škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

şehir içi dizel kullanım

merman · 48 · 11726

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar, dizel octavia alma niyetineyim, sabah işe gidiş ve dönüşleri araba ile yapmaktayım,
sorum şu sabah 3-4 km şehir içi yapıp akşam 3-4 km dönmek motor açısından sıkıntı yaratırmı? benzinli araçlar bu yönden dahamı iyidir? tabi artık benzinlilerde turbolu aynı motor sorunu kısa mesafe şehir içlerinde sorun yaratırmı?

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yılda yapacağın Km bunlardan ibaretse dizel sanki size uymaz gibi geliyor
O mesafede motor bile ısınmaz

Günde 8 km yol yapacaksan aydan 200, yılda 2500 km yapar

Bir 2500 de hafta sonu gezsen 5000 Km

Bu kadar araç kullanıyorsan dizele o kadar yüksek meblağ vermen pek mantıklı değil

Şahsi fikrim tabi yine siz bilirsiniz

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dizel motor daha yavaş ısınır, çalışma sıcaklığına ulaşması zaman alacağından motorun ömrü açısından pek önermem.
Tabi son karar sizin.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlara katılıyorum. Bu kadar az km. yapıyorsanız dizel pek mantıklı değil.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Geçtiğimiz ay şirkete 1.5dCi 75HP Clio kiralandı. Hararet göstergesi yok ancak sabah marşa basıldığında motor ısınana kadar mavi termostat işareti yanıyor. 4. kilometreden önce söndüğünü hiç görmedim. O nedenle bu kadar kısa mesafede değil dizel, benzinli kullanmak bile motora zûl olur.

Çevrimdışı mehmetekmekçi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bnm araba dizel 7.5 lt yakıyorum şehir içi...benzinden uzak dur bence:)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O kadar kısa mesafede benzinliden daha çok yakar dizel. Üstelik ısınmaz,zarar görür.3-4 kmlik yola neden arabayla gidiyorsunuz,toplu taşıma kullanmanız daha mantıklı değil mi ?

Ben her gün 40 km yol gidiyorum 40 km geliyorum,ilk 10 km motor ısınmıyor,gürültülü çalışıyor sonra kendine geliyor..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;480415
O kadar kısa mesafede benzinliden daha çok yakar dizel. Üstelik ısınmaz,zarar görür.3-4 kmlik yola neden arabayla gidiyorsunuz,toplu taşıma kullanmanız daha mantıklı değil mi ?

Ben her gün 40 km yol gidiyorum 40 km geliyorum,ilk 10 km motor ısınmıyor,gürültülü çalışıyor sonra kendine geliyor..

:ok:
Dizel zor ısınır, kısa mesafede avantajını kaybeder..

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
eşimi işe, çocuğu anneme bırakyorum malum:) oradanda işe...mesafeler kısa ama mecburen çorlu küçük...

önlüm dizel den yana ama, kafam karma karışık,
1,2tsi mi, 1.4tsi mı, 1.6tdi mı?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
gerçekten yılda 5-10 bin km yapılacaksa 1.2 tsi alınabilir.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI ile 1.6 TDI arasında performans farkı yok diyebilirim. Ben bu şartlarda kesinlikle 1.2 TSI öneririm.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğru dizel kısa mesafede çok tüketiyor ama benzinlide az tüketmiyor.Kıyasımı hep Lpg'li 1.6 mpi ve 1.9 Tdi 105 ile yapıyorum.Sabahları kardeşimi okula bıraktığımda Mpi'nin yb 12 lt civarı olurdu ve bu mesafenin özellikle çok büyük kısmı benzinle giderdi.Tdi yb ortalaması ise 8 lt civarı oluyor.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
dizelde kısa mesafede kurumlanma çok oluyormuş bi de... Ben arabaya acıyorum hep 3-6 km'lik mesafeler yapıyorum. Tüplü öfkeli bişe olsa, bu sefer de uzun yolu çekilmiyor.. Ama sırf ş.içi kullanacak olsam dizel almazdım. Kışın içini ısıtmak da zor :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSI bile kışın zor ısınıyor, ancak 5-6 kilometre araç yol yaptıktan sonra motor ısınıyor.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;480443
dizelde kısa mesafede kurumlanma çok oluyormuş bi de... Ben arabaya acıyorum hep 3-6 km'lik mesafeler yapıyorum. Tüplü öfkeli bişe olsa, bu sefer de uzun yolu çekilmiyor.. Ama sırf ş.içi kullanacak olsam dizel almazdım. Kışın içini ısıtmak da zor :)

Aynen abi o dediğinde haklısın.1.4 Logan la geldik İstanbul'a.Sollamalarda uzun zamandır yaşamadığım duyguları yaşattı bana.Para sıkıntı olmayacak bir tane ufak Lpg'li Uzun yola da dizel duracak elinin altında.
elegance=ugurcnplt