedesler dururken :)

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkürler, b8 gerçekten güzel ama fikrim şu, bu videodaki gibi bir araç 140.000-TL den aşağı olacağını zannetmiyorum, çok kalite duruyor muhetemelen higline nın en donanımlısıdır. Yani bu tür arabayları trend veya comf. aldığınızda bu güzelliği yakalayamzsınız gibime geliyor. aynı şekilde superb in yeni kasasıda internette dolaşıyor eminim oda mevcut kasadan en az 20.000-TL farklı olcaktır.
superb de yıl sonu indirim bekliyorum güzel bir indirm olursa octi yerine düşünebilirim. olmazsa octi almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klasik alman pazarlama stratejisi.
Kendi markalarını birbirleriyle kıyaslar ki; "Tek rakibimiz kendimiz" imajı verebilsin.

Bu sadece otomobilde değil, her alman markasında böyle.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;479992
Klasik alman pazarlama stratejisi.
Kendi markalarını birbirleriyle kıyaslar ki; "Tek rakibimiz kendimiz" imajı verebilsin.
Bu sadece otomobilde değil, her alman markasında böyle.
Alman otomobil kalitesini, şu anda başka ülkelerin marka otomobil kalitesi ile karşılaştırdığınızda, kesinlikle almanlar yine galip çıkar.
Almanın tek rakibi almandır. Bu bir gerçek.
İsterseniz aynı sınıf Alman, Fransız ve Japon marka araçları bi karşılaştıralım.