škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

geri vites sorunu

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozgurbera

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracım 2001 fabia 1.4 geri vites arada geçmiyor bu konuyla ilgili yardım lütfen

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Durup Önce 1e tak, sonra  3-4 sn bekleyip geriye tak. Eğer gene geçmiyorsa Dişli kutusu açılacak

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
üstteki arkadasın dediğini yapabilirsin.o olmazsa vites boştayken birkaç kez debriyaja sonuna kadar basıp çek o zaman rahat geçiyor.ben bu şekilde yapiyordum

Çevrimdışı ozgurbera

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ara ara yapıyor bu sorunu aracı yeni aldığım içinmi yabancılık çektim ama önce 1 ve 2 sonra geri vites rahat geçiyor. bazı zamanlarda ise sorunsuz geçiyor geri vitese . bakalım çözecez inşallah bu sorunu teşekkürler yorumlarınız için

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozgurbera;480306
ara ara yapıyor bu sorunu aracı yeni aldığım içinmi yabancılık çektim ama önce 1 ve 2 sonra geri vites rahat geçiyor. bazı zamanlarda ise sorunsuz geçiyor geri vitese . bakalım çözecez inşallah bu sorunu teşekkürler yorumlarınız için
@ozgurbera,
Aracınız kaç km de bilmiyoruz ama,
Büyük bir ihtimalle,
1-Vites geçişlerini sağlayan çatal eğilmiş olabilir (Zorlama baş nedeni)
2-Debriyaj baskı balatası bitmiş olabilir.(Bu durumda araç kaçırıyorda olabilir ve ileri viteslerde de geçişte aynı sorun vardır)
3-Senkromeç dişlisi ayarı bozulmuş olabilir ve bu nedenle dişliler arası dönme hızı farklı olacağından dişliler erkekli-dişili  ağız ağıza gelmiyor olabilir. (Cartlama' lı geçiş)Bu durum araç motoru çalışmazken çok olur  ve 2-3 defa debriyaj tazeleyerek vitesi geriye alabilirsiniz veya ilk önce herhangi bir ileri vitese takıp sonra geri vitese alırsanız, kolayca geçer ki, bu bir arıza durumu değildir. Ben ilk aldığım HB' de aynı durum vardı yeni aldığımda da durum böyle.Aynı  durum motor çalışırken rölantide de sık sık tekrarlıyorsa yada  devamlılık arzediyorsa, senkromeç dişlisi aşınmıştır ve dişliler arası mesafe artmıştır,dolayısıyla dişlilerin dönme hızları eşitlenemez veya kilit tertibatındaki arızalar ya  da vites dişlilerinin aşınması sonucu vites geçişleri zorlaşır. Eğer durum böyleyse bakılmasında yarar var.

Çevrimdışı ozgurbera

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sagolun arkaslar su an icin sorun cozuldugibi gecmedigi zaman 1 ve 2 yapiyorum arkasindan geri vites rahat geciyor. Zaten arada yapiyordu bu sorunu insallah bir arza cikartmaz bu arada aracim 70000 km de fabia 1.4 benzinli alali bir hafta oldu ve cok memnunum bende araniza katilmaktan.

Ugur A.

• Ziyaretçi
@Picasso
Fabia' nın geri vites dişlisinde senkromeç olduğuna emin misiniz?

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;480460
@Picasso
Fabia' nın geri vites dişlisinde senkromeç olduğuna emin misiniz?
@Ugur A,
Ben genel anlamda yazdım. Ancak yazdığıma dikkatlice bakınca bilmeyenler için böyle bir anlam çıkarılabilir. Diğer taraftan Zaten görevini de düşünürsek geri vites konumunda olması kadar mantıksız bir durum olamaz.:) Hiç kimse araç hareket halindeyken geri vitese takmayı düşünemez.:):):):)
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2014, 19:10:32 Gönderen: Picasso »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Picasso;480527
...Hiç kimse araç hareket halindeyken geri vitese takmayı düşünemez.:):):):)

Çok yakın bir tanıdık DSG' de bile atmaya niyetleniyor.:rm: