škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Astra J rüzgar gibi geçti gitti...

turker · 110 · 54427

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;487735
2 yil once 1.6 duz benzinli bosun bosunu sifir 38 e almisti arkadasim :)

Evet öyleymiş, şimdi 42-43'e satar :)

Ama bazı farklar var tam bilmiyorum ama 2012 editionların direksiyonun sol tarafı boş mesela, cc yok. 2013-14'te var.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir önceki kasayi arkadasim 1.6 benzinli duzunu 2014 mart basinda 38,5 bine aldi kayseri bayisinden nakit olarak. Ayni donem sivas bayiisi 41,5 e veririm demişti. Bayiden bayiye çok fiyat degisiyo.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 12:06:46 Gönderen: promethe »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 aylık kullanımın ardından detaylara dair eklemeler yapayım dedim.

Olumsuz yönler:

Arabanın tek önemli eksi yanı motoru diyorum, biraz açmak gerekirse arabada yalnızken bile rampada geri geri kalkışta bol gaz gerekiyor. Bu duruma alışınca sorun olmuyor. Uzun rampalarda devir düşmesi yaşatıyor. Uzun yolda bir hacimli dizel rahatlığı sunmuyor. Bazen 4'e düşmek gerekiyor. Yine uzun yolda uzuuun düzlükler hariç çok ekonomik olduğunu söyleyemeyiz. İniş çıkış varsa yol bilgisayarında tüketim kolaylıkla artıyor ama inişlerde kolay azalmıyor gibi geliyor :) 1.6 CRDI'ye göre uzun yolda da ş.içinde de hafif fazla yakıyor, ş.içinde fark daha az. Düz bir ş.içinde daha az yakacağını tahmin ediyorum ama buralarda zor o iş. Toplamda 150 km falan box ile kullandım. Box ile bu sorunları önemli oranda aşıyor ama 2000 deviri biraz geçince sübap şıkırtısı yaptığından motora kıyamayıp bağlantıyı söktüm. Profesyonel yazılım bu arabanın ilacı olabilir. Öte yandan ilk aldığımda da yazdığım gibi motor yetersiz de diyemeyiz. Kasayı gayet iyi götürüyor, sadece performans ihtiyacına pek cevap vermiyor o kadar.

Yol bilgisayarında bariz sapma var. %5-10 arası eksik gösteriyor. Yani 5.5 litreyi 5 gibi gösteriyor neredeyse.

Ses sistemi gerçekten vasat. Hoparlörleri değiştirince fena değil seviyesine geliyormuş. Şu haliyle çok kaliteli mp3'ler hariç ses boğuk. Astra j'de genel problemmiş, hiç beklemediğim bir durumdu.

Usb girişi var olsa da klasörleri gezmek tek bir tuşla olmuyor. Ortadaki yuvarlak ve basmalı tuş ile klasörlerin içine girip gezmeyle meşgul omak gerekiyor ki araba sürerken pek mümkün olmuyor.

Makyajsız kasa olduğundan kadranın ortasındaki yol bilgisayarı çok satırlı ve çok hafızalı değil. Tek hafızası var. Bilgiler arasında (tüketim, menzil, hız vs) gezmek için ise soldaki sinyal kolu üzerindeki zımbırtıyı çevirmek gerekiyor. Aynı anda tek veriyi gösteriyor. Sıfırlama yaparken de tek tek yapmak gerekiyor hepsini birden sıfırlamıyor. Makyajlılarda hepsi bir arada görünüyor ama birden fazla hafıza var mı bilemiyorum. Yol bilgisayarı H kasadakine göre baya sade ve kullanışsız kısaca.

Yol sesinde çok başarılı denemez. Tamam kışlık falken'lerim çok sesli ama araba da olduğu gibi içeri alıyor kardeşim. Lastik yalıtımı çok başarılı olsaydı bu lastiklerle bile memnun ederdi diye düşünüyorum.

