škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Böyle giderse arabamı satacağım.

mygokhan · 115 · 28362

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer benzin zamları bu hızla devam ederde, 4 TL yi bulursa, ilk işim Roomiyi satmak olacak..Dizel bir fabia alacağım..Dizel roomide olabilir ama yeni kasa fabia dizelde iyi olabilir..

Kullanamadıktan sonra ne edeyim benzinli arabayı.Kaldı ki genelde kapının önünde durur.Hafta sonları gezerim.Ama gel görki o bile bir sürü para olacak, oluyor..

Dizel olsa koklata koklata, gezeriz..LPG düşünmüyorum.Doğalgazcıyız biz bozar bizi LPG :D

120.000 km'ye dayanmış Fiat doblo bile şehir içi 130 TL'ye 800 km gibi değerleri görüyor.Şehir içide o kadar basılmasına rağmen..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Daha öncede niyeti bozduğunu ve orucu başka birşeyde açacağını söylemiştik sende yok şimdi öyle bir düşüncem demiştin.Tezlerini çürütüyorsun yavaş yavaş:D:D:D:D
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet gökhan katılıyorum sana,octi col.u satıp dizel ne alabilirim acaba octiye yakışır ama 1.6 yı geçmemsi gerek bende kafayı yemek üzereyim.tavsiyelerini bekliyorum.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yakışır sana dizel... önceki gün depoyu fulledim... 129,5 tl aldı... km 914 olmuştu... tamamı şehir için... uzun yol olsada farketmiyo bende :D
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serhan;43361
Daha öncede niyeti bozduğunu ve orucu başka birşeyde açacağını söylemiştik sende yok şimdi öyle bir düşüncem demiştin.Tezlerini çürütüyorsun yavaş yavaş:D:D:D:D
:ok::ok:aynen bende öle düşünmeye başladım,zamlar insanı değiştirebiliyor.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[QUOTE
Alıntı
=fenomen;43366]evet gökhan katılıyorum sana,octi col.u satıp dizel ne alabilirim acaba octiye yakışır ama 1.6 yı geçmemsi gerek bende kafayı yemek üzereyim.tavsiyelerini bekliyorum.
[/QUOTE

Valla 1.9 dizel octavialar çok vergili..Başkada seçenek yok.Kardeş firma Seat'tan leon olabilir..Dh

Alıntı yapılan: beytullah;43367
yakışır sana dizel... önceki gün depoyu fulledim... 129,5 tl aldı... km 914 olmuştu... tamamı şehir için... uzun yol olsada farketmiyo bende :D

Söyleme söyleme :bnn::hanz:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ee tabi arabaya o kadar masraf yaptık, güzel hale geldi gibi.Satasımda yok..Şöyle daha az yaktırma şansı olsa...:(

Belki......LPG artık ne yapalım...:( Landirenzo falan taktırırım belki..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinli arabadan dizele geçmiş biri olarak şiddetle tavsiye ederim.

Uzun süreden sonra bugün Euro Dizel aldım litresi 2,78 TL olmuş.

60 Lt benzin ile 1000 km yol yapıyorum, 900 altına hiç düşmüyorum.  Yol bilgisayarında ortalama 100 km 6 litre. :)
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
70 Bin km dizel araç tecrübem var + 20 bin km'de benzinli aracım oldu ki 1.si 307 Dizel (şuanki aracım) ikincisi Tempra Sxa Benzinli (LPG'li değil !) eğer performans istiyorsanız kesinlikle Benzinli diyorum o kadar. Asla ne olursa olsun benzinlideki performansı dizel araç asla vermez. O yüzden ortalıkta bak benim arabam kral demeyin benzinli şahine bile yenilirsiniz :) Performans için Benzin (LPG'siz) ekonomi için Dizel Tavsiye ederim.

Not : Bu fikirler benim tecrübelerim konusunda ortaya attığım fikirdir benimseyen benimsesin benimsemeyenlere saygım sonsuzdur
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 07:18:00 Gönderen: ugurbey33 »
PuG 307

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Performance ile isimiz yok :) Devir ekonomi devri .. Arti tork'da cabasi...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
zam yapanlara sövüyorum ama benzinli arabanın tadı bir başka.sessizlik çokı önemli benim için.direnebildigim kdar direnecegim.benzinli olsun kafan rahat olsun bakımıda çok ucuz
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;43395
Performance ile isimiz yok :) Devir ekonomi devri .. Arti tork'da cabasi...
Devir ekonomi devri demişsiniz ama bu fikir yaş aralığına göre değişiyor. genelde 18-27 yaş arası gençler performans istiyor ama 27+ üzeri kişiler genelde ekonomi istiyor. Neden?
Çünkü genç adı üzerinde gençtir şehirlerarası yola gitmeyecek arabayla belki sokakta 2 tur veya evden okula okuldan eve gidecektir dolayısıyla yakacağı benzin miktarıda buna bağlı az olacaktır. Ama yetişkin biri şehirler arası yola ve sık sık iş ile ilgili olsun  olmasın başka yerlerede gidebileceğinden (memlekete ziyaret gibi) ekonomik olsun istiyor.

