škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Iyiki varsiniz forum üyeleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FLAYMAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar servisin bana belirttiği gibi klima gaz eksilitince servis tekrar gaz bastı ama ses devam etti ve arttı bende tekrar servise gmtürdüm ama ya bu forumda yada başka bir yerde bu sesten başına gelmiş bir arkadaşın görüşü olan klima komprasöründen geliyor fikrini servisteki ustaya söyledim o da tabi sağolsun beni serviste aracı makinayı bağladım diyerek tam 2.5 saat bekletti ve bana gelip yanıma şaka gibi abi klima kompresör sıkıntı var garantiden değişecek dedi...şimdi ben soruyorum acaba bizler yani bu forumun üyeleri olarak aramızda belli başlı sıkıntıları yazarak kendini bu aracın yetkili servisi olarak gören ustalardan dahamı bilgili ve tecrübeliyiz acaba benim aklıma bu soru geliyor bence bu forum en iyisi ama siz servisteki ustaya deseniz ben internetten araştırdım bu sorun burdan yapıyormuş dediğinizde ustanın burnu bir karış havada kıl aldırmıyor ve ben boşunamı burdayım ben yıllarca eğitime gittim bu araçla ilgili sen benden dahamı iyi bileceksin evet arkadaşım bizler bu forum sitesinin üyeleri senden daha iyi bileceğiz ama sen devamlı beni servise getirerek deneme tahtası yapıp denek yapıp beni soğutacaksınız bu arabadan...yani lafın kısası size naçizane tavsiyem mutlaka bu forumda aracınız ile ilgili bir arızayı buradan araştırın ve öyle gidin servise umarım burnu havada ustaya çok yardımcı olursunuz...hepinize teşekkürler iyiki varsınız......

Çevrimdışı ozimos

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;480638
arkadaşlar servisin bana belirttiği gibi klima gaz eksilitince servis tekrar gaz bastı ama ses devam etti ve arttı bende tekrar servise gmtürdüm ama ya bu forumda yada başka bir yerde bu sesten başına gelmiş bir arkadaşın görüşü olan klima komprasöründen geliyor fikrini servisteki ustaya söyledim o da tabi sağolsun beni serviste aracı makinayı bağladım diyerek tam 2.5 saat bekletti ve bana gelip yanıma şaka gibi abi klima kompresör sıkıntı var garantiden değişecek dedi...şimdi ben soruyorum acaba bizler yani bu forumun üyeleri olarak aramızda belli başlı sıkıntıları yazarak kendini bu aracın yetkili servisi olarak gören ustalardan dahamı bilgili ve tecrübeliyiz acaba benim aklıma bu soru geliyor bence bu forum en iyisi ama siz servisteki ustaya deseniz ben internetten araştırdım bu sorun burdan yapıyormuş dediğinizde ustanın burnu bir karış havada kıl aldırmıyor ve ben boşunamı burdayım ben yıllarca eğitime gittim bu araçla ilgili sen benden dahamı iyi bileceksin evet arkadaşım bizler bu forum sitesinin üyeleri senden daha iyi bileceğiz ama sen devamlı beni servise getirerek deneme tahtası yapıp denek yapıp beni soğutacaksınız bu arabadan...yani lafın kısası size naçizane tavsiyem mutlaka bu forumda aracınız ile ilgili bir arızayı buradan araştırın ve öyle gidin servise umarım burnu havada ustaya çok yardımcı olursunuz...hepinize teşekkürler iyiki varsınız......

Aynen abi çok yerinde bir tespit

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence forumdaki sinerji şu şekilde oluyor. burda çok çeşitli illerden arkadaşlarımız değişik servislere araçlarını götürüyorlar ve gören göz sayısı artınca çözüm üretme olasılığı da artıyor haliyle. bu bir çeşit know-how aslında yani bilgi birikimi ve tecrübe.
sonuçta ustalar da gördükleri kadar biliyorlar ve herşeyi görmeleri de mümkün değil.
genel olarak konuşursak da, evet, ben internetten araştırdım deyince yüzlerinde bir düşme olur :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesleğimle ilgili olmamasına rağmen şimdiki haricinde eski araba kullandığımdan dolayı1990 dan beri tamirci, araba, yedek parça vs..pisliğinin içindeyim.
Türkiyedeki tüm sanayi ustalarının en az %60 ından fazla bilgim olduğunu iddia ediyorum,  bu ustaların çoğu da konuya hakim olmasına rağmen ya ilgilenmemek , ya da müşteriyi yolmak için tonla numara çevirirler.Geri kalanı da 2-3 sene bir ustanın yanında 3-5 şeyi yarım yamalak öğrenip, bir uyduruk dükkan açarak (?) hizmetimize girerler...Hiç bir halttan anlamayıp, deneye yanıla, bu arada gereksiz sağlam parçaları da değiştirerek, kâh bozarak, kâh yaparak bi şekilde doyarlar.
Durum net olarak bu.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;480677
Mesleğimle ilgili olmamasına rağmen şimdiki haricinde eski araba kullandığımdan dolayı1990 dan beri tamirci, araba, yedek parça vs..pisliğinin içindeyim.
Türkiyedeki tüm sanayi ustalarının en az %60 ından fazla bilgim olduğunu iddia ediyorum,  bu ustaların çoğu da konuya hakim olmasına rağmen ya ilgilenmemek , ya da müşteriyi yolmak için tonla numara çevirirler.Geri kalanı da 2-3 sene bir ustanın yanında 3-5 şeyi yarım yamalak öğrenip, bir uyduruk dükkan açarak (?) hizmetimize girerler...Hiç bir halttan anlamayıp, deneye yanıla, bu arada gereksiz sağlam parçaları da değiştirerek, kâh bozarak, kâh yaparak bi şekilde doyarlar.
Durum net olarak bu.

Katılıyorum +1

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
servistekiler ustayım diye geçinmesin. gerçek usta olanlar da üstüne alınmasın ama onların büyük çoğunluğu servis elemanı olmaktan öteye gitmez. usta demek adı üstünde uzmanlık alanındaki herşeyi bilen demektir. bir de tamir ile kurtarılabilecek bir parçayı tamir edebilme yeteneğine ve bilgisine sahip olmalıdır.
babam memleketimin en eski motor ustalarındandır. her türlü ağır iş makinesi ve dolayısıyla küçük araç motoruna bakardı. ben de hep tamir etmekten yana olduğunu hatırlarım. eskiden ustalık bir başkaydı yani...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;480680
servistekiler ustayım diye geçinmesin. gerçek usta olanlar da üstüne alınmasın ama onların büyük çoğunluğu servis elemanı olmaktan öteye gitmez. usta demek adı üstünde uzmanlık alanındaki herşeyi bilen demektir. bir de tamir ile kurtarılabilecek bir parçayı tamir edebilme yeteneğine ve bilgisine sahip olmalıdır.
babam memleketimin en eski motor ustalarındandır. her türlü ağır iş makinesi ve dolayısıyla küçük araç motoruna bakardı. ben de hep tamir etmekten yana olduğunu hatırlarım. eskiden ustalık bir başkaydı yani...

+1, tamamen katılmakla beraber;

eskiden ustalık bence de başkaydı ama dünya da başkaydı...
mesela şu an üretilen parçaların çoğu tamir edilemeyecek şekilde üretiliyor, istesen de içini açamıyorsun, ya da açsan içindeki sorunlu parçayı piyasada bulamıyorsun...bu da ustaların demin belirttiğim şekle dönüşmesinde rol oynadı bence...
Yapabilecek bile olsa, ''yenisi tamirden ucuza geldiği durumlar'' da oluyor sıklıkla...
Ama eskiden 6:30, 7:00 de açılan sanayii, inşaat sektörü vs... şimdilerde ki ''tembellik akımı''yla 9:00, 9:30 larda açılıyor, işe giderken arabanızı tamire, bakıma bırakacak dükkan bulamazsınız...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;480685

mesela şu an üretilen parçaların çoğu tamir edilemeyecek şekilde üretiliyor, istesen de içini açamıyorsun, ya da açsan içindeki sorunlu parçayı piyasada bulamıyorsun...bu da ustaların demin belirttiğim şekle dönüşmesinde rol oynadı bence...
Yapabilecek bile olsa, ''yenisi tamirden ucuza geldiği durumlar'' da oluyor sıklıkla...
Ama eskiden 6:30, 7:00 de açılan sanayii, inşaat sektörü vs... şimdilerde ki ''tembellik akımı''yla 9:00, 9:30 larda açılıyor, işe giderken arabanızı tamire, bakıma bırakacak dükkan bulamazsınız...

dediğiniz de doğru. kapitalizmin vahşi pençeleri işte. adamlar istese bozulmayacak şeyler üretir ama işine gelmez, batarlar...

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;480688
dediğiniz de doğru. kapitalizmin vahşi pençeleri işte. adamlar istese bozulmayacak şeyler üretir ama işine gelmez, batarlar...
Aslında üretiliyordu.Sadece araba değil beyaz eşya dahil herşey 10 yıllık kullanım süresi ile sınırlı. Örneğin lastik aksamlar Buzdolabı-çamaşır mak. ve plastik aksam Kauçuk ve imalatta kullanılan ham maddeler öyle ayarlanıyorki 10. yıla doğru lastiklerde tozlanma ve bir süre sonra resmen çürüme-kopmalar başlıyor,plastik aksamda öyle sanki plastik için için yanıyormuş gibi çürüyor ve bir süre sonra elde kalıyor. kolayca kırılıveriyor.Dün radyatörümü değiştirdim Daha önce bakır-prinçten yapılan, sonraları alimünyuma çevrilen radyatörün artık 2 yanı bakalit. 8. yılnda Al. ile bakalitin birleştiği noktadan kaçırmaya bailadı. Adına da utanmadan "malzeme yorgunluğu" diyorlar.
Aslında tüm kabahat tüketicide.Almayacaksın kardeşim. Gidin Rapid' i bir serviste inceleyin. Ben rapid' de şahit oldum Saç. olan ön panel(konsol) plastik yada bakalit gibi bir şey olmuş. 2 yanda saçtan 10 cm.lik bir bölüm var 2 parçayı birleştiren bakalitimsi nesne. Ya bu ne dediğimde ustam güldü "sen birde tamponun altındaki darbe emiş sacını gör" dedi meğer oda 3 mm kalınlığında bakalit yada benzeri bir şeymiş.
Kısacası her yeni çıkan model araca elde tuzluk koşarsak sonucu böyle oluyor.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;480685

