škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akünün birden bitmesi ve akü kutusundaki sigorta

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İyi günler değerli arkadaşlar. Dün gece işten eve dönerken aracım önce sarı renkli hava yastığı ışığını yaktı. Ne oldu acaba diye düşünürken diğer sarı renkli uyarı ışıkları da yandı. Sonra gösterge ışıkları söndü.ardından farlar kapandı ve direksiyon sertleşti. Bütün bunların sonunda da kırmızı yuvarlak içindeki uyarı ışığı ses eşliğinde yanmaya başladı. Daha sonra da araba stop etti. Zar zor sağa çektim ve durdum. Anahtarı çevirdim araba çalışmadı. Biraz bekledim ve denedim, çalıştırdım. Ama bir km bile gitmeden yine aynı süreç baştan yaşandı. Bu süreci toplam üç kez yaşayarak eve kadar gelebildim. Bu sabah ilk iş olarak yeni akü aldım ve taktım. Şu anda bir sorun yok. Ancak, başlıkta sözünü ettiğim, akü kutusunun kapağı içinde bulunan sigortalardan en solda olanı, yani en kalını kararmış ve çevresindeki plastik bölümü eritmiş. Açıkçası, sigortanın bu durumu dün geceki olayda mı oldu bilemiyorum. Sürekli kontrol ettiğim bir bölüm değil. Böyle bir durumla karşılaşan ve sonrasında bir sorun yaşayan arkadaşımız varsa deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. On yıldır kullandığım ve ilk sahibi olduğum fabiam ilk kez bana böyle bir durum yaşattı. Endişelendim gerçekten. Ayrıca bu sigortalardan bulmak çok zor sanırım. Bununla ilgili de bilgi ve deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim. Hepinize iyi günler.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun.

Aynı durum benim başıma da geldi biraz eski başlıklarda benim yaşadıklarımı da öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız durumda aracın elektronik hiçbir aksamı çalışmaz. Bahsettiğiniz sigorta 175 amperlik bir sigortadır. Benim aracı aldığımda da hafiften eritmişti sonrasında size olanların aynısı oldu.

Benim başıma geldiğimde aşırı derecede yağmur vardı silecek çalışmadığından farlar çalışmadığından hayatta olduğum için şanslıyım.

Bu tip durumlarda fanın da çalışmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Uzun süre kullanımda hararet yapması muhtemeldir.

O sigortaları bulması da çok zor değil. Ses tesisatı yapan yerlerde bulabilirsiniz. Benim araçta 175 amperdi. Biraz araştırdım orjinalde de 175 olmalı. Sizin de böyle mi?

Neyse çok konuştum geçmiş olsun, sigortayı değişmeyi ihmal etmeyin...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;479964
Geçmiş olsun.

Aynı durum benim başıma da geldi biraz eski başlıklarda benim yaşadıklarımı da öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız durumda aracın elektronik hiçbir aksamı çalışmaz. Bahsettiğiniz sigorta 175 amperlik bir sigortadır. Benim aracı aldığımda da hafiften eritmişti sonrasında size olanların aynısı oldu.

Benim başıma geldiğimde aşırı derecede yağmur vardı silecek çalışmadığından farlar çalışmadığından hayatta olduğum için şanslıyım.

Bu tip durumlarda fanın da çalışmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Uzun süre kullanımda hararet yapması muhtemeldir.

O sigortaları bulması da çok zor değil. Ses tesisatı yapan yerlerde bulabilirsiniz. Benim araçta 175 amperdi. Biraz araştırdım orjinalde de 175 olmalı. Sizin de böyle mi?