Benim fikrimi sorarsanız. Az yakan 1.4 gibi ama benzinli bir araç isterim. Neden? ( Not : Benzinli dedim LPG'li taktırmam sevmemde zaten )
Yokuş çıkarken önümde tıngır tıngır giden kamyonu daha rahat sollamak için. Karşıdan araç gelmeden çabuk ivmelenerek önümdeki aracı sollamak için. Servise gittiğimde daha az servis masrafı ödemem için. :ok: Bunlar sadece birkaçı dahasıda var.
Örnek verecek olursak. Benim arabam 1.4 Dizel buna ek olarak imzam'da yazdığı gibi turbocharger ve intercooler sistem'i var (ikiside performansı arttırmak için yapılan şeyler) ona rağman rampa tırmanırken önündeki arabayı sollarken randıman alamıyorsun hele uzun yollarda (pozantı otobanı) gibi yeri geliyor kamyonlar seni sollucak hale geliyor abimin arabası focus 1.6 TDi (Dizel) onunda tıkandı aynı otobanda. Yani dizeller böyle işte uzun yolda randıman alamazsın hele tek şeritli yol ise birde rampa tırmanıyorsan arkadaki arabalar seni sollar durur niye çünkü onlar benzinlidir. Daha az yakacam diye hayatınızı böyle yollarda riske atmayın. 20 kuruş fazla verin ama karşıdaki araç gelmeden öndeki aracı biran önce sollayıp yolunuza dönün.

Unutmayın benzin dizele göre manifoltta çabuk ateşlenip kinetik enerjiye dönüşür buda size zaman+hız olarak geri döner.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 09:30:46 Gönderen: ugurbey33 »
PuG 307

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben şuna inanıyorum hiçbir 1.4 benzinli(TSIler ve turbolular hariç)1.4 TDI 80 hp kadar performanslı olamaz.Teknoloji o kadar ilerlediki dizeller benziliden performanslı oldu çünkü ürettikleri beygir aynı ama tork aynı değil örnek 105 beygirlik fabia 160 tork üretiyor 1.6 dizelde 105 beygir üretiyor ama torku ise 240 nm.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 10:04:10 Gönderen: dgn »

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güçlü dizeller tork olarak müthiş geğerler sunuyor.ancak düşük hacimlerde yeni yeni gelişmeler olsada bence bir dizel araç 1,6 tdı den aşağı olmamalı.

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;43403
Ben şuna inanıyorum hiçbir 1.4 benzinli(TSIler ve turbolular vs)1.4 TDI 80 hp kadar performanslı olamaz.Teknoloji o kadar ilerlediki dizeller benziliden performanslı oldu çünkü ürettikleri beygir aynı ama tork aynı değil örnek 105 beygirlik fabia 160 tork üretiyor 1.6 dizelde 105 beygir üretiyor ama torku ise 240 nm.
Eğer maksat karşılaştırmaysa sana şöyle anlatıyım.
1.4 TDI ve 1.4 TSI motorlu aynı araç ve aynı model düşünelim. (Örnek 2008 model Vw Jetta 1.4 TSI ve aynı model ve araçtan olan 1.4 TDI) araç olduğunu varsayalım.

Geçen abimle iki bahsettiğim aracı test sürüşü yaptık TSI motorda 3.viteste 160 km/h gördü araç hatta gaza sonuna kadar bassan bile araba dizellerde olduğu gibi orada yığılıp kalmadı tam tersine yüksek bir tork üreterek ani ivmelenme sağladı. Ancak TDI motorda durum farklı bir kere gaza sonun kadar basın araba yığılıyordu aynı viteste ise 145 km/h görebildi. Mazotun tamamını yiyemedi neden?

Bu videoda TSI motorlu Golf'ün hızlanması gerçekten dikkate alınır cinsten. http://www.youtube.com/watch?v=xo1ph8j0AJM
Soruyorum sana sen bu ani hızlanmayı dizelde yapabilirmisin?

Not : Ben ani hızlanmadan ( Torktan ) bahsediyorum. Top speed dizelde daha fazla olabilir ama eğer söz konusu Tork ise tek kelimeyle TSI
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 10:00:29 Gönderen: ugurbey33 »
PuG 307