Anahtarı vasat, arabaya yakışmıyor. Frenler bi C4 kadar erken kapmıyor ama iyi.

Olumlu yönler

Tabi ki donanım. Pek aramazdım ama özellikle AFL, yağmur sensörü, ön-arka park sensörleri canmış. Direksiyondaki tuşlar büyük rahatlık.

Arabaya yaklaşırken kumandadan kilidi açtığınızda AFL dışa içeri aşağı yukarı dönüp bi selam çakıyor, çok karizmatik oluyor. Aydınlatma çok tatmin edici. Uzun-kısaları kendisi yaparken arabadaki arkadaşa artistlik yapabiliyorsunuz.

USB'yi anında, CD'yi de çok çabuk okuyor, hiç gecikme yok.

Trim sesi almıyorum. Bazen kısa süreli tıkırtılar oluyor, bozuk yolda bagaj tarafından tıkırtı geliyor ama içerde çıtırtılar yok.

Bir dizelin bu kadar kolay ısındığını daha önce görmedim. multijet motor fiat'ı, fiat tofaş'ı, tofaş da harareti mi çağrıştırdığından mıdır :rm: fiat'a önyargım var yaşadıklarımdan dolayı, ama gerçekten çabuk ısınıyor. -10 derecede bile soğuk çalıştırmada 1 km içinde sıcak hava vermeye başlıyor namussuz nasıl yapmışlar anlamadım. 0 derecede 500 metre sonra ısınmaya başlıyor :)

Yol tutuş baya bi güven veriyor. Uzun yolda motorun eksi yanını baya bi kapatıyor diyebilirim, çünkü kolay gaz kesme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Mesela Ceratonun yumuşaklığından yakınırdım, 120 ile giderken önünüze bir şey çıksa neler olacağını bilemezdiniz çünkü amerikan arabaları gibi yaylanma ve hakimiyeti kaybetme hissi olabiliyordu. Bunda ise 140'la bile ani direksiyon hareketi yapmaktan çekinmiyorsunuz. Samsun dönüşünü sinop-kastamonu üzerinden yaptım ve kastamonu-karabük arası baya yağmur vardı. Yağmurda bile yavaş gideyim hissi gelmiyor (gelmeli tabi ki :D) hız-güven endeksi baya yüksek. Bu artısı çok önemli, motoru bir nebze affettiriyor. ESP koyal kolay devreye girmiyor, ş.içi orta hızlarda zorladığım yerlerde hafif kaysa da ESP girmedi mesela. Sadece karda buzda devreye sokabilmiştim. Adamlar arabaya güvenmişler ki ESP eşiğini yüksek tutmuşlar. Yine hızlıyken direksiyon ağır ve çok hisli. Milim oynatınca yön verme duygusunu hissediyorsunuz.

Kemikli ve sağlam duruş ve hissiyat. Kısaca alman tokluğu fazlasıyla eklenmiş bu arabaya. Kapılar bile zor açılıyor :) Taş gibi.

Yazacak 1-2 madde daha olması lazım ama şimdi aklıma gelmedi, geldikçe eklerim.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sattim arkadaslar. ilanim vardi zati.. aldigim paraya verdim, eski memleketine gitti.

birazdan buralar karisir :rm:

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;496030
Sattim arkadaslar. ilanim vardi zati.. aldigim paraya verdim, eski memleketine gitti.

birazdan buralar karisir :rm:

Aha da zurna zortladı :rm:

Astra'nun yerine ne düşünüyorsun şimdi?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Box uygulamasina basindan beri karsiydim subap sakirtisi da olur bogulma da olur cazirti da olur hersey olur. Motor o kasa icin gucsuz fakat soft bir stage1 yazilim ile ortalama bir insani fazlasiyla tatmin eder dusuncesindeyim.

Hayirlisi olsun guzel arabaydi uzuldum acikcasi satilmasina da

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle