škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakit

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba değerli forum üyeleri aracım 1.6 tdi dsg octavia genellikle opet ten yakıt alıyorum denizliden afyona seyahat ederken genellikle 4.2 ortalama tutturuyordum ama geçen hafta yine afyona giderken yağmur yağıyordu ve ortalama 5.8 lere çıktı (90 km sabit hız) bunun nedeni yağmurdan dolayı motorun ısınamaması mı yoksa başka bir sorun mu var? yağmurdan dolayı bu kadar artması normal mi?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yagmurun yakiti 100 km de 0.5 litre arttirdigina sahit olmustum ama 1.5 litre fazla bence, diger kosullarida degerlendirmek lazim.

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ekin;482779
15.000 bakım yaptırdınızmı

Aracım henüz 13500 km de ancak temmuzda yıllık bakımını yaptırdım

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıtın artması motorun ısınmaması değil de; ıslanan zeminde lastik sürtünmesinin artması, kalorifer, far v.b. donanımların kullanılması, hava sıcaklığı gibi değişkenlerden olabilir.
Bunların dışında son günlerde hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle lastik basınçlarının düşmüş olma ihtimali de yakıtı olumsuz etkileyebilecek değişkenler arasında sayılabilir. Kontrol etmekte yarar var..

Afyon-Denizli istikametinde 90 km/h ortalama ile ne kadar yakıt yakıyorsunuz?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tüketim farkı havadaki nemden kaynaklı olabilir yakıtın yanma verimini etkiler

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha dün tecrübe ettim bu dediğinizi arkadaşın Altea XL ile. Giderken hava güzeldi 5.8 ortalama ile gittik. Dönüşte silecek yetişmeyecek şekilde yağmur yağıyordu ve müthiş bir rüzgar vardı ve 7.2 ile döndük aynı yolu. Hatta giderken 20-30 km rampa tırmanıp, dönüşte rampa aşağı inmemize rağmen.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;482790
Yakıtın artması motorun ısınmaması değil de; ıslanan zeminde lastik sürtünmesinin artması, kalorifer, far v.b. donanımların kullanılması, hava sıcaklığı gibi değişkenlerden olabilir.
Bunların dışında son günlerde hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle lastik basınçlarının düşmüş olma ihtimali de yakıtı olumsuz etkileyebilecek değişkenler arasında sayılabilir. Kontrol etmekte yarar var..

Afyon-Denizli istikametinde 90 km/h ortalama ile ne kadar yakıt yakıyorsunuz?

giderken rampa çıktığım için 4.5 dönüşte ise 3.4 litre yakıyor.ortalaması 4 litreden az oluyor...

Çevrimdışı Turboordek

• Ucucu Madde
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mustisahin ve Akif Hoca'nin dediklerine ek olarak ruzgar etkisi de kucumsenmeyecek derecede oluyor. Dun aksam isten eve donerken normalde 4.5 yaktigim rotada ruzgarin tam karsidan saatte yaklasik 25km hizla esmesi nedeniyle 5.3 yaktim. Toplam gittigim mesafe 11km
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2014, 12:22:18 Gönderen: Turboordek »

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hafif yağmurlarda pek sıkıntı olmasa da, sağanak yağışlı havalarda araba çekişten düşer.. haliyle gitsin diye biraz fazla basmak zorunda kalınca da yakıyor araç.. her araç aynı yani. aynı şekilde karşıdan esen rüzgar da çok etkiliyor..

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ayrıca soğuk havalarda motor ısınana kadar geçen sürede de oldukça    farca tüketim oluyor. Hele ısınması beklemeden normal veya normalin üstü perf da kullanılıyorsa.

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: medcezir03;482788
Aracım henüz 13500 km de ancak temmuzda yıllık bakımını yaptırdım
Bu tüketim artışı acaba bakımdan sonra olmuş olabilirmi. Benim aracım gaza dokunmaz isem neredeyse hiç yakmıyor. Şöyle örnek vereyim iş ile ev arası 22 km işe giderken genelde yokuş aşağı ve dikkatli kullanımda 100 km de 3 - 3.5 lt ile gidiyorum. Fakat akşam dönerken yine düz ve hafif eğimli yolda 5 lt kadar ve son 5 km de yokuş çıkarken tüm ortalamayı altüst ediyor ve evde 8-9 lt arası kontak kapatıyorum.

Bu sorun bakımdan sonra oldu. Serviste yapılan açıklama "DSG şanzumanı korumak için yapılan yazılım güncellemesi aracı hantallaştırmış ve yakıt tüketimini artırmış olabilir" şeklinde oldu. Bana bu çok inandırıcı gelmedi ancak farklı bir konuda araştırma yaparken Renault Fluence forumlarında EDC vites için yapılan yazılım güncellemesinden sonra yakıt tüketiminin arttığı ve aracın performansının düştüğü yazıları okudum. Benim 15.000 bakımda birde yakıt geri dönüş hortumu adında bir parça değişti bu tüketim artışı onunlada alakalımı bilmiyorum