Katılıyorum. Şu an ustalık kalfalık, gözle görülüyorsa bozuk olan o parça değilse BS' ye bağla o seni yönlendirsin git üst kat depocudan yenisini al tak sistemine döndü. Kabul etmek lazım böyle yapınca tamir süresi çok kısalıyor emek azalıyor.parça fiyatları çok ucuzluyor (Sözde tabi) 8-10 saatlik mesaide 2 araç yerine 5 araca rahat bakılıyor. Ama keşke TR' de 5 paralık yedek parça EU ile benzer yada az bir farkla aynı fiyata olsa.Nerede !
6 ay kadar evvel benim 22 yıllık Bosch bulaşık makinasının AKUA dedikleri su alma borusuna takılan parça bozuldu. tabi yenisi ile değiştirildi.185 TL tosladık. Gelen teknisyen eli yatkın biri.Tabi konuşurken bizimde elimizin yatkın olduğunu anladı "eskisini atma içini aç bir mebran göreceksin sorun orada" dedi. Eleman gittikten 3-5 gün sonra içini açtım çokta basitmiş İçinden aynen şofben lastiğine benzer 3.5 cm çapında ama oldukça ince bir mebran çıktı Ortadan yarılmış Bu nedenle makina su almıyor. Bulunacağını hiç düşünmüyordum ama Sanayi cd. Sanayi han' daki yedek parçacılardan birinde buldum. Sahibi zamanında yerli olarak İstanbulda bir tanıdığına epey yaptırtmış. Fiayatta komik 3.5 TL 3 tane aldım taktım. Evde temizlik yapıldığında makina yerinden çıkınca takacağım. Büyük ihtimalle 2-3 yıl çalışır. ondan sonrası zaten makinanın kumandasıda elden çıkar yedeğide yokmuş bizde 10 yıllık makinalara yöneliriz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Dün akşam evin tadilatı sırasında ömürlük diye takılan PVC su borusu patladı. Alttaki dükkâna bile sızıntı gitmiş. İşten kaldığıma mi yanayım, 5 günlük fuar sonrası bütün hece uyuyamadığıma mı yanayım, bayram üstü bir sürü angarya ve masraf çıktığına mı yanayım, ... Başka sıkıntı çıkar mı diye iyice paranoyak oldum.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servislerde çok bilgili ve iş aşkıyla+müşteriye memnuniyet duygusuyla çalışan çok az personel var. Hoş artık memlekette bu olay sadece oto servislerinde değil.
Forumlarda ise, beyin fırtınası ve iyi niyet yaşanıyor.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;480703
Dün akşam evin tadilatı sırasında ömürlük diye takılan PVC su borusu patladı. Alttaki dükkâna bile sızıntı gitmiş. İşten kaldığıma mi yanayım, 5 günlük fuar sonrası bütün hece uyuyamadığıma mı yanayım, bayram üstü bir sürü angarya ve masraf çıktığına mı yanayım, ... Başka sıkıntı çıkar mı diye iyice paranoyak oldum.
Geçmiş olsun @Ugur A. Boruda yarılmam mı yoksa fittings' den mi (dirsek-manşon vb.) açmamı olmuş? son 5-6 yıldır çok ucuz fason imalatlar var piyasada.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Picasso;480720
Geçmiş olsun @Ugur A. Boruda yarılmam mı yoksa fittings' den mi (dirsek-manşon vb.) açmamı olmuş? son 5-6 yıldır çok ucuz fason imalatlar var piyasada.
Direkt boru yarılmış. Bağlantı falan değildi.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;480721
Direkt boru yarılmış. Bağlantı falan değildi.
@Ugur a.,
Beyaz renklilerle böyle yarılmaların hatta ek yerlerinde sorun çıktığını duydum hatta dirsek içindeki  dişli metallerin bile biraz zorlanınca döndüğünü de duydum musluk vb şeyler takarken. Gri renkli Ege yıldız, Fırat,pilsa gibi markalı ürün kullanmak gerekiyor, en azından bir prb. çıkınca muhatap var