Neyse çok konuştum geçmiş olsun, sigortayı değişmeyi ihmal etmeyin...
ilginiz için teşekkür ederim. Bugün ostim'de birkaç parçacı ve oto elektrikçisine sordum. Hepsinden aldığım ortak yanıt, bu sigortayı hurdacılardan, çıkmacılardan bulabileceğimdi. Son seçenek olarak yetkili servisi denedikten sonra hurdacılara bakacağım. Sözünü ettiğim sigorta, dediğiniz gibi 175 amper. Gerçekten yüksek bir değer. Sigortada kopukluk göremedim ama kararmış ve erittiği plastik üzerine akmış. Bu nedenle sigortanın durumundan tam emin değilim. O sigorta neyin sigortası bilemiyorum ancak belli ki çok önemli bir sistemi koruyor. Dediğiniz gibi ses tesisatçılarına da bakarım. Ancak tutucu plasiğin biçimi erime nedeniyle oldukça değiştiği için sigortayı söküp yenisini takmak kolay olmayacak sanırım. Ve son olarak, siz gerçekten çok ciddi bir durum atlatmışsınız. Ben, gündüze oranla sakin bir trafikteydim. Gerçi bu nedenle de hızım yüksekti. Ama sonuçta bu tatsız ve çok ciddi durumu sorunsuz atlatmışız. Size de geçmiş olsun.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sizde sağolun. Yeni alacağınız sigorta birebir aynı olmaz. Hatta aynı olmaması daha iyi. Ses tesisatçılarından alacağınız sigorta emin olun daha sağlam olacaktır. Akşama olmadı size resim göndereyim en azından tipi nasıl bişey görmüş olursunuz sigortanın. Ben bursa servisine ve özel servislerde bulamadım. Bi arkadaş vasıtasıyla ses tesisatçısına gittim. Onlar genelde amfi bağlarken kullanıyorlar bu kadar yüksek amperli sigorta. Bi tane aldım hatta akü üstünde bulunan sigortaların hepsinin yedeğini almayı planlıyorum. Fiyatı 20-25 TL civarıdır muhtemelen Ankara'da da...

Zaten sizin olayda muhtemelen gözle görülmeyen bir çatlak veya eriyen plastik yüzünden bir problem oluşmuş olabilir. Değiştirmek en mantıklısı.

Bu arada o sigorta marş motoru, şarj dinamosu ve binimum hayati elektriksel devreleri besliyor. Yani aort damarı gibi bişey...

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada fabia'nın en sevmediğim durumu da direksiyon elektrik beslemeli olduğundan bu tip durumlarda kitlenmesi... Virajda yüksek hızda Allah korsun kaza kaçınılmaz...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;479967
Sizde sağolun. Yeni alacağınız sigorta birebir aynı olmaz. Hatta aynı olmaması daha iyi. Ses tesisatçılarından alacağınız sigorta emin olun daha sağlam olacaktır. Akşama olmadı size resim göndereyim en azından tipi nasıl bişey görmüş olursunuz sigortanın. Ben bursa servisine ve özel servislerde bulamadım. Bi arkadaş vasıtasıyla ses tesisatçısına gittim. Onlar genelde amfi bağlarken kullanıyorlar bu kadar yüksek amperli sigorta. Bi tane aldım hatta akü üstünde bulunan sigortaların hepsinin yedeğini almayı planlıyorum. Fiyatı 20-25 TL civarıdır muhtemelen Ankara'da da...

Zaten sizin olayda muhtemelen gözle görülmeyen bir çatlak veya eriyen plastik yüzünden bir problem oluşmuş olabilir. Değiştirmek en mantıklısı.

Bu arada o sigorta marş motoru, şarj dinamosu ve binimum hayati elektriksel devreleri besliyor. Yani aort damarı gibi bişey...
yardımınız ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Ben de hepsini yedeklesem iyi olacak.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.reyondanal.com/sigorta-mega-175-amper-pmu9826 buyrun buda sigorta. Biyere gitmenize gerek yok sipariş verin kendiniz bile takarsınız. Ben öyle yapmıştım. Sonrasında saati güncelleyin bu kadar...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;479970
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=25809 benim başıma gelenler de bu konudadır...
gerçekten büyük geçmiş olsun. öncesinde hiçbir uyarı vermeden böylesine bir sistem kilitlenme durumu ölümcül olabilir. anlaşılır gibi değil.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ne yazık ki, akü değişimiyle çözdüğümü sandığım sorun, bu akşam eve gelirken yineledi. kendimi sitenin otoparkına zor attım. Yine aynı belirtiler...  Durum böyle olunca, akü bitmesi değil de başka bir sorun mu var sorusu aklıma geldi. Sanıyorum ki bir servis yolu göründü. Çok büyük bir sorun olmasın diye umuyorum .:(
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 19:14:34 Gönderen: kor_ay »

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende size dediğim gibi aküyü değişmiştim. Halbuki söktüğüm akü sağlamdı. Sadece o 175 amperlik sigorta bu durumu düzeltti. Muhtemelen bir çatlak var ve ara sıra temazsızlık yaparak bu hale geliyor. Önceliğiniz ona baktırmak olsun. Yoksa birde şarj dinamosuna baktırın derim belki yeniden sargı filan istiyordur...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde başıma geldi o kutu değişecek kablolar güzelce lehimlenecek.Yan sanayi almanızı tavsiye etmem plastik kalitesi pek iyi değil 1,5 sene sonra aynı sorun yine tekrarlayacaktır kutu eriyecektir yüksek akımdan dolayı.Orijanilede ben aldığım zaman 190 tl gibi birşeydi..

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;480159
Bende size dediğim gibi aküyü değişmiştim. Halbuki söktüğüm akü sağlamdı. Sadece o 175 amperlik sigorta bu durumu düzeltti. Muhtemelen bir çatlak var ve ara sıra temazsızlık yaparak bu hale geliyor. Önceliğiniz ona baktırmak olsun. Yoksa birde şarj dinamosuna baktırın derim belki yeniden sargı filan istiyordur...
Zaten o sigortayı çok yere sordum. Hepsi birden hurdacılarda bulursun dediler. Yetkili servise de bakacağım. Sizin 175 amperlik sigorta çatlamış ya da özelliğini mş yitirmişti. Yani gözle görülen bir zarar var mıydı sigortada? Ayrıca yanıtınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;480160
Benimde başıma geldi o kutu değişecek kablolar güzelce lehimlenecek.Yan sanayi almanızı tavsiye etmem plastik kalitesi pek iyi değil 1,5 sene sonra aynı sorun yine tekrarlayacaktır kutu eriyecektir yüksek akımdan dolayı.Orijanilede ben aldığım zaman 190 tl gibi birşeydi..
Peki kutuyu kolay bulabildiniz mi? İçinde sigortalarıyla birlikte mi satılıyor? Ve son olarak, kutu içinde lehimle yapılmış bir bağlantı yoktu sanırım. Lehim, nerelere ve ne için gerekiyor? Teşekkür ederim.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar. Arabam bu sabah yine aynı sorunu yaşatarak beni yolda bıraktı. Şan eseri durduğum yerde tamirci vardı. Sigortayı söktük, yerine geçici olarak 50 amperlik bir sigorta taktık ve oradan, yetkili servis olan Efe Skoda'ya gittim. (Eski adı Ata Skoda) gitmedeb önce arayıp sigortanın olduğunu öğrenmiştim. Sağolsunlar sigortayı taktılar. İlk başta şarj dinamosundan kaynaklı sorunlarda akünün üstüne yüksel akım çekmesinden kaynaklı olduğunı söyledi ilgilenen servis personeli arkadaş. Daha sonra yeni sigortayı taktıktan sonra, akü kutup başlarına taktığı bir aygıtla dinamonın besleme gücünü ölçtü. Aygıt ekranında beslemenin düşük olduğu yazıyordu. Böyle durumlarda besleme yetersiz kalınca, akünün şarj olabilmesi için yüksek akım çekmesi nedeniyle bu sigorta da aşırı ısınarak bu hale geliyormuş. Şarj dinamosuna yapılacak bir işlemden söz etti. Bir çeşit iyileştirme. 400 lira dolaylarından bir ücreti olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Tamirciler uygulamaz ama biz uyguluyoruz bu işlemi dedi. Sigortaların bağlı olduğu tablanın fiyatına da 110 lira dediler. Sigortalar içinde olmadan. Ve son olarak, sigortanın fiyatı da 6 lira.