škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aslinda klasik sorun gibi merkezi kilit

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CANFABİA

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
11 kasım 2014 de daha önce hiç fikrim olmadan ve kullanmadan sadece etrafımın ve internetten okuduklarımdan etkilenerek SKODA FABİA 2004 SEDAN (101 BG) aldım. Birazda tereddüt ederek ( skoda markası için ).  Araç 118 000 Km spesial modeli. İki kapısında boya var ve ön sağ çamurluk değişmiş. direk lastik aldım ve rutin bakımlarını yaptırdım. Ayrıca klima fanında sorun vardı değiştirdim ve bu arada klima bakımı yaptırdım. Kendim Sakarya da oturuyorum ve aracı Bursa dan aldım. Şimdi itiraf ediyorum ve araç beklediğimin çok üstünde beni memnun etti. İnanın 8 gün olmasına rağmen ileride sıfır araba alırsam yine skoda almayı düşünüyorum.
Forum üyelerinin paylaşımlarına çok teşekkür ederim. Araç hakkında çok bilgi sahibi oldum. Üç gündür forumdayım ve boş kaldıkça okuyorum. Aracı tanıdıkça daha fazla ilgim artıyor.
Araç da forumdan takip ettiğime göre klasik sorun olan kendi kendine kapıları kitleme ve bagaj kapağının tutukluk yapması sorunu var. Bu konu ile ilgili bir çok mesaj okudum fakat kafam karıştı. Sakarya da üç ustaya gösterdim. Fakat sonuç yok. aslında aynı şeyler. Kapı swıtch den olabilir. Konfor ünitesinden olabilir gibi net olmayan cevaplar. Sanırım kendileri de bilmiyor ve deneme yanılma yoluna gidiyorlar. Forum mesajlarından da kafam karıştı.
Lütfen bana yardımcı olun. Ben nereden başlayayım.
Kapılardan mı? Konfor ünitesinden mi ? Bagaj kapağından mı ?
Ayrıca aracın kataloğu yok ve internette bulamadım. Soft copy olarak nereden bulabilirim.
Teşekkürler.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bagaj kapağı tutukluk değil özelliktir ama siz sorununuzu tam olarak anlatırmısınız nerde takıldınız ne öğrenmek istiyorsunuz

Çevrimdışı CANFABİA

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araç merkezi kilidi ara sıra kitliyor. Bu kitleme olayını kapı açıkken; yolda giderken; kapılar kapalı iken; araç çalışıyorken yada araç çalışmıyorken yapıyor. Bagaj kapağı arasıra ( her zaman değil ) açılmıyor. Araka kapılardan birini açtığın zaman açılıyor.
Sorum şu aslında : Bu kitleme olayının tamiri için nereden başlamalıyım. Kapı swıtch lerinden mi? Yoksa konfor ünitesinden mi ?
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
işin özeti bu..Kumandadan kapıları açtın ama arabaya binmedin o zaman araç kendini otomatik kilitler bu biz güvenlik özelliğidir.Yine araç çalıştı giderken belli bi hıza ulaşında otomatik kilitler kaıları buda bi güvenliktir.Bagaj olayına gelince araç çalışırken bagajı açamazsınız çünkü araç dışardan müdahale olduğunu anlıyor ve kendini korumaya alıyor buda bi özelliktir eğer bagajı açmak isterseniz kapılardan birini açıp kapatmanız gerekir yani araç içinden birinin indiğini ve bagajı açtığını anlıyor bunlar birer güvenlik ve özelliktir sorun değil bütün fabialarda bu şekildedir..

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ama kapı açılıp kapandıktan sonra kendiliğinden kilitleniyorsa bu bir sorundur...öncelikle her kapının açılmasıyla tavan lambası yanıyor mu? bir bakın, yanmıyorsa, ilgili kapı kilidi switch i arızalıdır, Tavan lambası yanıyor da kapılar kilitleniyor ya da bagaj açılmıyorsa o zaman konfor ünitesine bakılır.
(arabada sonradan takılı alarm varsa anlattıklarım geçersizdir)
Bu durumda da alarmı düzgün bir şekilde söktürüp, tesisatı orijinal hale getirmeniz gerekir ki bu da buradaki ustalarla biraz zor.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı CANFABİA

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araçta sonradan takma alarm yok.
Her kapı açıldığında tavan lambası yanıyor. ( usta söylemişti dikkat ettim)
Araç bazen yolda giderken kendini kitliyor; bazen hiç kitlemiyor. Bagaj olayını anladım Sanırım; dediğiniz gibi buna dikkat edeceğim.
Lambalar yandığına göre benim konfor ünitesinde bir problem var.  en kısa sürede buna baktıracağım.
İlginize teşekkür ederim.

Çevrimdışı Toygun_ank

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CANFABİA;485609
Araçta sonradan takma alarm yok.
Her kapı açıldığında tavan lambası yanıyor. ( usta söylemişti dikkat ettim)
Araç bazen yolda giderken kendini kitliyor; bazen hiç kitlemiyor. Bagaj olayını anladım Sanırım; dediğiniz gibi buna dikkat edeceğim.
Lambalar yandığına göre benim konfor ünitesinde bir problem var.  en kısa sürede buna baktıracağım.
İlginize teşekkür ederim.

Hocam aynı sorun birebir bende de var. Ama birkaç değişik kombinasyonu var bunları anlatayım :)

1-Arabayı açıyorum biniyorum kapıyı kapatıyorum şak kitliyor.
2-Arabayı açıyorum daha binemeden şak kitliyor
3-Açıyorum biniyorum şöför kapısı hariç diğerlerini kitliyor.
4-Yolda giderken garip garip kitleyip geri açıyor.

Kitdiklerinin çoğunda hemen geri açıyor anlık yani. Ama şöför kapısıyla ilgili bi sıkıntı var çözemiyorum arabadan soğumaya başladım nalet nalet sorunlar açmaya başladı :)

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı problemler bende de var ama yedek anahtarı olduğu için çok takmıyorum.  araba çalışırken anahtar kontaktayken bile kitlediği olmuştu. bir keresinde sabah ısınması için çalıştırdığımda kilitleyince yedeğiyle açmıştım ama yedeği arabada koymuştum sonra ki gün yine çalıştırdım sonra yedek anahtarın arabada olduğu aklıma gelince kafamdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Allahtan ki o gün kilitlemedi. anahtarı içerde koymamaya dikkat edin güvenli bir şehirde yaşıyorsanız kapıyı aralık bırakabilirsiniz kısa bir işiniz olduğunuzda. bir de araştırdım eğer kilitli kalırsa kesinlikle kelebek camı kırmayınız. montajı çok zor ve pahalıymış ön cam kırılması daha mantıklıymış.

Çevrimdışı CANFABİA

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
EVET; EVET; EVET;
Bu sorun çok kafamı ağrıtıyordu. Araca benden başkası da kullanıyor ve dikkat etmez diye çok endişem vardı. Nasıl Çözdüm ?
Öncelikle her araca bindiğimde ve başkası da bindiğinde ne zaman ve hangi hareket ile kilitlediğine dikkat ettim. Bunu tespit zor olmadı. Benim araç sadece sağ ön kapı açıldığında yada arabanın sağ tarafı bir çukura yada kasise girerse araç yolda yada durduğu yerde kilitliyordu. sağ ön kapıya yoğunlaştım. Kapı her açıldığında direk kitliyor. Kapı kapalı iken sağ kapı tarafından sallıyoruz yine kitliyor. fakat diğer kapılarda bunu yapmıyor. Ayrıca sağ kapıyı açtığımızda lambada yanıyordu. Sonra kapıyı sökmeyi düşündük. Fakat kendim yapacağım için çok cesaret edemedim açıkçası. Kapı ile ilgilenirken kapı ile direk arasındaki körüğe gözüm ilişti ve bu körüğü salladığımda yine kitledi. Körük den işe başlamaya karar verdim. Körük zaten şeklini kaybetme eğilimine girmişti.
Öncelikle körüğün direk tarafındaki bölümü söktüm ve orada dört adet soket vardı. Bu soketleri söktüm ve uçları ölçtüm. Kablolara baktım ve kırık yoktu.
Sonra soketleri temizledim ve yerine taktım.
Sonuç Cumartesiden beri araç kendini hiç bir şekilde kilitlemiyor.
Benim tavsiyem araç kaportası ile kapı arasındaki körüğün içinde olan sok etlere öncelikli bakın.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Körük kısmında kablolar kırılabiliyorda benim şoför kapısında başıma gelmişti

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kapıdaki anahtar göbeğine de (ucunda switch var onun da) bakılması lazım...bu şikayete neden olabilecek bir alet çünkü...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Toygun_ank

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CANFABİA;486264
EVET; EVET; EVET;
Bu sorun çok kafamı ağrıtıyordu. Araca benden başkası da kullanıyor ve dikkat etmez diye çok endişem vardı. Nasıl Çözdüm ?
Öncelikle her araca bindiğimde ve başkası da bindiğinde ne zaman ve hangi hareket ile kilitlediğine dikkat ettim. Bunu tespit zor olmadı. Benim araç sadece sağ ön kapı açıldığında yada arabanın sağ tarafı bir çukura yada kasise girerse araç yolda yada durduğu yerde kilitliyordu. sağ ön kapıya yoğunlaştım. Kapı her açıldığında direk kitliyor. Kapı kapalı iken sağ kapı tarafından sallıyoruz yine kitliyor. fakat diğer kapılarda bunu yapmıyor. Ayrıca sağ kapıyı açtığımızda lambada yanıyordu. Sonra kapıyı sökmeyi düşündük. Fakat kendim yapacağım için çok cesaret edemedim açıkçası. Kapı ile ilgilenirken kapı ile direk arasındaki körüğe gözüm ilişti ve bu körüğü salladığımda yine kitledi. Körük den işe başlamaya karar verdim. Körük zaten şeklini kaybetme eğilimine girmişti.
Öncelikle körüğün direk tarafındaki bölümü söktüm ve orada dört adet soket vardı. Bu soketleri söktüm ve uçları ölçtüm. Kablolara baktım ve kırık yoktu.
Sonra soketleri temizledim ve yerine taktım.
Sonuç Cumartesiden beri araç kendini hiç bir şekilde kilitlemiyor.
Benim tavsiyem araç kaportası ile kapı arasındaki körüğün içinde olan sok etlere öncelikli bakın.

Şöför kapısının körüğü mü

Çevrimdışı CANFABİA

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bendeki sağ ön kapı körüğünde sorun vardı . Ama hangi kapı olduğunu dikkat ederek tespit etmek gerekir.

Çevrimdışı sinankalkan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CANFABİA;485598
Araç merkezi kilidi ara sıra kitliyor. Bu kitleme olayını kapı açıkken; yolda giderken; kapılar kapalı iken; araç çalışıyorken yada araç çalışmıyorken yapıyor. Bagaj kapağı arasıra ( her zaman değil ) açılmıyor. Araka kapılardan birini açtığın zaman açılıyor.
Sorum şu aslında : Bu kitleme olayının tamiri için nereden başlamalıyım. Kapı swıtch lerinden mi? Yoksa konfor ünitesinden mi ?
Teşekkür ederim.

Aynı sıkıntı bende de mevcut bazen marşa basar basmaz kilitliyor bazen kapıları kapatır kapatmaz kilitliyor araç çalışır halde olsa bile aynı sorunu yapıyor.Hatta sağ ön kapı beni deli ediyor bi kilitliyor bi kilitlemiyor açık kalıyor açıp kapatıyorum düzeliyor araçtan inip kilitliyorum kapanmıyor çıldırıciiim :ban::ban::ban:

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygun_ank;486218
Hocam aynı sorun birebir bende de var. Ama birkaç değişik kombinasyonu var bunları anlatayım :)

1-Arabayı açıyorum biniyorum kapıyı kapatıyorum şak kitliyor.
2-Arabayı açıyorum daha binemeden şak kitliyor
3-Açıyorum biniyorum şöför kapısı hariç diğerlerini kitliyor.
4-Yolda giderken garip garip kitleyip geri açıyor.

Kitdiklerinin çoğunda hemen geri açıyor anlık yani. Ama şöför kapısıyla ilgili bi sıkıntı var çözemiyorum arabadan soğumaya başladım nalet nalet sorunlar açmaya başladı :)

Mesajların tamamını okuyamadım fakat bende 2004 Fabia vardı kilit problemi yaşıyordum kilitler kafasına göre takılıyor en gıcık eden ise yolda giderken kendi kendine açılıp kapanması o trak trak vuran kilit sesi deli ediyordu bunu gidermenin 2 yolu var
1_ Arabaya binip anahtarı kontağa yerleştirmeden içerideyken kumandalı anahtar ile kendimizi içeri kilitliyoruz kilit seyir halindeyken ses çıkarmıyor.(bunu kendim buldum fakat güvenli olup olmadığını bilmediğim için fazla kullanmadım)
2_ Bursa da arkadaşım tamirhanesinde arabanın beynine girerek kilit fonksiyonlarından sorunu halletti.
Bir daha abuk subuk şeyler yapmadı. kilit fonksiyonlarının bozulma sebebini öğrendiğimde şoke oldum. Aslında bu kilitler kafasına göre takılmıyor aracın beyni kilitleri sürekli açmak istiyor fakat yolda 21km hızı geçtiğiniz anda oto kilit devreye giriyor. Sürekli kilit açma derdi ise araç kaza yaptı algısı oluşmuş geriye dönük olarak düşündüğümde yol yapım çalışması olan bölgeden baya hızlı geçip aracın 4 tekerleği yerden kesildiğini biliyorum o yüzdenmiş. Baya uzun oldu ama inşallah işinize yarar bu bilgiler.