škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 101hp benzinde yığılma

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar arkadaşlar herkese hayırlı günler dilerim.

101hp fabia choice  92binde aracım.
30bin km lpg de kullanıldı.
Sorunum şu ki araba lpg de hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen benzinde gitmiyor.
-kendi incelediğim terslikler şunlar
Aracı benzine aldıgımda ilk çalıstırmada  lpg geçiş sıcaklığına gelince  normal şartlarda lpg ye geçiyor ve motorun ısınması 90derecelik sıcaklığa gelmesi daha çabuk oluyor.  Bunun sebebi lpg nin yanma sıcaklığının daha yüksek olmasından motoru çabuk ısıtmasından olabilir.
- benzinde. 90derecelik sıcaklığa gelme süresi uzuyor.
- ayrıca benzinde araba gitmemesine rağmen anlık tüketim ekranında tüketimin olması gerekenden cok yüksek oldugunu gözlemliyorum. Örneğin 4. Viteste 80-90 hızlanırken  normalde görmem gereken 7-8l/h  yerine 14-15l/h. Görüyorum.  Yani zengin karışım var.  Bu durumdayken gaza aldıgımda anlık tüketim gözle görülür şekilde düşüyor.

-aracın ecu sünü resetleyip 50-100km benzinde sürüp ecu nun yeni bi harita çizmesi  sorunumu çözer mi?
-benzin sistemindeki  benzin pompasının filtrenin ve enjektörlerin sağlamlığını kendim tespit edebilmemin imkanı var mı?
-daha önce başına bu tarz bi sıkıntı gelip de sorunu çözebilen arladaşlar var mı?
-izmit körfez sanayi sitesine aracımı götürdügümde senin pompa gitmiş abi değişicek demeyen işinin ehli  bilgili donanımlı bir usta tanıyan arkadaş var mı??

Herkese hayırlı kazasız belasız güzel günler dilerim.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Üstad gaz kelebeği yani kelebek boğazın temizlik istiyor gibime geldi . Belkide egr valfinden de olabilir ...

Çevrimdışı Ufuk1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Boğaz kelebeğinin temizlik istemesi durumu lpg de kendini belli etmez mi ki??  Sonuçta rölantide bi oynama dalgalanma yok.  Ayrıca lpg de çalısırkende araçta herhangi bi sıkıntı yok.  Araçta arıza lambası yanmıyor.  Gene de benzinde gitmeyip lpg de gitmesi boğaz kelebeği ihtimalini doğuruyor mu??  Saygılar cevaplarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boğaz kelebeği gazda da benzindede hava yakıt oranının ayarlanmasında işlev yapıyor. Hava filtresi tıkalıysada zengin karışıma sebep olabilir. Yada hava akışmetrede de bir problem olabilir.

Sorun benzin pompasında veya filtresinde olsa arabada tekleme, stop etme gibi sorunlarda ortaya çıkar . Bence aracın hava ve yakıt oranını iyi ayarlayamamasından kaynaklanıyor.

Bir de yakıtın kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir ...

Çevrimdışı Ufuk1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hava akışmetresii boğaz kelebeği üzerinde mi yoksa motor üzerinde ayrı bir parça mı? Yakıt hava oranı işinde olsijen sensörününde büyük eetkisi var ama  lpg de sıkıntı olssa oksijen sensörü düşünebilirdim ancak benzinde böyle birşey olması oksijen sensörü olmadıgını düşündürtüyor. Hava filtresinin değişimi ve periyodık bakımının yapılması 2500 km oldu.  Ayrıca araç lpg li oldugu iicin benzin ifiltresini saddece aracıı aldıggımda değiştirmiştim.  Benzin filtresindeki  olabilecek bir tıkanma söz konusu ya da yakıtın kalitesizliği(herzaman opetten alırım) durrumunda anlık tüketimin olağan dışı artmasına sebep olabilir mi sizce??

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin sisteminde (pompa filtre hortum enjektor) bir terslik oldugunu dusunuyorum. Ateslemeniz kesinlikle saglam. Bogazda bir sikinti olsaydi lpg de terslik olurdu.

Ancak sunu merak ediyorum; aracin gidisi cok cok mu farkli lpgye gore? Yoksa a birsey fark mi var? Pompaniz yeterince basamiyor olabilir. En sagliklisi benzin filtresi degistirip denemek duzelmezse bir pompaciya gidip pompayi olcurtmek. Merak etmeyin pompaci cakallik yaparsa odemezsiniz parasini olur biter ;)

Diger yandan lpg ile kullanilan aracin yol bilgisayarindaki ortalama ve anlik tuketimlerine guvenmemenizi oneririm. Lpg de cok ayri bir kafa yasiyor tuketim degerleri cnku

Çevrimdışı Ufuk1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hissedilir şekilde benzinde çekişten düşüyor araba.  Lpg de  hissettirmiyor herhangi bir sıkıntı.  pompa mevzusu canımı sıkıyor en iyisi dediginiz gibi diltreyi değiştirip bir süre benzinde kullanıp sonucu gözlemlemek.  Daha önce bu tarz bi sıkıntısı olan kimse yok sanırım. Verdiğiniz cvplar icin teşekkür ederim arkadaslar. Tecrübelerinize ve yardımşarınıza açığım.